Ajutor! Sonor AC3 si TMPGEnc

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Ajutor! Sonor AC3 si TMPGEnc

Baieti, sunt deja disperat. Poate ma ajutati voi cu o solutie la urmatoarea problema:

Incerc (de ceva timp) sa transform un film din format DiVX, cu sonor AC3 in SVCD, folosind TMPGEnc. Pe PC, filmul merge excelent, inclusiv sonorul. Problema este ca de fiecare data cand incerc sa-l fac cu TMPG-ul, acesta mi se blocheaza, sau cel mult reusesc sa fac cateva cadre.

Am incercat sa extrag sonorul cu VirtualDub. Fisierul wav rezultat merge cu MediaPlayerul. Toate bune si frumoase pana deschid TMPG-ul, care din nou se blocheaza, sau imi face filmul, dar sonorul nnu se aude.

Stie cineva cum sa-i dau de capat la chestia asta? M-as bucura mult sa-mi dati niste sugestii.
    Am incercat si pe www.dvdrhelp.com, dar pana acum nimic care sa mearga.

Mersi fain.

Nu am nici eu idee, dar incearca sa lucrezi cu streamuri separate. Adica fa mai intai demultiplexarea Audio/Video cu Virtual DUB si codeaza doar video cu TMPGEnc. Nu stiu daca poti multiplexa apoi MPEG-ul video cu streamul AC3, mai incearca si alte programe daca TMPGEnc nu "inghite" fisierul AC3.
    CU
    TransWarp

Comment

Da, aici se confirma ca merge AC3, dar demultiplexat, cum ziceam eu.
      http://www.dvb2k.de/cgi-bin/ultimate...c&f=6&t=002421

Poti folosi ca authoring DVDMaestro sau TMPGDVDAuthor.
      Bafta si spuune-mi daca merge.
      CU
      TransWarp

Comment

@ Transwarp

Multumesc mult pentru raspuns. Intre timp am gasit si eu solutia:

Dupa extragerea coloanei sonore cu VirtualDub, aceasta se prelucreaza cu AC3 Tool. Ceea ce rezulta se introduce in TMPG, se scutura bine si iese filmul. Sonorul merge brici, fara nici o defazare!

Ce a fost mai greu a recut. Incepe distractia!

Ciao tutti

Comment

Working...
        X