Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Sfaturi pentru posesorii de centrale termice de apartament

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by vulpea View Post
    In primul rand multumiri.Peste 2 zile vine "maistorul"si o sa-mi zica concret la fata locului "boala"si ce piesa e pe duca.
    nu stiu,eu la o centrala vaillant de 10 ani,aceiasi problema,cu 50 lei s a rezolvat.Nu stiu ce senzor/releu nu lucra.cred ca e bine ca la doctor sa mai ceri si o a doua parere.

Comment

Centrala e marca Ariston model T23-MFFI

Comment

Originally posted by lighean View Post
        nu stiu,eu la o centrala vaillant de 10 ani,aceiasi problema,cu 50 lei s a rezolvat.Nu stiu ce senzor/releu nu lucra.cred ca e bine ca la doctor sa mai ceri si o a doua parere.
        In general se defecteaza un micointrerupator care comuta ACM/Incalzire. Se intepeneste intr-o pozitie si gata. Ai sau apa calda sau numai caldura.
        Vezi aici http://www.tme.eu/ro/katalog/?idp=1&...3B&page=3%2C20
        un model care ti se potriveste (mantea o adaptezi cea veche daca nu e buna cea cumparata).
        Daca te pricepi o poti schimba singur, daca nu chemi instalator, care poate are un astfel de switch, costa ca. 10 lei.

Alf
        “Imagine a world without the greed of the old”
        Pierce Brown

Comment

Deci ce spunea maistorul, ca o curata cu acid folic cade, e vrajeala...

Comment

Vedeti ca la centralele cu boiler incorporat comutarea o face celebra valva cu 3 cai, care la randul ei este actionata de un switch electro-mecanic. Acolo de obicei se blocheaza valva din cauza depunerilor si apoi comutatorul ala se prajeste sau isi rupe pinioanele incercand sa miste sandramaua.

Comment

Sigur asta imi trebuie mie, ba am ACM , ba caldura .... sau deloc.
              Sndiferent la ce temperatura ajustez ACM , frige de mori + ca bolboroseste apa in circuitul de incalzire atunci cand dau drumul la ACM.

Centrala de caca ...ariston as 24 ff

ECHIPAMENTE IT - www.pchome.ro

Comment

Asta e obiectul? http://www.google.ro/imgres?imgurl=h...ed=0CEQQ9QEwBA

Comment

oarecum.... a mea e as ...o tampenie careia nu-i dau de cap.

Comment

Pai e important sa stabilim ce tip este, are sau n-are boiler incorporat? Daca n-are boiler ramane sa vedem daca nu cumva e cu schimbator bitermic, caz in care e cu totul alta mancare de peste.

Comment

Am zis clar , Ariston As 24 FF.

Oricum pare unicat ca n-o prea vad pe net

uite manualul http://www.manual-utilizare.com/down...-utilizare.com

Comment

Pai tu ai zis dar gogul n-o prea gaseste. Da-l in plata Domnului de manual de utilizare, ce+ti folosea in situatia asta era manualul de service. Ideea e urmatoarea:

1. Ii desfaci capacul si te uiti inauntru.

2. Localizezi schimbatorul PRIMAR de caldura (o chestie cu tevi de apa situata imediat deasupra arzatorului). La unele modele asta e localizat intr-o carcasa mai mica, impreuna cu arzatorul, daca ai asa ceva te uiti cate tevi intra in carcasa aia si scrii aici.

3. Te uiti daca are sau nu schimbator secundar sau boiler, caz in care are si vana cu 3 cai pomenita mai sus). Ambele sunt usor de identificat, boilerul e chestia mare in care intra tevile de ACM iar schimbatorul secundar e o chestie mai mica in care intra 4 tevi, doua de la circuitul primar si doua de la ACM.

Eu banuiesc ca a ta e un model cu schimbator bitermic. Daca nu te descurci sa identifici componentele, desfa capacul, pune o lumina pe maţele dinauntru si faci cateva poze clare de rezolutie mare, pe care le postezi aici.

Comment

hai ca asa am sa fac ...multam...revin cu poze

Comment

Iaca pozele:

Comment

Mda, la tine schimbatorul (sau schimbatoarele) sunt localizate in carcasa aia de aluminiu de deasupra arzatorului. Nu vad insa nimic care sa semene a vana cu 3 cai, deci dupa toate probabilitatile ai, cum banuiam, o centrala cu schimbator bitermic.

Ei, saracia asta de schimbator bitermic e controlat de un termostat si de o sonda NTC.

Acum zi o chestie, cand dai drumul la apa calda (si te oparesti), dupa un timp nu se intampla sa vina brusc doar apa rece?

Inca o treaba IMPORTANTA: sus in dreapta carcasei argintii de inox in care e schimbatorul se vede ceva dintr-o piesa aflata pe teava de apa. Fa-i si aleia o poza, sa nu fie valva cu 3 cai.

Comment

Originally posted by [email protected] View Post
                                ....
                                Acum zi o chestie, cand dai drumul la apa calda (si te oparesti), dupa un timp nu se intampla sa vina brusc doar apa rece?
                                nu, curge 'oparita' tot timpul .... mai bolboroseste in ea ceva....

Comment

Working...
                                X