Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Calitate semnal HD - Militari

Salut,

As dori sa aflu parerea celor care stau in Militari despre calitate/puterea semnalului pentru ProTV-HD.

Eu folosesc o antena DIGIFLEX TT 2 Activa indoor si un optibox T1000 HDCX iar in fiecare seara la stirile de la ora 19 calitatea semnalului este indoelnica si anume imaginea/sunetul se intrerupe foarte des.

La fel se intampla si cu TVRHD dar parca nu asa de des.

Cei care sunteti din Militari aveti aceeasi problema? ... sau antena/receiverul meu sunt cu probleme?

Imi puteti spune, va rog, unde se afla cel mai apropiat transmitator PROTV sau TVR fata de Militari?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mlozoveanu View Post
    Salut,

As dori sa aflu parerea celor care stau in Militari despre calitate/puterea semnalului pentru ProTV-HD.

Eu folosesc o antena DIGIFLEX TT 2 Activa indoor si un optibox T1000 HDCX iar in fiecare seara la stirile de la ora 19 calitatea semnalului este indoelnica si anume imaginea/sunetul se intrerupe foarte des.

La fel se intampla si cu TVRHD dar parca nu asa de des.

Cei care sunteti din Militari aveti aceeasi problema? ... sau antena/receiverul meu sunt cu probleme?

Imi puteti spune, va rog, unde se afla cel mai apropiat transmitator PROTV sau TVR fata de Militari?
    Politehnica, antena telescopica cu 2 craci, 50 cm de cablu, vedere spre N, TVR HD si PROTV HD semnal impecabil. Poate ca sunt eu norocos sau nestiutor.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca in Militari atat ProTv HD cat si TVR HD se receptioneaza in conditi foarte bune la etajele superioare, acum mai depinde si la ce etaj te afli.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Stau in apropierea hypermarketului Cora de la Lujerului...undeva in spatele blocurilor de pe strada Lujerului...la etajul 9 din 10

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Stau in apropierea hypermarketului Cora de la Lujerului...undeva in spatele blocurilor de pe strada Lujerului...la etajul 9 din 10
    Eu stau la blocurile noi de langa Sema. Antena exterioara activa de receptie locala orientata catre N-V. ProTV-ul merge impecabil. Cu tvr-urile am in ultima vreme probleme mari, insa banuiesc ca au umblat la puterea semnalului...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am simtit variatii ale semnalului pe Protv Hd .
    Militari- Gorjului- Moinesti -Blocul cu magazine la parter din constructie - Etaj 10 .
    Echipament de receptie : Tv sony 32v5500 si monitor samsung 23`2333HD, iar antena este philips dvb-t cu amplificator.

p.s. Ma bucur ca suntem asa de multi RDI-sti in militari, poate ne imprietenim la o bere ce ziceti ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by platondd View Post
    Eu stau la blocurile noi de langa Sema. Antena exterioara activa de receptie locala orientata catre N-V. ProTV-ul merge impecabil. Cu tvr-urile am in ultima vreme probleme mari, insa banuiesc ca au umblat la puterea semnalului...
    Uite aici (post 285)) posibila problema legata de TVR !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In aceasta seara am incercat sa urmaresc stirile de la ora 19 pe ProTV-HD, dar fara prea mare succes.

Calitatea semnalului este in jur de 70%, iar puterea in jur de 90%...dar foarte des se intampla ca imaginea SI/sau sunetul sa "inghete" datorita calitatii semnalului.

Am facut si un mic test si anume in momentul in care nu mai aveam imagine/sunet pe ProTV-HD am comutat rapid pe TVR-HD unde nu exista nicio problema...am revenit pe ProTV-HD, iar cand a reinceput "distractia" am comutat pe TVR1...nici aici nu aveam nicio problema.

In urma acestui test tind sa cred ca exista o problema cu semnalul de la ProTV in timpul stirilor de la ora 19. Am sa incerc sa urmaresc cum se comporta semnalul si inafara intervalului orar 19-20 sa vedem daca fenomenul se repeta.(La ora 21 urmeaza meciul Ungaria-Romania care este transmis LIVE, deci voi vedea daca fenomenul se repeta doar la transmisii live sau nu.)

Antena este situata pe pervazul geamului in interior iar pozitia mea este S-V, la etajul 9/10.

Inca nu am aflat unde este pozitionat cel mai apropiat transmitator al Pro-TV-ului. Aveti idee?

@Zgrongy : cred ca sunt mai multi din Militari pe aici pe forum, dar poate inca nu au descoperit thredul ...n-ar strica o

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

In aceasta seara am incercat sa urmaresc stirile de la ora 19 pe ProTV-HD, dar fara prea mare succes.
    .................................................. .................................................. ...
    @Zgrongy : cred ca sunt mai multi din Militari pe aici pe forum, dar poate inca nu au descoperit thredul ...n-ar strica o

1. Aseara am facut si eu teste, in timpul stirilor nu am avut probleme dar in timpul meciului au fost 2 momente la inceputul primei reprize cand au aparut macroblocuri cale de 2-3 secunde fara sa se blocheze imaginea sau sunetu.

2. Stiu ca suntem multi RDI-sti in militari si asta nu poate decat sa ma bucure. Trimitemi un pm cu numarul tau si te sun eu poate iesim la un suc de hamei zilele astea. Oferta valabila si pentru @novix,@platondd,@go4dvb .......... sper sa nu fi sarit pe cineva.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    1. Aseara am facut si eu teste, in timpul stirilor nu am avut probleme dar in timpul meciului au fost 2 momente la inceputul primei reprize cand au aparut macroblocuri cale de 2-3 secunde fara sa se blocheze imaginea sau sunetu.

2. Stiu ca suntem multi RDI-sti in militari si asta nu poate decat sa ma bucure. Trimitemi un pm cu numarul tau si te sun eu poate iesim la un suc de hamei zilele astea. Oferta valabila si pentru @novix,@platondd,@go4dvb .......... sper sa nu fi sarit pe cineva.
    Hai sa ne coagulam. Chiar ar fi interesant. Ce ziceti de saptamana viitoare, undeva la loc cu umbra? (Daca exista asa ceva in cartelul asta)

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by novix View Post
    Hai sa ne coagulam. Chiar ar fi interesant. Ce ziceti de saptamana viitoare, undeva la loc cu umbra? (Daca exista asa ceva in cartelul asta)
    Poi trimite-mi numarul tau de telefon in pm si poate ne vedem pe marti-miercuri (nici @mlozoveanu nu poate in weekend) . Stiu eu o terasa la mine la Gorjului, intre sectia de politie si piata "La Grasele" sau unde vreti voi .

Le. : Marius 0723.260.281
    Last edited by Zgrongy; 13th August 2009 at 16:41.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

La sectie ca e mai racoare....

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    La sectie ca e mai racoare....

Te cred pe cuvant , dar nici nu vreau sa vad cat de racoare este

Apropo, vezi ca si tu trebuie sa dai o bere , asta asa ca te cunosc

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Dupa cateva incercari nereusite de a urmari emisiunile PROTV-HD atat cele LIVE cat si celelalte si dupa cateva incercari de a pozitiona antena pe geam in interior in diferite locuri am ajuns la concluzia ca semnalul ProTV-HD nu are nimic...de vina a fost amplasarea antenei, pe care am scos-o pe geam afara si de atunci nu mai sunt probleme.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

La mine, la ora asta receptia este excelenta la toate TVR-urile, inclusiv TVR HD (se difuzeaza documentarul francez)! Avand in vedere ca nu am umblat deloc la instalatie, iar conditiile meteo sunt similare cu zilele in care imaginea ingheta la intervale de 2-3 secunde, banuiesc ca tot de la ei e treaba cu fluctuatiile de semnal.

Zona Virtutii-Politehnica (Militari)!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)