Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Sfaturi pentru posesorii de centrale termice de apartament

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 0 (0 members and 0 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Sfaturi pentru posesorii de centrale termice de apartament

Daca aveti centrale proprii de apartament pe gaz va pot da sfaturi foarte importante in ce priveste modul de exploatare a lor,curatirea chimica ce trebuie facuta la 2 ani odata si alte poze atasate lsi modul lor de functionare pentru a avea o viata cat mai lunga.Asta numai in cazul cand cineva de pe forum are asa ceva.Eu am cateva centrale termice desfacute si va pot pune ceva poze sfaturi foarte practice pentru buna lor functionare

• hackoo
    replied
    ACM la 60 de grade? Pune pe 45 grade si spune cum e.
    Pe incalzire functioneaza? Daca lasi centrala doar pe ACM, cum e apa la robinet?
    Last edited by hackoo; 25 January 2020, 20:52.

Leave a comment:

• Nick_28
    replied
    Salutare! Am o noua problema
    Am o centrala Ariston genus one 22 kw de vreo două luni. Dintr-o data nu mai incalzeste acm la parametri - 60 grade - apa iese calaie si nici nu mai ridica temperatura pe tur decat pana la 30 grade. Am crezut ca e din setari. I-am dat un reset (280) dar tot asa face. Am chemat service-ul. Vine cand vor ei... in 4-5 zile lucratoare -tot sa astept. Aveti vreo idee?

Leave a comment:

• Nick_28
    replied
    Sa dau tot eu raspunsul ca l-am gasit.
    https://centraletermicecluj.ro/hornu...cu-condensare/

Leave a comment:

• Nick_28
    replied
    In ce conditii se poate prelungi cosul unei centrale in condensatie? As vrea sa pun un cot la capatul cosului apoi sa il inalt 2-3m. Si aici ar mai fi o problema...la ce distanta de casa trebuie sa il departez? Acum cosul este cel cu care a venit centrala - un singur cot deasupra ei si un burlan scurt care iese afara. Ce as dori eu este sa acopar terasa de langa casa dar trebuie sa ridic cosul centralei care va trebui sa treaca prin viitorul acoperis al centralei.
    Multumesc frumos!

Leave a comment:

• hackoo
    replied
    Originally posted by nicureddogsflo View Post
    Salut.
    Am o centrala Ariston microgenus plus 24 KW mffi care nu ridica temperatura pe calorifer pe pozitia 6. La pozitia 6 temperatura este de 80grade dar ea merge pana la 45de grade si atat nuam nici o eroare . Intre pozitia 3 si 6 temperatura ar trebui sa sara de 45.
    Pune pe pozitia 5.

Leave a comment:

• gladix
    replied
    nu ai service la ariston?ei stiu si au cu ce sa rezolva problema

Leave a comment:

• nicureddogsflo
    replied
    Salut.
    Am o centrala Ariston microgenus plus 24 KW mffi care nu ridica temperatura pe calorifer pe pozitia 6. La pozitia 6 temperatura este de 80grade dar ea merge pana la 45de grade si atat nuam nici o eroare . Intre pozitia 3 si 6 temperatura ar trebui sa sara de 45.

Leave a comment:

• clasix
    replied
    Salutare!
    Ca sa afli necesarul de putere al centralei si respectiv al caloriferelor dintr-o anumita camera calculezi volumul camerei in metri cubi si inmultesti cu 55W pe metru cub. Aduni numarul de kilowati aferenti fiecarei camere si afli necesarul de putere al centralei. Eu asa am facut acum 10 ani si este foarte bine. Formula de calcul mi-a dat-o cineva din bransa care stia despre ce e vorba.

Leave a comment:

• maruneac
    replied
    Buna ziua! ma numesc Maruneac Aurel.Nu pot vedea pozele de la curatarea centralei.Ati purea sa le trimiteti pe whattapp la nr.0744363181, sau pe adresa :[email protected]

Leave a comment:

• armand25
    replied
    Suntem interesati de achizitionarea si instalarea unei centrale termice pe gaze la o casa in Craiova. Casa este momentan incalzita cu convectoare electrice, nu exista instalatie de incalzire cu calorifere. Apa calda menajera se produce cu boiler si panouri solare, iar circuitele pentru aceasta exista.
    Casa are subsol, parter si etaj. Incalzirea se va face doar la parter si centrala se va monta de preferat in subsol. Am facut o schita aproximativa cu configutatia si dimensiunile casei. O gasiti in atasament.
    Vrem calorifere pe hol, in living, in cele doua dormitoare, bucatarie si baie, suprafata incalzita fiind de maxim 100 m patrati
    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
    - ce putere ar trebui sa aiba centrala si ce marca este mai fiabila si avantajoasa ca pret atat la achizitie cat si in functionare.
    - cate calorifere ar trebui montate
    - cat ar trebui sa fie pretul corect pentru toata instalatia si care ar trebui sa fie termenul de executie.
    Multumesc.

Leave a comment:

• bigbear
    replied
    Originally posted by dannix View Post
    merci, dar eu caut un magazin "fizic", nu on-line

Leave a comment:

• dannix
    replied
    http://www.termomag.ro/

Leave a comment:

• bigbear
    replied
    salutare, un magazin cu piese pentru centrale Ón București știe cineva?
    merci

Leave a comment:

• panaiteiancu
    replied
    Buna ziua,
    Sunt nou pe acest forum si-mi cer scuze daca am postat unde nu trebuie; ma intereseaza cum se reconditioneaza o vana cu trei cai la centrala SIME format zip, ma puteti ajuta cu un sfat?
    Multumesc.

Leave a comment:

Working...
X