Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Sfaturi pentru posesorii de centrale termice de apartament

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

detaliaza,te rog,putin subiectul solutie chimica.producatori,calitati s.a.
    merci

Comment

Originally posted by gepeto View Post
      Pana la urma, pe piata din Romania, ce modele de centrale merita cumparate si de ce Si aici, cred ca nu intereseaza cat de usor se curata ci randamentul si rezistenta echipamentelor.
      Se merita cumparate centrale care au durata cea mai mare de garantie sant care au durata incredibila de 8 ani ,nu spun modelul public,iar marea majoritate au perioada de garantie 2 sau 3 ani depinde de model

Comment

Originally posted by nirolf View Post
        detaliaza,te rog,putin subiectul solutie chimica.producatori,calitati s.a.
        merci
        Oare sa nu stii tu ce inseamna solutie chimica pentru curatarea depunerilor de calcar,ma indoiesc!
        Daca intr-o zi au picat 8 centrale la noi in oras din cauza socurilor de curent si toate aceeasi marca? Asta inseamna calitate? De ce nu au picat alte placi de la alte tipuri de centrale? Daca pe tine te tine un Dreambox o luna de zile,ce inseamna ,CALITATE? Oare ce este calitatea?
        Daca fac o poza cu rosiile mele din solar,sigur le visezi la noapte si vei intelege calitatea! Si daca iti mai spun ca sant aromate fiind o samanta buna din Israel vei intelege si SUBIECTUL PRODUCATORI. Iar daca iti mai spun ca rosiile romanesti fac pe fir 2,3 kg iar altele olandeze,israeliene fac cate 8-10 kg,vei intelege cuvantul PRODUCATORI..Cumpara in loc de DREAM-SOLERON si vei vedea diferenta.Acesta diferenta se numeste CALITATE-PRODUCATORI.

Comment

calitate si producatori pentru solutii chimice voiam !

Comment

Eu nu v-as sfatui sa va apucati sa desfaceti centrala sa vedeti de ce merge.Nu uitati ca aveti de a face cu gaz-metan asta inseamna pericol mare de Explozie.Acolo este nevoie de putina cunostinta aparatura de masura s.a.s.m.d.Pe linga puneti in pericol viata voastra si a vecinilor...

http://www.sighisoara.com/

Comment

Originally posted by gelu_dh View Post
              Oare sa nu stii tu ce inseamna solutie chimica pentru curatarea depunerilor de calcar,ma indoiesc!
              Daca intr-o zi au picat 8 centrale la noi in oras din cauza socurilor de curent si toate aceeasi marca? Asta inseamna calitate? De ce nu au picat alte placi de la alte tipuri de centrale? Daca pe tine te tine un Dreambox o luna de zile,ce inseamna ,CALITATE? Oare ce este calitatea?
              Daca fac o poza cu rosiile mele din solar,sigur le visezi la noapte si vei intelege calitatea! Si daca iti mai spun ca sant aromate fiind o samanta buna din Israel vei intelege si SUBIECTUL PRODUCATORI. Iar daca iti mai spun ca rosiile romanesti fac pe fir 2,3 kg iar altele olandeze,israeliene fac cate 8-10 kg,vei intelege cuvantul PRODUCATORI..Cumpara in loc de DREAM-SOLERON si vei vedea diferenta.Acesta diferenta se numeste CALITATE-PRODUCATORI.
              Calitate nu este cantitate Gelule vezi ca incurci borcanele.Pina la urma nici nu sti ce vrei...

http://www.sighisoara.com/

Comment

Buhaaaaa...mestereeeeeeeeeeee...in felu in care intretii tu o centrala, ori o s-o mai foloseasca inca 3 generatii dupa tine ori la prima descompunere se alege praful de ea. ORICUM FELICITARI PT. DESCHIDEREA TOPICULUI

Comment

Originally posted by patrocle View Post
                  Eu nu v-as sfatui sa va apucati sa desfaceti centrala sa vedeti de ce merge.Nu uitati ca aveti de a face cu gaz-metan asta inseamna pericol mare de Explozie.Acolo este nevoie de putina cunostinta aparatura de masura s.a.s.m.d.Pe linga puneti in pericol viata voastra si a vecinilor...
                  Maine am sa va pun cateva poze cu sculele necesare de care sant nevoie pt. a regla o centrala..ca sa o cureti de calc si alte prafuri nu inseamna ca este perfecta. sant altii factorii care sant mult mai importanti pt. functionarea ei decat de dat praful la o parte de pe ea.

Comment

[QUOTE=.Oricum la un apartament cu 2 camere in 24 ore la temperatura de 60 grade in calorifere o centrala consuma 5,6 metri cubi in 24 ore X1ron metrul cub gaz=5,6 ron zi x 30 zile = 151-180 ron caldura + 40 ron apa calda=200ron pe luna dar functionand non stop[/QUOTE]

Un calcul aproximativ bun dar ai uitat sa pui la socoteala capaciteatea centralei ca pt. uz casnic sant de la 11 KW pana la 66 KW si e diferenta de la cer la pamant in privinta consumului.

Tu faci cumva reclama la o firma ori ti-ai deschis singur una?

Comment

Eu nu v-as sfatui sa va apucati sa desfaceti centrala .....
                      raule !
                      destinul nostru romanesc ne califica sa facem tot ce calificarea nu ne permite .

Comment

Eu am deschis acest topic ca sa stiti ce sa cereti la cei autorizati cum sa-si faca treaba bine si sa nu va prosteasca.Eu nu am firma pentru asa ceva asa co autorizatie pentru asa ceva nu o capeti usor,trebuie sa fii inginer electronist ceea ce eu nu sant ,costa peste 200.000.000 milioane si nu au drept de acesta autorizatie decat oamenii A.N.R.G.N.Dar asa este cand vrei sa dai un sfat bun cuiva te alegi cu BOBARNACE. Ce am spus mai sus nu-i teza de doctorat e ceva sumar ca sa cereti ceva identic sa va faca. E drept ca daca faci asa o centrala tine peste 20 de ani si nu-i rentabil pentru producatorii de centrale.Daca aveam firma nu eram prost sa spun aceste secrete de mai sus (pozele) Cineva mi-a spus " vezi cu pozele astea faci rau la cei ce se ocupa cu revizia lor",cer scuze @ K-STORU daca te ocupi cu revizia lor n-am vrut sa te jignesc cu nimic

Comment

hey how are you im new member of rdi-board i hav some information about sattelite channels i have software who play 6000 channels on pc with out extra chaarges so if you want software so contact me its picture is very good like a dvd quality ok
                          byeeee.... see you

hey how are you ok i want to tell you about asoftware who play 6000 cahnnels if you want the software so plz contact me play hbo sex view private spice national geographic animal plant 24 hours ok so cantact me bye..........

Comment

Poate ati vazut pozele cu centrala si sigur ati crezut ca eu ma ocup de asa ceva,va spun ceva si nu va vine sa credeti. La e.on se fac cum bine stiti verificari periodice o data la 2 ani si astfel intru in case la toti oamenii,ii cunosc aproape pe toti fiind orasul mic (30.000) locuitori.Astfel vrand nevrand in casa lui omul se plange,povesteste de centrala ,de PC s.a.Un doctor mi-a dat fara un ban centrala ce o avea de 5 ani care a picat caci nu a facut la timp revizia e plina de calcar (este centrala din poze) Altii au P.C-ul stricat si intreaba " nu stiti cine are nevoie de el" ? Si UITE ASA AM CENTRALE ACASA PENTRU POZE
                            Deci la modul cinstit am scris cele de mai sus "TOPICUL"nu pentru interesul meu nici sa ma dau cineva

Comment

Eu unul sunt EXTREM DE RETINUT atunci cand vine vorba de lasat pe cineva sa mi desfaca centrala bucati.....atunci cand au montat termostatul si au facut reglaje bla bla...cica erau reprezentanti autorizati Bosch ...daca tot o trupa ca aia vin sa mi desfaca centrala ca sa o curete, sigur nu ajung in iarna lui 2010 cu centrala asta

Comment

Vedeti 3 posturi mai sus ca si booby12 are un cuvant greu de spus in legatura cu centralele, cica are un soft de curatire care le face sa tina 6000 de ani.

Comment

Working...
                                X