Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Pozele astronomilor amatori din Romania

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

ioso, imi place foarte mult. foarte frumos

si eu vin cu planetele mele, de data asta un Venus din 01.12.2013 - 17:09 local cu transparenta destul de slabuta

Comment

Earthshine - fenomenul cand Pamantul reflecta lumina Soarelui asupra Lunii, fenomen vizibil inaint si dupa Luna noua

Comment

NGC 1499 California nebula.
        24.12.2013 18:50-21:30
        Un test camera Canon 1000 cu urmatoarea configuratie.
        Newton 203/800,Canon 1000 modificat cu racire,filtru UHC, corector GPU, ghidat cu 70/500 si QHY5 pe montura NEQ5 Go-To.
        Light 33X300"X800 ISO mentinut la + 4 grade
        33 Dark, Flat si Bias la + 4 grade.
        Prelucrare cu StarTools.
        DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

Frumos Iosi.
          AM iesit si eu in ajunul Craciunului (daca tot am vazut ca e un cer bun) si am incercat o serie de capturi la M42 - Orion Nebula. Din pacate am un EQ3-2 cu o eroare periodica enorma, astfel degeaba aliniera polara buna, nu prea pot trec de 20 de secunde de expunere. Insa pana cand o sa am o montura mai buna cu asta trebuie sa ma descurc.
          Expuneri: 27xBIAS, 27xDARK si 190x17secunde LIGHTS, in total 0.9 ore. Prelucrare cu IRIS si Photoshop CS6. Link Astrobin: http://www.astrobin.com/69430/

Comment

[QUOTE=MrMxyzptlk;1295501]

A iesit foarte bine.O sa vezi ca cand o sa ai o montura motorizata pe ambele axe si cu ghidaj, o sa fie mult mai usor, deja faci practica si cand o sa
            ai echipament pentru astrofoto o sa fie foarte usor. La montura sa te gandesti de la EQ6 Go-To, AZ Pro Go-To, CGEM in sus etc.
            Regret ca nu am mai asteptat sa iau o montura mai buna, dar in Ianuarie o sa iau un Celestron CGEM.
            Succes.
            DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

Din cauza ca nu prea am in acest moment 5000 RON pentru montura, ma gandesc mai mult la un HEQ5 Syntrek cu un telescop 70/500 pentru ghidaj (cca 3600 RON in total) cu camera mea existenta DMK21AU04S. In teorie tubul meu curent are 6kg + 3kg luneta si inca 2 kg accesorii (aparatul Canon + Camera DMK si ceva acesorii in plus) o sa am 11kg si montura HEQ5 Syntrek duce 13kg la fotografiere astro si 15kg pentru vizual deci imi agunge ... Ce spui?

Comment

M 81, m 82

Buna.
                Fiindca am intrat in concediu si am timp de facut poze, pana in 20 Februarie o sa postez aici numeroase poze cu galaxii si nebuloase.

02-01-2014
                Doua galaxii Bode's Nebulae M 81 Magnitudine 6,90 si Cigar Galaxy M 82 Magnitudine 8,40, pozitia lor in partea de sus a carului mare s-au Ursa Major.
                Pentru a fi vazute cine doreste sa instaleze programul Stelarium.

Comment

Montura CGEM

Va salut.

Asa arata o montura mai performanta pentru astrofotografie, este un CGEM de la Celestron.
                  O montura cu Go-To adica se duce pe obiectul vizat. Cu motoare pe ambele axe si cu encodere.
                  Astept sa vina vreme frumoasa, si sa trec la treaba.

Salutare.

Comment

Sa o stapanesti sanatos! Asteptam poze.
                    SHALOM

Comment

Cam cat costa asa o montura?
                      sigpic

„Un popor este înconjurul pe care îl face natura pentru a ajunge la şase, şapte oameni mari. Şi pentru a-i ocoli apoi” (Friedrich Nietzsche).

.

Comment

Salut.

Montura noua costa 8800 ron. Eu am avut norocul sa o cumpar de la un coleg de forum astronomy.ro si montura a benificiat de un upgrade la rulmentii de la axul melcat, care e esential in ghidaj. Suma cu care am cumparat-o e de 5200 ron. Dar este de o finete si manuire foarte fiabila.

Cand e gata pregatita o sa va pun o poza sa vedeti cum arata in stadiul de fotografiere.

Va salut IOSIF.

Comment

Salut.

O poza cu Crescent e din vara anului trecut.

Va salut. Iosif.

Comment

Noua configuratie telescop.

Buna.

Noul setup pregatit pentru observatii si astrofotografie.

Comment

M 13 si M 92

Buna.

Doua roiuri globulare.

M 13

M 92

Comment

Superbe iosi, as always

Eu am incercat sa prind (cu succes) SN2014J, o explozie de supernova in galaxia M82 la 12 milioane ani lumina. A iesit cat de cat.
                                Link astrobin:
                                http://www.astrobin.com/76017/

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X