Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Pozele astronomilor amatori din Romania

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Invatand sa fac capturi la Saturn, iata rezultatele de ieri:

Echipament:
    Telescop 150/750 + Filtru UV/IR Cut + Barlow 2x (partea optica numai) + Barlow 3x + Camera DMK21AU04AS

Echipament:
    Telescop 150/750 + Filtru IR Pass + Barlow 3x + Camera DMK21AU04AS

Comment

Am impins putin limitele echipamentului printr-un sistem mai complex. Am folosit telescopul 150/750+ocular 6mm+adaptor afocal pentru camera+camera la cca 45mm de la ocular. Astfel rezulta o distanta focala de 4875 in loc de 750 si magnificarea primita la imagine. Cred ca este o imagine destul de buna pentru un newton 6", insa mai vad potential de imbunatatire semnificativa (mai multe frame-uri pentru stack de exemplu, si sa folosesc filtrul UR/IV Cut macar pentru rezultate mai bune)

Comment

Doua imagini despre planetele interioare

Venus (Iluminat 96%):

Mercur (Iluminat 78%):

Comment

Domnilor sper sa nu va suparati ca pagina se incarca putin mai greu. De vina este o Luna de 10 Megapixeli .
          Link rezolutie maxima: http://www.astrobin.com/full/48890/0/?mod=none&real
          Date tehnice: http://www.astrobin.com/48890/

Comment

Salut.
            Vin si eu cu 2 imagini luate in 23-07-2013.
            Veil si Dumbel.

DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE, TBS 5927.

Comment

Salut.
              Mai adaug 2 imagini recente.
              Obiectele vizate.

M 13 cu NGC 6207 in partea de jos cu M 13.

Crescent Nebula.

Cer senin. Iosif
              DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE, TBS 5927.

Comment

iosi superbe. ce echipament folosesti?

Comment

Originally posted by MrMxyzptlk View Post
                  iosi superbe. ce echipament folosesti?
                  Salut.
                  Echipament folosit e un tub luat de la jimao22 de pe astronomy.ro un tub de 203/800 pentru fotografie si NEQ5 cu GO-TO, ghidaj cu o luneta 70/500.
                  Aparat foto DSLR Canon 1100 D si piesa de rezistenta un corector de coma din ala Unguresc facut din 4 lentile si am dat pe el 1200 Ron, care scoate stelele punctiforme pe toata suprafata pozei.
                  Pozele facute sunt sub indrumarea uni prieten bun kepler A.J. tot de pe astronomy.ro.
                  Sunt la inceput cam din primavara si vreau sa perseverez cat mai sus posibil.
                  Va salut pe toti si sa aveti cer senin, si sa va mearga bine antenele.

Asta e echipamentul.

Iosif Bodnariu.

Comment

Foarte bune poze! Va invidiez, iosi si MrMxyzptlk!
                    SHALOM

Comment

Capturate azi dimineta la ora 5:27, Io-Jupiter-Ganymede-Europa

Aplicat un algoritm drizzle pentru marire:

Comment

Va arat o captura din 21.08.2013 la care nu am dat share la momentul dat, dar cred ca o sa va placa (inca mai am de invatat foarte mult la acest obiect).
                        ISS (Spatia Statiala Internationala)

Comment

Veil Nebula.

Va salut.

Dupa ceva timp de la ultima postare, am mai evoluat in astrofotografie.
                          Am luat o noua serie de cadre cu Veil si a iesit mult mai bine, detalii fine sub nebuloasa si stele mai punctiforme.
                          Echipament.
                          Newton 203/800 f4, Coma corrector no name, filtru Moon and Sky-Glow, Canon 1100D
                          37 cadre la iso 800 si 300 secunde expunere. Prelucrare cu Star Tools.
                          Cadre Flat, Light, Bias, Dark.

IOSIF.

Comment

Doua poze de azi dimineata, prima data cand incerc prelucrare RGB (am cumparat filtre colorate in sfarsit)

Jupiter cu umbra de la Europa

Marte (foarte departe de pozitia ideala):

Comment

superb, felicitari !

Comment

M 52 si Bubble Nebbula

Salutare.
                                O noua captura cu M 52 si Bubble Nebula.
                                41X300''X800 ISO
                                Dark,Flat,Light,Dark_Flat,Bias
                                Newton 203/800 f4, Canon 11oo D,
                                Filtru Astronomik UHC.

Comment

Working...
                                X