Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Polo

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Polo

CSM Oradea şi-a aflat adversarii în Euroligă

Campioana României la polo, CSM Oradea, va juca în grupa C a Euroligii, cu formaţiile Brixia Leonessa Nuoto Brescia (Italia), Spandau 04 (Germania), Rokawa Koper (Slovenia) şi PVK Rabotnicki Skopje (Macedonia), conform tragerii la sorţi care a avut loc ieri, la Belgrad.

În turul I al Euroligii sunt programate patru turnee, care se vor desfăşura în Croaţia (grupa A), Franţa (grupa B), Germania (grupa C, a României) şi Slovacia (grupa D), între 9 şi 11 octombrie.

Tot marţi a avut loc şi tragerea la sorţi a grupelor din turul I al Cupei LEN, fază în care va juca Dinamo Bucureşti. Formaţia românească a fost repartizată în grupa A, alături de formaţiile FTC Budapesta (Ungaria), RN Savona (Italia), Akademija Cattaro (Muntenegru), Montpellier WPC (Franţa) şi Fremm Odense (Danemarca). Meciurile din grupa A se vor juca în Montpellier (Franţa), între 23 şi 25 octombrie.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Supremaţia poloului orădean

Echipele CS Municipal şi CS Crişul au cucerit titlurile naţionale la seniori, juniori I, III şi copii.

Oradea a fost întotdeauna o forţă în poloul românesc, cucerind cu regularitate titluri naţionale la toate categoriile de vârstă. Performanţele realizate însă în acest an de echipele orădene sunt fără precedent în toată istoria poloului nostru. Patru titluri naţionale

Formaţia de seniori CS Municipal (antrenor Cornel Gordan) a devenit campioană naţională pentru a treia oară consecutiv, iar echipele de juniori I, juniori III şi copii ale CS Crişul (antrenori Ciprian Câmpianu, Dorin Sava, respectiv Ciprian Câmpianu) au câştigat la rândul lor titlurile naţionale. În fine, formaţia de juniori II a CS Crişul (antrenor Eugen Băjenaru) a devenit vicecampioană naţională, dar este singura echipă care a reuşit să învingă campioana, Dinamo.

Supremaţia poloului orădean
    asupra celorlalte cluburi din ţară este mai mult decât categorică. Remarcabil este şi faptul că aceste rezultate nu sunt întâmplătoare. Echipele orădene au cucerit sistematic în ultimii ani titluri de campioane sau de vicecampioane la toate categoriile de vârstă.
    Muncă şi seriozitate

„Performanţele din acest an le depăşesc pe toate cele precedente. Este un bilanţ fără precedent în poloul românesc, care face cinste oraşului nostru. Suntem campioni la toate nivelele de vârstă, mai puţin la unul singur, la care suntem vicecampioni. În poloul orădean se munceşte cu maximă seriozitate, pe măsura condiţiilor de pregătire existente”, ne-a declarat directorul CS Crişul, Gheorghe Titi Frenţ.

Oficialul orădean insistă asupra meritelor deosebite ale sportivilor şi antrenorilor. „Aceste rezultate oglindesc munca depusă de sportivii şi antrenorii noştri. Conducătorii echipelor bucureştene mi-au spus că performanţele noastre se datorează condiţiilor deosebite create prin existenţa celor două bazine, aflate ambele la nivel european. Sigur, suntem recunoscători pentru faptul că dispunem de singurele bazine performante din întreaga ţară. Eu mai spun însă ceva: poţi avea şi o sută de bazine, dacă nu se munceşte aşa cum trebuie, la toate nivelele”, afirmă directorul CS Crişul, Gheorghe Titi Frenţ.

Gavril Nuţiu (bihon.ro)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Super-turneu de polo

CSM Oradea va organiza în perioada 11-13 septembrie, la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”, un turneu la care vor lua parte echipe de prestigiu din poloul european.

Alături de formaţia noastră, CSM Oradea, la competiţie vor fi prezente echipele Partizan Belgrad (Serbia), Honvéd Budapesta, Eger (ambele din Ungaria), Spandau '04 Berlin (Germania) şi Dinamo Moscova (Rusia). „Turneul va constitui un test util pentru noi înainte de participarea la turul preliminar al Euroligii”, ne-a declarat antrenorul CSM Oradea, Cornel Gordan.

Gavril Nuţiu
    Meciurile vor putea fi urmărite în direct pe programul Sport 1 România.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Programul de azi, Sport 1:

17:30 Spandau - ZF Eger ÎN DIRECT
    18:45 CSM Oradea - Szolnok ÎN DIRECT
    00:00 Partizan Belgrad - Domino Honvéd Budapesta ÎNREGISTRAT

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Astăzi, Sport 1:

10:30 CSM Oradea - ZF Eger ÎN DIRECT
    12:00 Domino Honvéd Budapesta - Szolnok ÎN DIRECT
    18:45 CSM Oradea - Domino Honvéd Budapesta ÎN DIRECT
    20:00 Partizan Belgrad - ZF Eger ÎN DIRECT

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CSM Frigo Conty pe locul II

Poloiştii orădeni au avut evoluţii foarte bune la Memorialul „Nicolae Rujinschi”.

Memorialul „Nicolae Rujinschi”, primul turneu amical de anvergură organizat la Oradea, a consemnat prestaţiile excelente ale echipei CSM Frigo Conty, care s-a situat pe locul secund, după victorii de prestigiu înregistrate în faţa unor formaţii de marcă, precum Eger, Honvéd sau Spandau '04 Berlin. Orădenii au fost aproape de un egal şi în meciul cu celebra Partizan Belgrad, una din cele mai bune echipe ale momentului în poloul european.

Nume de marcă

A fost pentru prima dată când la o competiţie din oraşul nostru au fost prezenţi şapte poloişti campioni mondiali, din lotul formaţiei Partizan, precum şi patru campioni olimpici maghiari, Szivos, Gór Nagy şi Gergely, de la Honvéd, respectiv Biros, de la Eger.

CSM Frigo Conty a avut evoluţii lăudabile. Cu excepţia primului meci, pierdut „la mustaţă” în faţa celor de la Partizan, elevii antrenorului Cornel Gordan au câştigat toate celelalte partide, învingând „tripleta” maghiară Eger, Honvéd, Szolnok, precum şi campioana Germaniei, Spandau '04 Berlin. Echipa orădeană a arătat o formă remarcabilă şi o bună dispoziţie de joc, precum şi un potenţial evident superior faţă de sezonul trecut. Noile achiziţii, Negrean şi Kincses, par să se fi integrat bine în lot, alături de celelalte „piese grele” ale echipei, cum sunt Kádár, Diaconu, Barát, Monostori sau Baidoc.

Potenţial superior

Spre deosebire de campionatul precedent, antrenorul Cornel Gordan are acum la dispoziţie un lot mai omogen, titularii consacraţi putând fi înlocuiţi de alţi jucători de mare perspectivă ca B. Câmpianu, Tarnoveţchi, A. Creţu sau Popoviciu. Prestaţiile orădenilor la Memorialul „Nicolae Rujinschi” sunt promiţătoare în vederea noului sezon.

După eşecul la limită din prima etapă a turneului, CSM Frigo Conty a învins în etapa a doua formaţia Szolnok, scor 12-8, un rezultat aşteptat. Au urmat alte două succese în faţa echipelor maghiare Eger, scor 9-7, respectiv Honvéd, scor 8-7. În ultima etapă, orădenii au învins clar echipa Spandau '04 Berlin, scor 10-6, formaţie cu care se vor întâlni de altfel în Grupa C a primului tur preliminar din cadrul Euroligii. „Sunt mulţumit de evoluţiile echipei. Păcat de primul meci, cu Partizan, în care puteam obţine un egal dacă eram mai concentraţi în final”, ne-a declarat antrenorul CSM Frigo Conty, Cornel Gordan.

Rezultate complete înregistrate:

Etapa I:

Eger - Szolnok 13-8
    Honvéd Domino - Spandau '04 Berlin 8-8
    CSM Frigo Conty - Partizan Belgrad 10-11 (1-2, 4-5, 2-3, 3-1). Au marcat pentru CSM: Diaconu 4 (2 din 5 m), Kádár 3 (1 din 5 m), Negrean 2, Monostori 1

Etapa a II-a:

Spandau '04 - Eger 9-9
    Honvéd Domino - Partizan Belgrad 6-7
    CSM Frigo Conty - Szolnok 12-8 (3-2, 1-2, 4-2, 4-2). Au marcat pentru CSM: Kincses 4, Diaconu 3 (1 din 5 m), Negrean 2, Kádár 1, Monostori 1, B. Câmpianu 1

Etapa a III-a:

Partizan Belgrad - Spandau '04 5-5
    Szolnok - Honvéd Domino 5-10
    CSM Frigo Conty - Eger 9-7 (2-1, 3-3, 3-2, 1-1). Au marcat pentru CSM: Kádár 3, Negrean 2, Kincses 2, Diaconu 1, B. Câmpianu 1

Etapa a IV-a:

Spandau '04 - Szolnok 12-7
    Partizan Belgrad - Eger 9-5
    CSM Frigo Conty - Honvéd Domino 8-7 (1-1, 1-1, 4-4, 2-1). Au marcat pentru CSM: Monostori 3, Negrean 2, Diaconu 1 (din 5 m), Samuilă 1, Baidoc 1

Etapa a V-a:

Szolnok - Partizan Belgrad 3-5
    Eger - Honvéd Domino 11-11
    CSM Frigo Conty - Spandau '04 10-6 (2-2, 2-0, 2-1, 4-3). Au marcat pentru CSM: Kincses 3, Kádár 2 (1 din 5 m), Baidoc 2, Diaconu 1, Monostori 1, A. Creţu 1

CLASAMENT FINAL

1. Partizan Belgrad 5 4 1 0 37 - 29 13
    2. CSM Frigo Conty 5 4 0 1 49 - 39 12
    3. Spandau '04 Berlin 5 1 3 1 40 - 39 6
    4. Honvéd Budapesta 5 1 2 2 42 - 39 5
    5. Eger 5 1 2 2 45 - 46 5
    6. Szolnok 5 0 0 5 31 - 52 0

Arbitrii turneului au fost: Vekerdi Ladislau (Oradea), Cristian Barabancea, Mihai Simion (Bucureşti), Radu Nechita (Cluj-Napoca), Tóth Ferenc (Târgu Mureş). (BihON.ro)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Nicu Diaconu practică polo de performanţă

Orădeanul a început să facă sport la modul serios de la 9 ani, a fost convocat la lotul naţional când era junior şi a participat la campionate europene şi mondiale.

Nicu, aşa cum îl ştie toată lumea, a început cu nişte banale cursuri de iniţiere la înot, când avea doar 7 ani. Antrenorul de atunci i-a spus să se îndrepte spre sărituri pentru că era mic de statură, iar de polo sau înot de performanţă nici nu putea fi vorba.

„Am luat cursuri de înot două săptămâni, apoi antrenorul mi-a spus că dacă vreau să fac performanţă să mă îndrept spre sărituri, pentru că sunt prea mic şi nu aş fi bun nici la înot, nici la polo. N-am mai mers la sărituri, am renunţat practic la gândul că voi face performanţă în vreun sport. Apoi un văr de-al meu, care făcea polo, m-a luat cu el la antrenament. Atunci am văzut ce înseamnă polo de fapt. Vărul meu l-a întrebat pe antrenor dacă pot să merg şi eu, el m-a testat la înot şi apoi mi-a spus că pot să merg seara la următorul antrenament şi aşa am început să practic acest sport. Aveam nouă ani atunci”, povesteşte Diaconu.

Carieră de poloist

În ciuda părerii antrenorului de înot, Nicu a ajuns unul dintre membrii principali ai echipei de polo CSM din Oradea, dar şi ai lotului naţional al României. „Mi-a plăcut poloul de când am început să-l practic şi am muncit mult ca să ajung un sportiv bun. Cu echipa de junior am câştigat cinci titluri naţionale şi un titlu de vicecampioni şi am fost convocat la lotul naţional. Apoi am ajuns la echipa mare, unde sunt şi acum“, povesteşte Nicu.

Sportivul nu a jucat în toţi aceşti ani doar la Oradea, el a fost plecat cinci ani la o echipă din Franţa. „După ce am ajuns la seniori am început să mă gândesc să plec la echipe din străinătate. Aş fi vrut să ajung în Italia sau în Spania, unde sunt campionate puternice de polo, dar nu a fost să fie. Am ajuns în Franţa, unde am fost plătit mult mai bine decât aici în România, cel puţin atunci. Antrenorul de la „Dauphins du Sete”, echipa de polo la care am jucat cinci ani, m-a văzut jucând
    în 2002 la un turneu în Franţa, unde am fost cu CSM-ul. Apoi în 2003 la Campionatele Mondiale de la Barcelona ne-am întâlnit din nou. Atunci am vorbit cu el despre o posibilă mutare a mea în Franţa. Am rămas că vorbim şi după câteva luni m-a chemat la echipa lui. Aşa am ajuns acolo şi am rămas la ei până în 2008, când am fost chemat înapoi la Oradea“, spune Nicu.

După experienţa din Franţa, sportivul spune că în România poloul este mult mai bine văzut şi că valoarea campionatului românesc este cu mult peste cel din Franţa. Nicu Diaconu spune că are de gând să practice polo-ul de performanţă mulţi ani de acum încolo, iar după aceea să se îndrepte spre cariera de antrenor.

întrebări şi răspunsuri

Ce sacrificii implică sportul de performanţă?
    Sacrificii sunt, în special lipsa timpului liber. De exemplu eu nu am avut vacanţă de vară până în 2003 când am început să joc în Franţa. Atunci am avut concediu şi nu mi-a venit să cred.

Care sunt satisfacţiile pe care le ai când practici sportul de performanţă?
    Pe lângă satisfacţiile materiale, mai ai avantajul că vezi foarte multe locuri. Chiar dacă nu e la fel ca şi în concediu, de fiecare dată când mergem la un turneu avem puţin timp şi pentru vizitat.

ce-i place
    Nicu spune că-i place să mănânce, se declară un gurmand adevărat. Lui Nicu îi mai place să se uite la filme, când are puţin timp liber preferă să meargă la cinema.

ce nu-i place
    Sportivul spune că nu-i place să se trezească dimineaţa, nu-i place să facă lucrurile în grabă şi nu-i place când este contra cronometru.

Născut - 4 septembrie 1980 în Oradea.
    Studii - Facultatea de Sport din Oradea.
    Familie - Necăsătorit.

(oradea.adevarul.ro)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Na, că ne-au suflat steliştii Cupa. Nu-i bai, ne revanşăm în campionat!

Steaua Bucureşti a câştigat Cupa României la polo

Echipa de polo Steaua Bucureşti a câştigat, duminică, Cupa României la polo, terminând competiţia disputată la Oradea cu două victorii şi o remiză.

Surpriza reuşită sâmbătă de stelişti, când au dispus cu 6-5 de campioana CSM Oradea, a contat decisiv în cursa pentru câştigarea trofeului.

Duminică, Dinamo a fost învinsă cu scorul de 9-6 de orădeni, astfel încât Cupa României a intrat în posesia rivalilor de la Steaua, care au încheiat turneul cu două victorii, cu CSM Oradea şi AMEFA Arad, şi o remiză, cu Dinamo, în prima zi a competiţiei.

Clasament final:

1. Steaua Bucureşti

2. CSM Oradea

3. Dinamo Bucureşti

4. AMEFA Arad.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Poloiştii se consolează cu Cupa LEN

CSM Frigo Conty Oradea a înregistrat două victorii şi două înfrângeri în turneul Grupei C din cadrul turului I preliminar al Euroligii de polo, disputat la Berlin. Poloiştii orădeni au câştigat meciurile cu ASD Koper Rokava, scor 15-11, şi cu Rabotnicki Skopje, scor 26-1, şi a pierdut întâlnirile cu Leonessa Brescia, scor 10-12, şi cu Spandau '04 Berlin, scor 8-11. În urma acestor rezultate, campioana României s-a situat pe locul III în grupă, asigurându-şi astfel prezenţa în turul II preliminar al Cupei LEN.

Poloiştii orădeni pregătiţi de Cornel Gordan au oferit replici puternice în meciurile cu cele două favorite ale grupei, dar n-au putut înfrânge adversitatea arbitrajului. CSM Frigo Conty a fost dezavantajată şi de programul turneului, ea întâlnind cele mai puternice echipe, Leonessa şi Spandau, la un interval de doar câteva ore. Oricum, clasarea pe locul III în această puternică grupă constituie o bună performanţă pentru poloiştii orădeni.

CSM va solicita Ligii Europene de Nataţie organizarea unui turneu din cadrul turului secund al LEN Trophy.

Turul I preliminar - Grupa C

Rezultate înregistrate:

Leonessa Brescia - Koper Rokava 11-7
    Spandau Berlin - Rabotnicki Skopje 28-1

CSM Frigo Conty - Koper Rokava 15-11 (3-3, 6-2, 3-3, 3-3)
    Au marcat pentru CSM: Negrean 4, Kadar 2, Baidoc 2, Diaconu 2, Kincses 2, Câmpianu 1, Popoviciu 1, Tarnoveţchi 1.

Spandau Berlin - Leonessa Brescia 8-9

Koper Rokava - Rabotnicki Skopje 16-6
    Leonessa Brescia - CSM Frigo Conty 12-10 (2-4, 5-1, 2-3, 3-2)
    Au marcat pentru CSM: Negrean 3, Kadar 3, Kincses 2, Câmpianu 1, A. Creţu 1

Rabotnicki Skopje - Leonessa Brescia 4-23
    Spandau Berlin - CSM Frigo Conty 11-8 (3-1, 4-1, 2-3, 2-3)
    Au marcat pentru CSM: Negrean 2, Kadar 2, Monostori 2, Kincses 1, A. Creţu 1

CSM Frigo Conty - Rabotnicki Skopje 26-1 (8-0, 6-0, 7-0, 5-1)
    Spandau Berlin - Koper Rokava 12-6

Clasament:

1. Leonessa 12 puncte;
    2. Spandau 9 p.;
    3. CSM Frigo Conty 6 p.;
    4. Koper 3 p.;
    5. Rabotnicki 0 p. (Crişana)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru a se califica în optimile de finală ale Cupei LEN, CSM Frigoconti Oradea mai are de trecut un hop, cel al grupei de calificare. Partidele vor avea loc de vineri până duminică la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu".

Port-stindarul jocurilor de echipă orădene, echipa de polo, va debuta vineri în competiţie, de la ora 19.15, în compania echipei slovace Kosice. În deschidere însă, principalele rivale ale orădenilor la calificare, RN Sori (Italia) şi Ferencvaros (Ungaria), vor disputa meciul direct, cu implicaţii decisive în lupta pentru calificare, întrucât Kosice e considerată o victimă sigură în partidele cu celelalte trei echipe.

Orădenii vor avea un meci de debut relativ mai uşor, în faţa slovacilor. Apoi vor veni meciurile decisive de calificare, sâmbătă cu italienii de la Sori, de la ora 18, şi duminică, de la 11.30, contra celor de la Frady. Dintre cele patru echipe numai primele două clasate vor obţine calificarea în optimile de finală ale Cupei Ligii Europene de Nataţie.

Toate partidele echipei orădene vor fi transmise, în direct, de TVR 2.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

CSM Oradea a debutat cu victorie în turul secund al Trofeului LEN la polo!

Campioana României la polo, CSM Frigoconti Oradea, a învins, vineri, la turneul de pe teren propriu, formaţia slovacă CH Hornets Kosice, scor 9-6 (3-2, 2-3, 1-1, 3-0), în meciul de debut din grupa I a turului secund, din Trofeul LEN.

Echipa antrenată de Corneliu Gordan a avut un meci mult mai dificil decât se aştepta, echilibrat în primele două reprize (3-3), mai ales pe fondul greşelilor din ambele tabere. Slovacii au preluat conducerea pentru prima dată chiar înaintea pauzei mari, dar Monostori a readus egalitatea, 5-5. În repriza a treia, campioana României a continuat cu ratările, astfel că Hornets Kosice a profitat şi a trecut din nou la conducere, 5-6. Kadar a egalat, 6-6, interceptând mingea şi la ultima ocazie a adversarilor din repriză. Bogdan Cîmpeanu a fost faultat dur în bazin şi a părăsit jocul, mergând direct la vestiare, împreună cu medicii. În ultima repriză, orădenii au reuşit pentru prima dată detaşarea la două goluri, 8-6 (min. 28 ), după care cel mai bun jucător al lor, Kalman Kadar, a înscris golul decisiv, 9-6.

Marcatorii echipei orădene au fost Kadar 4 goluri, Diaconu 1, Kincses 1, Creţu 1, Monostori 1, Negrean 1.

În primul meci al zilei de vineri, ASDRN Sori (Italia) - FTC Budapesta (Ungaria), scor 10-14. La echipa din capitala Ungariei, evoluează şi componenţii naţionalei României, Ramiro Georgescu şi Gheorghe Dunca.

Programul celorlalte partide, găzduite de bazinul "Ioan Alexandrescu" din Oradea, este următorul:

Sâmbătă

FTC Budapesta - CH Hornets Kosice (ora 16.30)
    CSM Frigoconti Oradea - ASDRN Sori (ora 18.00)

Duminică

CH Hornets Kosice - ASDRN Sori (ora 10.00)
    CSM Frigoconti Oradea - FTC Budapesta (ora 11.30).

Primele două clasate din grupa I se vor califica în optimile de finală ale Trofeului LEN.

Orădenii au debut în sezonul continental în primul tur al Euroligii, dar au ocupat doar locul trei în grupă, primind dreptul de a continua în turul trei al Trofeului LEN.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CSM Oradea a bătut şi pe italienii de la Sori

Campioana României la polo, CSM Oradea, a învins, sâmbătă, la turneul de pe teren propriu, formaţia italiană RN Sori, scor 12-8, în cel de-al doilea meci din grupa I a turului secund din Trofeul LEN.

Vineri, CSM Oradea a dispus de Hornets Kosice, cu scorul de 9-6, în timp ce Ferencvaros a învins RN Sori, cu 14-10. Echipa ungară a cedat însă în primul meci al zilei de sâmbătă, chiar în faţa slovacilor de la Hornets Kosice, cu 9-10.
    După două partide disputate, CSM Oradea ocupă primul loc, cu 6 puncte.
    Ultimele meciuri din cadrul turneului orădean sunt Hornets Kosice - RN Sori şi CSM Oradea - Ferencvaros.

Primele două clasate din grupa I se vor califica în optimile de finală ale Trofeului LEN.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CSM Oradea, în optimile trofeului LEN!

Campioana României la polo CSM Frigoconti Oradea s-a calificat duminică în optimile de finală ale Trofeului LEN, cu un bilanţ de două victorii şi o înfrângere, obţinute la turneul de pe teren propriu.

Duminică, în ultimul meci, CSM Oradea a cedat în faţa formaţiei FTC Budapesta, scor 10-11 (1-4, 4-4, 3-1, 2-2).

Marcatorii echipei orădene au fost Negrean 3 goluri, Kadar(foto) 2, Diaconu 2, Kincses 2, Baidoc 1.

În primele două partide, CSM Oradea a învins echipa italiană ASDRN Sori, scor 12-8, şi pe cea slovacă Hornets Kosice, cu 9-6, încheind grupa I pe primul loc, cu 6 puncte. A doua echipă calificată în optimi este FTC Budapesta, tot cu 6 puncte.

Orădenii au debut în sezonul continental în primul tur al Euroligii, dar au ocupat doar locul trei în grupă, primind dreptul de a continua în turul trei al Trofeului LEN. (Mediafax)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

România debutează marţi în grupele Ligii Mondiale la polo, urmând să întâlnească, de la ora 18, la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu, echipa Spaniei, cândva o echipă "inabordabilă" de către poloiştii români.
    Renăscută sub bagheta la Istvan Kovacs, naţionala noastră este una dintre primele opt forţe ale lumii, din aceeaşi categorie cu echipa iberică, ceea ce ridică şi mai mult interesul asupra acestrui meci.

Din grupă mai fac parte celebra echipă a Serbiei, principala favorită la primul loc în grupă şi reprezentativa Turciei, un out-sider. Dacă e cert că sârbii sunt favoriţi, românii şi spaniolii se vor bate pentru al doilea loc care duce la turneul final.

Selecţionerul Istvan Kovacs, ajutat de Ladislau Balanov, ar putea miza pe următorii jucători pentru acest meci: Stoenescu, Drăguşin - C. Radu, Iosep, Diaconu, Buşilă, Ghiban, Al. Matei, Creţu, Chioveanu, R. Georgescu, Negrean, Kadar. Din lotul lărgit mai fac parte Popoviciu, Boca, Popescu, Stan şi Goanţă. Preţul unui bilet este de 10 RON iar partida va fi transmisă în direct de TVR 2.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default „Să depăşim faza optimilor”

Poloiştii de la CSM Frigo Conty primesc vizita celor de la Posillipo, în optimile Cupei LEN.

CSM Frigo Conty dispută sâmbătă seară meciul din prima manşă a optimilor LEN Trophy, în compania formaţiei italiene Posillipo Napoli. Partida are loc la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”, cu începere de la ora 18.

A treia oară în optimi

Poloiştii orădeni vizează o victorie, care să le ofere în meciul din manşa secundă şanse de calificare în sferturile de finală. Echipa noastră a atins în acest sezon pentru a treia oară consecutiv faza optimilor, dorindu-şi acum cu ardoare depăşirea acestei performanţe.

Formaţia orădeană a debutat miercuri în Interliga Europeană de polo, fiind învinsă în deplasare de Vasas, campioana en titre şi câştigătoarea recentă a Cupei Ungariei, cu scorul de 13-8. „Interliga este o competiţie foarte puternică, reunind echipele de elită din Ungaria, Serbia, România şi Slovacia. Noi am pierdut meciul de debut în faţa unei formaţii redutabile, cu opt campioni olimpici în lot. Adevărul este că nu era momentul să forţăm foarte mult în acel meci, în condiţiile în care jucăm sâmbătă o partidă foarte importantă, cu Posillipo. Va trebui însă să ne obişnuim cu acest ritm, de meciuri jucate miercuri - sâmbătă - duminică. Este bine că am ajuns să disputăm partide în compania unor astfel de formaţii”, ne-a declarat antrenorul Cornel Gordan.

Meciul nu e televizat

Tehnicianul orădean afirmă că echipa sa va trebui să câştige meciul de acasă cu Posillipo la o diferenţă de trei-patru goluri pentru a avea şanse de calificare în manşa secundă, de la Napolo. „Noi ne dorim foarte mult să reuşim depăşirea performanţei din anii precedenţi şi să ajungem în sferturi. Posillipo este însă totuşi o echipă din Italia, cu mult mai puternică decât Sori. Sigur că am dori să câştigăm meciul la o diferenţă cât mai mare, dar Posillipo nu este Sori. În primul rând, să reuşim să obţinem victoria. Ca să ne calificăm, va trebui să jucăm foarte bine”, a spus Cornel Gordan. Din echipa noastră va absenta Bogdan Câmpianu, care este în continuare indisponibil. „Absenţa lui Câmpianu ne obligă să-l ţinem mai mult în apă pe singurul centru pe care-l mai avem, Kincses. Nicu Diaconu va juca pe acest post, ca al doilea centru, suntem nevoiţi să facem această improvizaţie”, a afirmat Gordan.

Partida CSM Frigo Conty - Posillipo Napoli va fi condusă de arbitrii Jordi Cisneros (Spania) şi Gideon Reemnet (Olanda), delegat LEN fiind Jen-Claude Demey (Franţa). Meciul nu va fi televizat. Biletele de intrare costă 10 lei, iar cotizanţii CSM au acces gratuit.

Gavril Nuţiu (bihon.ro)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread