PCHOME.RO

Collapse

Infra red pe Computer.....ajutor !!!

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Infra red pe Computer.....ajutor !!!

Am un calcualtor fara infra red si vreau sa-mi cumpar un adaptor pentru infra red ....se gaseste asa ceva pe piata din Romania.

Daca da unde si cam care este pretul

Mersi

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Incearca la:
    http://www.telecomenzipc.go.ro/cumpa...ecomenziPC.htm

Eu am luat acum un an si sunt multumit. Poti sa incerci sa-ti faci si tu una, piesele se gasesc usor iar schema a aparut in ultimul nr. al Info Satelit sau pe net.

Sper sa te fi ajutat.

1.4 Al, Invacom 0.3, DM500, SS2, 42E - 30W

Comment

Salut

mersi pentru informatie...
      acum vreau sa te intreb ceva....

am un telefon Samsung si softul aferent al acestuia care merge pe legatura infra red. de aceea am nevoie de un dispozitiv pentru a lega prin infra rosu telefonul meu mobil de calculator.

acum nu am inteles care e treaba cu acest dispozitiv !? imi pot lega telefonul de calculator sau numai pentru controlul calculatorului prin telecomanda (adica sa-l dau mai tare ai incet, sa-l sting , etc)

astept si multumesc

Romeo
      bucuresti, 0.9 m.

Comment

Teoretic ar trebui sa mearga, dar nu stiu ce sa zic pt ca nu am incercat. Risca-te si tu si incearca.

1.4 Al, Invacom 0.3, DM500, SS2, 42E - 30W

Comment

am si eu un Samsung S105 (color cu clapeta) care are infrarosu dar nu am softul pt transferarea agendei tf in calculator.Daca ma poate ajuta cineva cu un soft ar fi bine

Comment

Salut,

Din cate am stiu eu sunt doua lucruri separate:

1.adaptorul pentru telecomanda - este un senzor infrared care poate fi folosit exclusiv pentru acest scop

2.adaptorul pentru infrared care respecta standardul IRDA (ceva de felul asta http://www.spot.ro/produs.php?idprod=1325) - permite conectarea de dispozitive care respecta aceste standard (laptop-uri, PDA-uri, telefoane mobile etc.)

Ideea e ca nu am reusit sa folosesc un singur device pentru ambele scopuri.

multzam
            grab

Comment

pentru cei ce au telefoane samsung sa intre pe site-ul www.samsungmobil.ro care a aparut de curand. acolo pot gasi eventual softul pentur aparatul lor.
              eu mi-am conectat laptop-ul la telefon si e super misto poti sa-ti editezi multe chestii / o problema mai delicata este cu pozele si sunetele de pe telefon.

am cautat si am gasit la best computers un adaptor pentru infra red care costa 1.050.000 lei si 1.200.000 varianta pe usb dar pe aceasta nu o aveau momentan.

acum decideti si voi

romeo
              bucuresti, 0.9 m.

Comment

Working...
              X