PCHOME.RO

Collapse

Integrare subtitrare in imagine?

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Integrare subtitrare in imagine?

Stie cineva cum pot face asta? Cu ce program le pot imbina?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

VirtualDub Mod Aici
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Comment

ok, am downloadat programul, l-am instalat dar nu gasesc nimic de subtitrare prin el.....subtitrarea e sincronizata cu filmul si vreau sa obtin un singur fisier din ele...poti sa-mi explici pe scurt?
      Optibox Spider HD
      HSS-7160NA (DigiTV)
      90E - 34,5V

Comment

nu am mai facut de mult dar din cite imi aduc aminte pasii sint urmatorii:
        selectezi filmul
        mergi la video - filters - add-subtitler si dai OK.in fereastra care apare dai open si incarci subtitrarea
        intri la styles si setezi:
        - font EastEurope butonul font si alegi Arial - regular - 19 sau 20 - Central European si dai OK
        - la Outline Width treci 1 iar la Shadow Depth treci 2.
        - restul setarilor le lasi pe default.
        intri la video-compression si alegeti codecul, dupa care save as
        The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Comment

intre timp am gasit si un howto

http://www.florinar.ro/ghid_subtitrare_permanenta.htm

Comment

@bazil0101
            am reusit...multumesc mult..
            Optibox Spider HD
            HSS-7160NA (DigiTV)
            90E - 34,5V

Comment

Bazil & Yang...

Saritzi cu BERE la baiatul

Comment

WebMane, tu dai berea la baiatu, ce crezi ca reclama la site tau e gratuita :P
                www.puiu-zone.com

Comment

Berea virtuala e servita.....sanatate!
                  Optibox Spider HD
                  HSS-7160NA (DigiTV)
                  90E - 34,5V

Comment

Este foarte bine pt. .AVI dar pentru un .mpg fara reencodare exista vre-un program ceva...?
                    Teach me...please !

Comment

x vid empeg4

dar cu xvid empeg4 cum ramane chiar nu este nevoie asa cum il mai poti viziona pe un DVD PLAYER FARA XVID

Comment

Am si eu o rugaminte: am facut tot ce este descris mai sus, pentru a pune subtitrarea peste imagine, dar am obtinut un fisier de ordinul a 60 GB!
                        Mi se pare cam mare. Oare ce trebuie sa fac ca sa obtin fisier normal, adica 700-800 Mb.Trebuie setat VirtualDubMod intr-un anume fel? Sau trebuie comprimat dupa ce se pune subtitrarea peste imagine.
                        Multumesc pentru rabdare.

Comment

Am incercat si eu cred ca de vreo 4 ori dar nu vrea nu stiu care este problema fac absolut tot ce zice la acel site cu explicati la subtitrare permanenta ,dar mie nu imi iese absolut nimica.Am incercat si cu Auto GK dar acolo cum mia explicat altcineva caci cu tasta Ctrl + F8 poti deschide cartela unde poti pune subtitrarea dar nici o sansa ,Va rog datine si noua astora care vrem sa facem un lucru,datine explicati mai deschise.

Comment

A fost scris pt un incepator asa ca iertati explicatiile pentru lucrurile evidente in cazul vostru ::.....

Subtitrarea trebuie transformata, in caz ca nu este deja, in format .srt (cel mai uzual se gaseste
                            in format .sub -->se potriveste pe mai multe Dvd-playere)

Pt. a vedea formatul subtitrarii trebuie activat din windows sa putem vedea extensiile pe care le
                            au toate fisierele...(ex. nume fisier.txt ; etc.srt ; etc.avi ; etc.mpg ; etc.pdf ; etc.exe)

Daca subtitrarea are probleme cu diacriticele (sh; tz; etc) este necesara "tratarea" ei cu Office Xp
                            Se deschide subtitrarea cu Microsoft Word; Din meniul View(vizualizare) se alege aspect pagina Web
                            Din meniul Tools(instrumente)se alege Potrivire text intrerupt; Din lista de limbi care apare se alege romana
                            Se da ok urmeaza o conversie iar ceea ce rezulta se trece cu copy&paste intr-un fisier gol facut cu Notepad
                            Se da un nume fisierului si se salveaza indiferent de atentionarile pe care sigur le va face windows-ul
                            Fisierul va fi salvat cu extensia .txt dar imediat dupa salvare i-l redenumim cu nume film.srt si vom avea
                            acum o subtitrare fara diacritice dar perfect lizibila

Se deschide subtitrarea cu programul srt2ssa se stabileste marimea fontului culoarea si pozitia in
                            film (incadrarea) si se da convert...va rezulta un fisier care va avea extensia .ssa

Se deschide filmul in Virtual dub si se verifica parametrii la care a fost facut filmul: File ->file information
                            Ce ne trebuie noua este Data Rate unde vom gasi o cifra intre 600(calitate slaba daca filmul are 150 min)
                            si 1000 (cit mai mult cu atit mai bine); se noteaza acea cifra pe care o vom baga in setarile de codare
                            din codecul Divx (daca modificam acea valoare se va modifica dimensiunea filmului rezultat)

Din meniul Video ->Compresion se vor vedea codecurile instalate in respectivul calculator; de aici se alege
                            codecul divx si se intra in configurarea lui cu butonul Configure(indicat o varianta mai noua a codecului 5.2.1)
                            aici, la Bitrate se pune cifra pe care am pus-o deoparte mai devreme; la Encode-mode se alege 1-pass se da OK

Acum se merge la Video->Filters->Add si din lista se alege al 4-lea de jos Subtitler->OK;
                            in banda goala se alege subtitrarea cu butonul din lateral Browse si se cauta calea unde
                            avem salvata subtitrarea cu extensia .ssa (alta oricum nu vede...) Daca vrem sa vedem ce
                            am facut apasam Show Preview si mutam cursorul de jos intr-o zona a filmului unde are subtitrare
                            si pentru pasi mici se apasa butonul cu cheita-inainte pina apare un moment cu subtitrare
                            Daca va place culoarea subtitrarii pozitionarea si marimea fontului se da OK pina la fereastra de baza

acum din meniul File sa alege Save as avi... si se stabileste un nume si o cale unde va fi salvat filmul

Acum se face o cafea, se bea cu sotia si se pot face si alte lucruri interesante in doi pt ca timp este suficient
                            pina o sa mai putem folosi pc-ul (cel putin durata filmului) Procesoarele Pentium sint ceva mai rapide dar diferentele
                            sint de ordinul secundelor/minutelor

Subiectul editare video este muuult prea complex pt a-l putea rezuma la o pagina de text dar odata ce
                            vezi o cit de mica realizare proprie incepi sa vrei mai mult si vine un moment cind devii maniac ca mine
                            ca altfel nu scriam eu ditamai pagina si sa pierd doua ore din putinul meu timp liber de navetist....)))
                            Teach me...please !

Comment

un alt HowTo,
                              integrare subtitrare permanenta AVI/MPEG/DVD
                              http://romania-uae.com/file/HowTo_sub_winavi.pdf
                              Dream 7000,Db2(Nokia),Db1(Nokia),eMetaBox1,SS2
                              DREAM

Comment

Working...
                              X