Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Sfaturi utile la montarea antenelor satelit

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

singura explicatie ar fi ca ai montat lnb-ul defazat cu 90° inversind astfel polaritatile.verifica sa fie lnb-ul corect montat.unele au un semn (o sageata)pe circumferinta care trebuie sa fie sus pe inelul de montare al lnb-ului.

Comment

Originally posted by nirolf View Post
      singura explicatie ar fi ca ai montat lnb-ul defazat cu 90° inversind astfel polaritatile.verifica sa fie lnb-ul corect montat.unele au un semn (o sageata)pe circumferinta care trebuie sa fie sus pe inelul de montare al lnb-ului.
      Cu LNB-ul in aceeasi pozitie, dar facand legatura direct receptor-LNB,fara sa mai trec prin montura HH, nu mai trebuie sa schimb polarizarea in liste. Si eu bunuiesc ca e o greseala a mea, dar nu stiu unde e, ca m-am cam saturat sa editez liste de transpordere. Si inca ceva, daca dau scanare cu SS2, (avand monturaHH) imi arata polaritatile inversate. Iar LNB-ul oricum il inclin pentru receptie maxima.Conteaza cumva daca este stanga sau dreapta?
      Last edited by valtar; 11 January 2008, 15:41.

Comment

daca ai hh lasi lnb-ul drept,inclinatia o face motorul atit cit trebuie.
        verifica sa nu fi inversat la motor intrarile lnb cu receiver si daca nu incearca un alt lnb.

Comment

daca ai hh lasi lnb-ul drept,inclinatia o face motorul atit cit trebuie.
          verifica sa nu fi inversat la motor intrarile lnb cu receiver si daca nu incearca un alt lnb.
          Toate intrebarile puse le am stranse cand nu era zapada asta. Acum nu pot umbla la antena, dar cand se va face vreme buna am sa verific tot ce mi-ai spus. Dar , dupa cate stiu am fost foarte atent sa nu inversez conexiunile la HH. Oricum, problemele le-am avut totdeauna indiferent de modelele de LNB si de HH. De asta spun ca e ceva ce imi scapa dar nu stiu ce!

Comment

Buna, sunt nestiutor in domeniu (sincer nu sunt foarte pasionat...) imi puteti explica mai detaliat cum se executa o montare a antenei? Din ce am citit pe acest thread nu prea inteleg nimik......
            Ce modalitatii poti aplica pt a monta o antena? cu busola? cu satfinder?
            Sa va explic... In vara am cumparat un digi si l-am dus la parintii mei in spania, acolo m-am chinuit sa gasesc semnalu....miscand de antena si atat ( si am gasit dar pt vreo 5 minute apoi tot am incercat dar in zadar!)
            Probabil o sa-mi ziceti sa sunt la un instalator.... Am fost si or zis ca nu vin pt ca, castiga prea putini banii din chestia asta, bla bla-uri. Imi puteti spune care ar fi pasi de urmat pt a receptiona semnal? Astept raspunsurile voastre...
            Mentionez sunt complet strain de fenomen in sine!

Mersi anticipat pt mesaje

Comment

Buna,
              Ca sa montezi o antena satelit fara motor si sa gasesti satelitul nu este ff dificil. Totul este sa te informezi ce orientare are satelitul care doresti sa-l receptionezi si daca programele care vrei sa le receptionezi sint FTA ( Free to Air ). Daca sint codate poti sa uiti.De asemeni conteaza elevatia ( inclinatia ) antenei ea poate fi intre hai sa spunem 25° si 30°. In Sapania pentru a receptiona programe romanesti iti trebuie o parabola de la 80 cm in sus. Cea mai buna ar fi de 100cm. Dupa aceea trebuie sa fixezi bine sudul eventual cu o busola si sa intorci antena spre vest sau spre est dupa cum se afla satelitul. Cred ca recieverul care l-ai cumparat are si un indicator de semnal: putere si calitate. In meniul recieveruli trebuie sa dai toate datele postului care vrei sa-l prinzi si usor rotesti antena ca sa ai calitatea cea mai buna.Apoi dai cautare ca sa gaseasca toate programele din acel pachet de frcventa. Pentru ca ai internet iti dau o adresa folositoare unde poti gasii toti satelitii de TV si astfel vei gasii si posturile romanesti.
              Adresa este: http://www.lyngsat.com/
              Succes
              Last edited by QuitMonty21; 29 February 2008, 07:19.
              Cind nu gasesc un satelit, nu ma dau batut si incerc sa gindesc si la alte posibilitati nu numai la rotit antena

Comment

Salut!
                Am si eu o antena prime focus,nu am mai folosit aceasta antena de vreun an.Problema este ca are 3 brate si in mijloc este un lnb analogic.Am cautat in oras la mine unul digital care sa se potriveasca in suportul antenei dar nu am gasit asa ca am recurs la alta metoda am prins cu sarma langa lnbul analogic unul digital si surprinzator am semnal destul de bun.As vrea sa stiu daca imi poate spune cineva cum sa pozitionez lnbul analogic cat mai bine pentru un semnal mai bun.Am sa revin curand cu niste poze ca sa va faceti o idee.Multumesc anticipat!

Comment

Originally posted by mokanu View Post
                  Salut!
                  Am si eu o antena prime focus,nu am mai folosit aceasta antena de vreun an.Problema este ca are 3 brate si in mijloc este un lnb analogic.Am cautat in oras la mine unul digital care sa se potriveasca in suportul antenei dar nu am gasit asa ca am recurs la alta metoda am prins cu sarma langa lnbul analogic unul digital si surprinzator am semnal destul de bun.As vrea sa stiu daca imi poate spune cineva cum sa pozitionez lnbul analogic cat mai bine pentru un semnal mai bun.Am sa revin curand cu niste poze ca sa va faceti o idee.Multumesc anticipat!
                  Hmm.Digital,analogic.Mai bine pune pozele.
                  Ca LNB-ul e unul si acelasi,poate ca "Universal", si merge in toata banda,unde intradevar analogicul nu mergea.Dar te asigur ca si cu cel vechi poti sa vezi digital,dar numai pana la o anumita frecventa,nu mai tin minte cat,mi-e lene sa merg sa vad pe vechitura mea cat scrie.
                  Am fost la a batrana cu receiverul digital (ea are analogic cu antena prime focus si LNB vechi) si intradevar au mers numai vreo 5-10% din ce aveam eu in lista.Dar de mers a mers.Ma rog,a functionat.
                  .

Comment

Originally posted by mokanu View Post
                    ...am prins cu sarma langa lnbul analogic unul digital si surprinzator am semnal destul de bun.
                    Ceea ce ai prins tu cu LNB-ul digital este alt satelit (alaturat de cel pe care este orientata antena). Iar LNB-urile digitale (universale) obisnuite sunt pentru antenele offset, pentru antena ta iti trebuie un LNB cu flansa (merge si asa, dar daca nu are feedhorn pentru antena central focus, LNB-ul nu va "vedea" toata antena).

Comment

sal

la o antena 1,8 m Parabola AL doresc sa cumpar sau second hand

rog sa-mi sp si mie cum reglez o parabola ce lnb merge cu flansa sau fara ce Actuator ce lungime e bun

Multumesc!

Comment

Antene satelit vanzari reglaj montaj

Originally posted by f4n3_f4n3 View Post

rog sa-mi sp si mie cum reglez o parabola ce lnb merge cu flansa sau fara ce Actuator ce lungime e bun

Multumesc!

Antene Satelit Digitale 300-2000 programe/montam/reglam/vindem/peste 30 programe
                        romanesti libere sau cu abonament
                        (MaxTv,DigiTV,Focus,BOOM TV) /instalam PROGRAME HD TV si pe CALCULATOR ,LAPTOP, asiguram
                        service./0724.285.600 SAU 0765.522.987.

Comment

Antene satelit vanzari reglaj montaj

Originally posted by f4n3_f4n3 View Post

Multumesc!

Antene Satelit Digitale 300-2000 programe/montam/reglam/vindem/peste 30 programe
                          (MaxTv,DigiTV,Focus,BOOM TV) /instalam PROGRAME HD TV si pe CALCULATOR ,LAPTOP, asiguram

Comment

Antene satelit reglaj montaj

Originally posted by valtar View Post
                            Nu, totul este 1:un singur LNB single, un singur reciever, fara share. In orice lista de transpordere pe care o introduc in receptorul legat la HH trebuie sa schimb polarizarile ca sa am semnal.

Comment

Vili36 esti bâlbâit?
                              Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Comment

Vili36 , ai omis un detaliu important : locatia/le ( in tara ,in ce orase/zone , afara - in strainatate , in ce tari/orase ? )

Comment

Working...
                                X