Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

legatura audio-- intre un pc si un amplificator de mare putere

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

legatura audio-- intre un pc si un amplificator de mare putere

se da un pc si 2 amplificatoare de 1200w sin legate la multe megafoane cu magistrala de 24V, problema este ca imi apare un brum suparator generat de difentele de potential dintre cele doua am incercat
    - sa leg pc-ul la o impamantare (alta afara de cea a stecherului),
    - sa pun cablu audio de dimensiuni mici
    - sa pun o unitate de curent continu (UPC)
    dar fara folos

Am reusit ceva punand un fir la masa intre calculator si rack-ul de amplificatoare, dar tot mai exista acel brum nu asa de suparator

intrebarea mea este ce pot sa fac ?
    - o sursa pentru calculator mai bine filtrata?
    - o placa audio mai de fite (am folosit doar placa onboard ac97 HD)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
    Vlahopol TV

STUFSTOC, STUFSTOC, STUFSTOC

O solutie ar fi o placa audio cu iesire optica si conexiune prin cablu optic (daca amplif. are intrare optica).
    Alta solutie este sa folosesti circuite integrate de izolare de ex. ISO124

O solutie mai neprofesionista este sa folosesti pentru legatura o casca wireless (optic sau radio) sau modulator FM si receptor radio FM.

Comment

Originally posted by bbox View Post
      O solutie mai neprofesionista este sa folosesti pentru legatura o casca wireless (optic sau radio) sau modulator FM si receptor radio FM.
      hmm asta cu modulatorul fm chiar e o idee buna chiar am ceva de genu pe acasa (il foloseam in masina) o sa incerc maine sa vedem ce iese
      Vlahopol TV

Comment

Nu stiu daca o sa scapi de brum, el provine de la placa on-board si mai putin de la conexiune. Ca sa verifici asta, cupleaza niste casti direct la computer. In mod normal nu se aude, dar cand dai volumul mai tare, in pauza dintre melodii este suparator.

Comment

Mai scapi de brum daca pui pe mute CD-Audio, FM Output, Line-in, Microphone; in general intrarile pe care nu le folosesti.
          Prime Focus 1.5 Alu | Inverto 0.3 Twin | HARL 3618+ | Motek V-Box II | Amiko HD8250+ | Nokia d-box 1 | RG11 | 68.5 E - 45 V.
          FocusSat | TVR
          .

Comment

Multumesc @MariusT

Originally posted by MariusT View Post
            Mai scapi de brum daca pui pe mute CD-Audio, FM Output, Line-in, Microphone; in general intrarile pe care nu le folosesti.
            Multumiri,am un picup la servici (lucrez intr-o sttie electrica de I.T.)si mai inregistrez cand am timp de pe discuri pe Laptop.Aveam si eu ceva brum si credeam ca e din cauza campurilor electromagnetice.
            Cu trecerea pe mute cum ai spus am rezolvat problema,multumesc,Mayerling.
            .

Comment

Aceeasi problema am avuto si eu,vezi daca la Volum Control ai acolo cumva PC Speaker dai mute la mine a mers faza asta bine.Bafta

Comment

brumul sau alt zgomot de fond apare la codecurile ac97 sau alte imitatii de placi sunet cand "microphone", "line in" si "pc speaker" sunt lasate pe ON. disable si ati scapat de probleme. folositi cabluri ecranate de calitate intre calculator si statie, iar calculatorul trebuie sa fie alimentat obligatoriu de la priza cu impamantare. recomand folosirea placilor de sunet daca vreti sa aveti calitate. codecurile astea audio pe langa faptul ca emuleaza cam totul din soft si cu ocazia asta papa mai multe resurse, mai au "darul" ca suna ca din buda.

Comment

Vin' la tata sa-ti dea un traf izolator audio unu la unu
                  sigpic

Comment

Originally posted by satenicu View Post
                    Vin' la tata sa-ti dea un traf izolator audio unu la unu
                    cred ca era o idee buna

Am legat un fir de masa intre cele 2 si merge ceva mai bine , am incercat si cu emitator fm si era ok dar clientu a fost de acord cu firul
                    Vlahopol TV

Comment

Trafuri izolatoare se gasesc la Charma Conect
                      sigpic

Comment

Working...
                      X