Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Calatorii : sfaturi bune pentru un sejur placut

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

As dori si eu citeva sfaturi pentru Roma si imprejurimi.Cum pot sa ajung mai bine la insula Capri?Prin Sorrento?Trebuie o noapte de cazare in zona,unde e mai convenabil?Cu trenuri via Napoli sau autocar direct?Insulele Elba si Ischia merita vizitate?Alte locuri in jurul Romei?Am 2 saptamini la dispozitie,sfirsitul lui mai,inceputul lui iunie.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Comment

Ai ferry din Napoli si Sorrento. Daca ajungi in zona nu rata tot traseul Sorrento-Amalfi.

v

Comment

Din Sorrento ai o multime de vaporase spre Capri. Ischia o sa te dezamageasca dupa ce ai vazut Capri. Inspre sud poti face o croaziera de cateva ore cu vaporasul, spre Amalfi. Dupa mine, Positano e cel mai frumos si spectaculos.

Comment

Da,imi tot fac calcule cum sa fie mai bine.Eu voi sta in Roma si vreau sa ma feresc de Napoli.Nu stiu cum sa fac acest mini circuit via Sorento,Amalfi,Capri-tren,autobuz sau masina inchiriata.Multe voiaje le-am facut cu masina,fara programari,si ma opream si ma cazam unde imi placea,departe de aglomeratie,dar la o mica distanta de punctele de interes,si la preturi decente.
          DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Comment

Langa Positano e un hostel dragut, cu vedere superba si preturi destul de ok. Acum cativa ani am stat acolo si mi-a placut foarte mult: http://www.holidayhousegilda.com/ De acolo se poate cobori intr-un golf retras unde e o plaja discreta.
            Iar daca vrei senzatii tari, circula cu autobuzul pe coasta Amalfi.

Comment

Ziceai ceva si de Roma . Cat stai acolo ? Eu voi fi acolo incepand cu 22 , am mai fost si iti pot da 2-3 indrumari .

Comment

Spre Dubrovnik cu masina...

Am nevoie de sfatul vostru..celor care ati fost in Dubrovnik cu masina...referitor la traseu.

Vreau sa ies din tara prin Calafat/Vidin..tranzitez zona aceea bulgara, intru in Serbia....si mai departe ce-mi recomandati? Am facut tot felul de simulari pe gps cu diferite harti si majoritatea rutarilor se axeaza pe 2 trasee...unele prin Muntenegru iar altele prin Bosnia/Hertegovina? Care traseu e mai ok ?
                Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
                Optibox Spider HD
                HSS-7160NA (DigiTV)
                90E - 34,5V

Comment

Eu am fost de citeva ori,dar am iesit pe le Portile de Fier sau Ruse-Sofia-Nis si apoi prin Muntenegru,prin Bulgaria e mai lung putin dar mai rapid e autostrada la Sofia ,si apoi de la granita cu Serbia.Pe la Calafat poti sa stai si o ora la bac.

Dar eu fac circuit si vreau sa vad cit mai mult si ma opresc unde imi place si convine.In Muntenegru e zona grea,muntoasa,e un tunel care iese la mare si se plateste,daca nu esti contratimp si vrei sa vezi locuri interesante merita,e cel mai scurt drum.In zona de vama Serbia-Muntenegru e ingust rau,e bine sa nu te prinda acolo noaptea e o zona cu tuneluri inguste si scunde,unde nu incap simultan un tir cu un autoturism.

Dubrovnik s-a scumpit foarte mult,parcarea e un cosmar,singura care avea locuri era cea cu lift si scor de Elvetia.As recomanda sa stai mai la sud in Muntenegru la Herceg Novi-Kotor(singurul fiord al Mediteranei),la 50km,unde gasesti mai multa liniste,mai multa mare si jumatate de preturi la cazare.

Comment

Revin cu solicitarea de traseu catre Dubrovnik...

Am ramas la 2 posibilitati...ambele sunt pe la Calafat-Vidin-Paracin(Serbia)..si de aici

un traseu e acesta spre Dubrovnik

iar al doilea acesta prin Novi-Pazar - Podgorita -Dubrovnik.

Pareri? inclin spre al doilea.
                    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
                    Optibox Spider HD
                    HSS-7160NA (DigiTV)
                    90E - 34,5V

Comment

nu am fost niciodata in delta si ma bate gandul sa stau o saptamana.daca aveti ceva propuneri si experiente va rog sa-mi spuneti
                      boy2good

Comment

Ai grija la serpi. Au obiceiul de a se urca pe masina si te trezesti cu ei in Bucuresti ) Patit.
                        If you're going through hell, keep going ! W Churchill

Comment

Stie cineva daca prin aeroporturile europene, in speta Otopeni, Munich si Vantaa Helsinki este permisa tigara electronica? Am mai citit pe net dar parerile sunt impartite si destul de vechi ( 2011).

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
                          www.toowaysat.ro
                          www.frline.ro
                          www.internetprinsatelit.ro
                          www.bateriiacasa.ro

Comment

Salutare
                            Stie careva sa imi zica despre starea drumurilor pe traseul Hateg - Caransebes - Orsova - Drobeta - Calafat ?
                            sau Craiova - Calafat ?
                            Merci mult.
                            All bound for Mu Mu Land

Comment

Vreau sa plec de 1 Mai dimineata, de la Bucuresti la Sighisoara.
                              Am doua variante:
                              - pe Valea Prahovei, Brasov = 303 km
                              - pe E81 prin Ramnicu Valcea, Sibiu = 372 km
                              Banuiesc ca prin Brasov traficul va fi foarte aglomerat. As vrea sa aleg drumul prin Sibiu.
                              Ce ziceti?
                              SHALOM

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
                                Vreau sa plec de 1 Mai dimineata, de la Bucuresti la Sighisoara.
                                Am doua variante:
                                - pe Valea Prahovei, Brasov = 303 km
                                - pe E81 prin Ramnicu Valcea, Sibiu = 372 km
                                Banuiesc ca prin Brasov traficul va fi foarte aglomerat. As vrea sa aleg drumul prin Sibiu.
                                Ce ziceti?
                                Eu zic sa o iei pe drumul cel mai scurt. Oricum va fi plin de turisti si soferi de duminica, deci dezastru.... Mai bine TIR-uri decat turisti pe drumuri...
                                Ce vrei sa faci la Sighisoara de te gandesti sa stai 10-12 ore in masina?[emoji48]
                                www.toowaysat.ro
                                www.frline.ro
                                www.internetprinsatelit.ro
                                www.bateriiacasa.ro

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X