Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Pozele astronomilor amatori din Romania

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

@iosi: in centrul Bubble Nebula este o sfera; aia e Bubble?
    LE: da, am cautat acum pe net... fantastic!
    SHALOM

Comment

Ic 1848

Buna.
      O sesiune foto la IC 1848. E prima captura la astfel de nebuloase.
      17X300''X1600 ISO
      17xDark,Flat,Light,Dark_Flat,Bias
      Newton 203/800 f4, Canon 11oo D, nemodificat.
      Filtru Astronomik UHC.

Si a iesit cum se vede, zgomot cam mult ca la ISO 800 se vedea greu.
      O sa mai fac o sesiune la IC 1848 cu expunere mai mare sa vad cum iese.

DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

Superb iosi.

Eu am incercat sa capturez azi triplul tranzit la umbrele satelitilor galilieni pe Jupiter insa am calculat ora gresita si am inregistrat cu o ora mai devreme. In afara de asta am avut si un seeing foarte foarte slab, astfel nu prea am cu ce sa ma mandresc.
        Am facut o animatie micuta din capturile facute, macar sa raman cu atat, in ultimele doua cadre puteti sa vedeti cum intra umbra de la Callisto si Europa asupra planetei, umbra numarul 3 nu am mai prins din cauza greselii mele, si din cauza ca datorita seeingului inainte de prelucrare nu vedeam ce se intampla pe planeta si nu am realizat ca intra in ultimele cadre numai umbrele ...

Comment

Am apucat sa vad doar cateva franturi in supermarket pe un TV din emisiunea in l. maghiara (TVR2) de acum cateva zile unde a fost prezentat un medic, etnic maghiar, mare pasionat de astronomie si fotografie.
          Nu i-am retinut numele.
          Parca Imre era prenumele, dar nu sunt sigur.
          Ai habar despre cine este vorba?

10x
          Last edited by 007/Ro; 12 October 2013, 18:11.
          RDI-Boards XtraFM !

R
          TVDXRO
          DXinfo Feeds Keys
          RDI

Comment

[QUOTE=MrMxyzptlk;1279259]

Salut.
            Eu nu ma pricep la planete. Si nu ma prea bag la ele mai bine fac vizual.
            Ce e interesant, e la DSO. Si am profesor pe @sabin fota si @psemil, si @Catalin Paduraru mai cer informatii, si sunt foarte amabili.
            Daca ei un DSLR poti incepe la DSO cu succes.
            Numai bine. Iosif.
            DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

Originally posted by 007/Ro View Post
              Am apucat sa vad doar cateva franturi in supermarket pe un TV din emisiunea in l. maghiara (TVR2) de acum cateva zile unde a fost prezentat un medic, etnic maghiar, mare pasionat de astronomie si fotografie.
              Nu i-am retinut numele.
              Parca Imre era prenumele, dar nu sunt sigur.
              Ai habar despre cine este vorba?

10x
              Este Munzlinger Attila, el a facut si poza cu ISON in topicul respectiv. Este medic in Lazarea, langa Gheorgheni, ieri am avut Ziua Astronomiei si am avut ca invitat, sunt bun prieten cu el. Daca vrei sa vezi fotografiile poti vedea si pe pagina lui
              www.munzlinger.ro
              Last edited by MrMxyzptlk; 13 October 2013, 18:28.

Comment

Foarte frumos! Felicitari!
                Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Comment

M 42

Buna.

O imagine 300'' la ISO 1600
                  Filtru Astronomik UHC.

In perioada urmatoare este in vizor pentru expunere mai lunga.
                  Are in componenta nistre spectre de lumina aparte si o sa includ si captura cu filtru OIII.

Comment

O intrebare: Pentru fotografii ca asta banuiesc ca este nevoie de aparatul foto cu timp de expunere mare. Dar cum se vad cu adevarat cu ochiul liber prin telescop? Puteti pune o fotografie?
                    SHALOM

Comment

Cu telescopul se vede numai o lumina alba ca si o ceata.
                      Aparatul foto prin expunere in functie de lumina emisa, asa arata si culorile.
                      Apatele foto care sunt cele mai bune sunt camere dedicate color s-au monocrom cu filtre L,R,G,B de baza si se mai pot combina si cu alte filtre care scot in evidenta emisiile obiectului fotografiat.

Comment

Multumesc domnilor !

imi perit sa postez si eu un video(nu-mi apartine ) poate un pic offtopic ..

#N# ( : EU sînt ca şi tine ... inventez.eu ...sînt de fapt chiar TU : )

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
                        Bineînţeles că asta e o minciună.
                        Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

Comment

Un Venus de ieri seara la ora 19:10, metoda IR-RGB

Comment

O noua incercare azi dimineata, iarasi am invatat ceva. Asupra GRS (great red spor) se afla luna Europa, langa planeta luna Io. Consider un rezultat bunicel pentru setup-ul meu, insa cred ca pot sa fac si mai bine (mai ales dupa ce am invatat cateva chichite la prelucrare).

Comment

08.11.2013
                              15cadre x 300sec. la ISO800
                              Newton 203/800 Canon 1100 D nemodificat
                              Filtru clip UHC Astronomik Corector coma GPU
                              Ghidat pe montura NEQ5 cu cautator 9x50 si QHY5

Comment

M 42

08.11.2013
                                10 cadre x 240 sec. la ISO800
                                Newton 203/800 Canon 1100 D nemodificat
                                Filtru clip UHC Astronomik Corector coma GPU
                                Ghidat pe montura NEQ5 cu cautator 9x50 si QHY5

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X