PCHOME.RO

Collapse

Champions League si Cupa UEFA 2004-2005

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Champions League si Cupa UEFA 2004-2005

    Tragerea la sorti a grupelor din Champions League 2004-2005, ca de obicei fara echipe romanesti, doar cu echipe din campionate unde se joaca fotbal adevarat. Cred ca sint si ceva meciuri interesante in perspectiva :

    Grupa A: Deportivo La Coruna, Liverpool, Monaco, Olympiacos Pireu

    Grupa B: Real Madrid, Roma, Bayer Leverkusen, Dinamo Kiev

    Grupa C: Bayern Munchen, Juventus, Ajax, Maccabi Tel Aviv

    Grupa D: Manchester United, Olympique Lyon, Sparta Praga, Fenerbahce

    Grupa E: Arsenal, Panathinaikos, PSV Eindhoven, Rosenborg

    Grupa F: Barcelona, AC Milan, Celtic, Shahtior Donetsk

    Grupa G: Valencia, Inter, Anderlecht, Werder Bremen

    Grupa H: Porto, Chelsea, París Saint Germain, TSKA Moscova



    Tragerea la sorti pentru cupa UEFA va avea loc vineri.

    #2
    Matchday 1 - 14 & 15 September 2004

    Martzi 14 September 2004
    Grupa E: Arsenal 20:45 PSV
    Grupa E: Panathinaikos 20:45 Rosenborg
    Grupa F: Celtic 20:45 Barcelona
    Grupa F: Shakhtar 20:45 Milan
    Grupa G: Internazionale 20:45 Bremen
    Grupa G: Valencia 20:45 Anderlecht
    Grupa H: Porto 20:45 CSKA Moskva
    Grupa H: PSG 20:45 Chelsea

    Miercuri 15 September 2004
    Grupa A: Deportivo 20:45 Olympiacos
    Grupa A: Liverpool 20:45 Monaco
    Grupa B: Leverkusen 20:45 Real Madrid
    Grupa B: Roma 20:45 Dynamo Kyiv
    Grupa C: Ajax 20:45 Juventus
    Grupa C: M. Tel-Aviv 20:45 Bayern
    Grupa D: Fenerbahçe 20:45 Sparta
    Grupa D: Lyon 20:45 Man. United

    Comment


      #3
      UEFA a stabilit grupele pentru tragerea la sorti (azi de la 13:30) a primului tur in cupa UEFA.

      Steaua (cap de serie), va intilni una din urmatoarele 5 echipe :

      TSKA Sofia
      Rapid Viena
      Djurgardens IF
      Hapoel Bnei Sakhnin
      Dinamo Tbilisi

      Dinamo (nu e cap de serie), va intilni una din urmatoarele 5 echipe :

      Parma
      Real Zaragoza
      Benfica
      Legia Varsovia
      Partizan Belgrad

      Echipele care vor trece de primul tur, vor fi impartite in 8 grupe de cite 5 echipe, care vor juca fiecare cu fiecare, dar doar odata. Primele 3 echipe din fiecare grupa (impreuna 8 echipe din Champions League, clasate pe locurile 3 in grupele lor) se vor califica in faza urmatoare, saispezecimi de finala, unde se va juca din nou eliminatoriu, tur-retur.

      Comment


        #4
        Sortii au fost blinzi cu Steaua si Dinamo :

        Partizan Belgrad - Dinamo
        Steaua - TSKA Sofia

        in primul tur din cupa UEFA !

        Alte meciuri cu echipe unde evolueaza jucatori romani :

        Grazer AK - Litex Loveci
        Bodo Glimt - Besiktas
        Shelbourne - Lille
        Millwall - Ferencvaros
        Sporting Lisabona - Rapid Viena
        Steaua Rosie Belgrad - Zenit St.Petersburg

        Comment


          #5
          ... despre vizionarea meciurilor sà speràm cà pentru Dinamo, RTS Sat va da ambele meciuri
          ... cred cà anu àsta m-am uitat mai mult la RTS decât la PROTV de exemplu ...
          ... iar pentru meciul Stelei, sper sà avem keys de conax pentru bulgari, sau poate gàsim FEEDuri ...

          Bafta,
          zumeo

          Comment


            #6
            Tragerea la sorti pentru grupele cupei UEFA va avea loc marti 5 octombrie. Vor fi alcatuite 8 grupe de cite 5 echipe, care vor juca cite o singura data fiecare cu fiecare, de 2 ori acasa si de 2 ori in deplasare, intre 21 octombrie si 16 decembrie. Primele 3 din fiecare grupa (24 echipe in total), impreuna cu 8 echipe plasate pe locul 3 in grupele Champions League, se vor califica pentru saisprezecimi de finala, care se vor juca eliminatoriu tur-retur, pe 16 si 24 februarie 2005.
            Inaintea tragerii la sorti, Steaua a fost distribuita din cauza punctajului slab obtinut in ultimii 5 ani abia in grupa a 4-a valorica (din 5), asa ca are sanse mari sa intilneasca adversari puternici. Un lucru este insa sigur : Steaua nu va fi a 3-a echipa romaneasca eliminata in aceasta editie a cupei UEFA de catre Partizan Belgrad, deoarece si acestia au fost repartizati tot in a 4-a grupa valorica.
            Iata componenta celor 5 grupe valorice de cite 8 echipe, precum si punctajele tuturor echipelor :

            Grupa valorica 1
            S.S. Lazio (ITA) 83.531
            Parma FC (ITA) 66.531
            Feyenoord (NED) 65.247
            Newcastle United FC (ENG) 61.511
            AEK Athens FC (GRE) 51.467
            VfB Stuttgart (GER) 47.331
            Club Brugge KV (BEL) 43.528
            Rangers FC (SCO) 42.600

            Grupa valorica 2
            Villarreal CF (ESP) 42.350
            AJ Auxerre (FRA) 34.947
            FC Schalke 04 (GER) 34.331
            Sporting Club de Portugal (POR) 33.969
            Real Zaragoza (ESP) 33.350
            Besiktas JK (TUR) 32.656
            SL Benfica (POR) 29.969
            Lille OSC (FRA) 27.947

            Grupa valorica 3
            Athletic Club Bilbao (ESP) 26.350
            Sevilla FC (ESP) 26.350
            NK Dinamo Zagreb (CRO) 25.733
            FC Basel 1893 (SUI) 25.382
            FC Sochaux (FRA) 24.947
            Middlesbrough FC (ENG) 20.511
            FC Utrecht (NED) 20.247
            Grazer AK (AUT) 19.970

            Grupa valorica 4
            FK Partizan (SCG) 18.655
            FC Steaua Bucuresti (ROM) 17.881
            Heart of Midlothian FC (SCO) 17.600
            SC Heerenveen (NED) 17.247
            TSV Alemannia Aachen (GER) 16.331
            KS Amica Wronki (POL) 16.176
            Panionios NFC (GRE) 15.467
            FC Dnipro Dnipropetrovsk (UKR) 14.300

            Grupa valorica 5
            Ferencvaros (HUN) 13.046
            Standard de Liege (BEL) 12.528
            Egaleo FC (GRE) 11.467
            AZ Alkmaar (NED) 11.247
            FC Zenit St. Peterburg (RUS) 9.572
            KSK Beveren (BEL) 9.528
            FK Austria Wien (AUT) 8.970
            FC Dinamo Tbilisi (GEO) 1.650

            Comment


              #7
              Ce ziceti de o grupa cu AEK Atena, Lille, Grazer si Alkmaar? Dar de una cu Lazio, Sporting, Bilbao si Zenit? Oricum, sanse exista.
              Totdeauna gasesti ceva de invatat

              Comment


                #8
                tragere pe ce canal ?

                pe ce canale se puote visionare in direct
                tragere de mine ?
                Multumesc
                Iub

                Comment


                  #9
                  Marti la ora 12 cet pe Eurosport.

                  Comment


                    #10
                    Grupe Cupa UEFA

                    Grupa A :
                    Feyenoord Rotterdam
                    Schalke 04
                    FC Basel
                    Hearts of Midlothian
                    Ferencvaros

                    Grupa B :
                    AC Parma
                    Besiktas Istanbul
                    Athletic Bilbao
                    Steaua
                    Standard Liege

                    Grupa C :
                    FC Bruges
                    Real Zaragoza
                    FC Utrecht
                    Dnepr Dnepropetrowsk
                    Austria Viena

                    Grupa D :
                    Newcastle United
                    Sporting Lissabon
                    FC Sochaux
                    Panionios Atena
                    Dinamo Tbilisi

                    Grupa E :
                    Lazio Roma
                    FC Villarreal
                    FC Middlesbrough
                    Partizan Belgrad
                    Aegaleo Atena

                    Grupa F :
                    Glasgow Rangers
                    AJ Auxerre
                    Grazer AK
                    Amica Wronki
                    AZ Alkmaar

                    Grupa G :
                    VfB Stuttgart
                    Benfica Lisabona
                    Dinamo Zagreb
                    SC Heerenveen
                    SK Beveren

                    Grupa H :
                    AEK Atena
                    OSC Lille
                    FC Sevilla
                    Alemannia Aachen
                    Zenit St. Petersburg

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by loko
                      Grupe Cupa UEFA

                      Grupa B :
                      AC Parma
                      Besiktas Istanbul
                      Athletic Bilbao
                      Steaua
                      Standard Liege
                      ... ashteptäm programarea partidelor sä shtim unde speräm sä vedem meciurile pe "sticlä" ...

                      RAI ? TVE sau D+ ? ...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by zumeo_z
                        ... ashteptäm programarea partidelor sä shtim unde speräm sä vedem meciurile pe "sticlä" ...
                        RAI ? TVE sau D+ ? ...
                        Din pacate va fi cam greu de vazut cu belgienii si turcii ...

                        Comment


                          #13
                          Programul meciurilor din grupa Stelei :

                          21.10
                          Athletic Bilbao - Parma
                          Steaua - Standard Liege

                          4.11
                          Parma - Steaua
                          Besiktas - Athletic Bilbao

                          25.11
                          Standard Liege - Parma
                          Steaua - Besiktas

                          1/2.12
                          Athletic Bilbao - Steaua
                          Besiktas - Standard Liege

                          15/16.12
                          Parma - Besiktas
                          Standard Liege - Atletic Bilbao

                          Comment


                            #14
                            Greu de tot... Acum o sa le vedem valoarea. Cei mai buni imi par spaniolii. Italienii si turcii se chinuie in campionat, iar belgienii sint de batut. Pacat ca stam in ultimul meci...
                            Totdeauna gasesti ceva de invatat

                            Comment


                              #15
                              Grupa este echilbrata, dar adversarele Stelei ocupa pozitii modeste la ora actuala in campionatele lor (care insa evident nu se pot compara cu nivelul campionatului nostru ) :

                              Athletic Bilbao : locul 15
                              Parma : locul 18
                              Besiktas : locul 14
                              Standard Liege : locul 5

                              Comment



                              Working...
                              X