Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default antena skymaster

am cumparat recent un sistem skymaster din comert (antena 80 cm, lnb si decodor skymaster dx15)
    dupa un chin de 2 zile de stat pe casa cer si eu ajutor
    pe orice pe cateva tp-uri nivelul semnalului nu creste mai mult de 45% si asta pe orice satelit incercat si chiar daca intorc antena de la v la e este aproape acelsi nive dar mai sus nu vrea
    imi puteti da un sfat ce as putea sa fac?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Reglaj

Din cate stiu eu alea sunt de 75 sau 80cm, sper sa nu ma insel. Pe unele e normal sa ai semnal mai mic intrucat e antena mica si oricum pe unii semnalul nu e prea grozav pe Romania dar pe Hotbird cu ea trebuie sa ai un semnal destul de ridicat si stabil daca e reglata cum trebuie ( eu am folosit una de 65cm pe HB vreo cateva luni si mergea perfect cu un semnal de ~60% pe majoritatea TP-urilor ) Totusi verifica urmatoarele :

1. daca nu e motorizata, LNB-ul trebuie sucit stanga sau dreapta in functie de satelit
    2. teava antenei sa fie perfect sau aproximativ dreapta.

http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html
    Last edited by Lazlow; 9th August 2009 at 08:11.
    Triax 1.1m + HH Moteck SG2100A

KAON KSF100 - KaonTeam Firm BL2.1.9v4
    Dreambox DM500HD - Enigma 2

Inverto - IDLB-TWNL40-ULTRA

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Foarte util: http://www.dishpointer.com/
    Fixezi locatia, alegi un satelit (hotbird are semnalul cel mai puternic) si vei avea directia satelitului (azimutul). Pe directia respectiva orientezi antena, dupa care baleiezi in plan vertical (elevatia) pana gasesti satelitul. Foloseste bara de calitate a semnalului pentru reglaj si nu nivelul semnalului. La final, reglaj fin pt rotirea LNB-ului (incepe cu el in pozitia zero)
    Succes!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Angry

Multumesc pt raspunsuri, dar ...
    Teava de prindere a antenei este pusa la boloboc.
    Pe Hotbird nu am inceract dar nivelul de 45% pe unele tp-uri este daca invart antena de la e la v.
    Cablul coaxial poate sa afecteze asa de mult .... chiar daca are si 3m? Din punct de vedere constructiv nu e lroblema ma refer din punct de vedere al calitatii.
    Si inca o rugaminte ... vreau niste tp-uri pe Hotbird care sunt verificate si pe care sa ma bazez cand fac cautarea sa nu mai alerg de nebun prin tot decodorun nestiind care sunt bune si care nu.
    Mantajul anteniei teoretic il stiu dar practic nu-mi iese de nici o culoare.
    Si inca o intrebare .... antena este montata deasupra acoperisului din tabla la o distanta destul de mica 1m si chiar mai putin ... afecteaza?
    Last edited by carl1412; 9th August 2009 at 12:03.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default ..

Influenta nu are iar cablul nici atat in conditiile in care nu e deteriorat.
    Poti incerca pe TP-ul asta 11623 V 27500 cautand TVR International dar oricum majoritatea au semnal puternic. Eu zic sa vezi putin LNB-ul daca e pus corect.

Dupa cum ti-a zis si MariusT, stai cu ochii pe calitatea semnalului ca poti avea semnal mare dar calitatea daca e sub limita la care poate afisa receiverul ceva, vei vedea ecran negru. Misca de LNB si urmareste daca iti creste calitatea si semnalul.
    Last edited by Lazlow; 9th August 2009 at 12:28.
    Triax 1.1m + HH Moteck SG2100A

KAON KSF100 - KaonTeam Firm BL2.1.9v4
    Dreambox DM500HD - Enigma 2

Inverto - IDLB-TWNL40-ULTRA

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by carl1412 View Post
    Teava de prindere a antenei este pusa la boloboc.
    Atata vreme cat antena nu e motorizata, verticalitatea pilonului nu e necesara.

Pe Hotbird nu am inceract dar nivelul de 45% pe unele tp-uri este daca invart antena de la e la v.
    45% e zgomotul captat de LNB, indiferent de orientarea antenei. Tu ai nevoie de calitate a semnalului pt a prinde un transponder un si nu neaparat de nivel de semnal.

Cablul coaxial poate sa afecteze asa de mult .... chiar daca are si 3m? Din punct de vedere constructiv nu e lroblema ma refer din punct de vedere al calitatii.
    45% nivel de semnal spune ca legatura LNB - receptor e buna. In caz contrar, ai avea 10-15%. Nu calitatea cablului e problema la tine.

vreau niste tp-uri pe Hotbird care sunt verificate si pe care sa ma bazez cand fac cautarea sa nu mai alerg de nebun prin tot decodorun nestiind care sunt bune si care nu.
    Nici un transponder de pe Hotbird nu cred ca ridica probleme. Confrunta eventual lista ta de transponderi cu http://www.lyngsat.com/hotbird.html

antena este montata deasupra acoperisului din tabla la o distanta destul de mica 1m si chiar mai putin ... afecteaza?
    Nu.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc pt raspunsuri la amandoi ... mi-ati lamurit niste dubii ... cablu si acoperisul.
    Am fost astazi la curte dupa ce am citit mesajele de dimineata si am incercat sa prind ceva pe Hotbird asa ca am mai miorlait pe acoperis o jumatate de zi pana m-am plictisit de insuces si m-am apucat de altele.
    In primul rand am remontat antena pe suport, am verificat elevatia si am stabilit-o la 37° conform spuselor de pe http://www.dishpointer.com/ si am orientat-o la aproximativ 200° nord real atat cat am putut de bine. Am montat cablu la lnb si la decodor dupa care am alimentat aparatele (tv si decodor). Am setat decodorul numai pe Hotbird si nu am avut nici un suces.
    Referitor la LNB ... al meu este in forma de L cu niste gradatii pe lateral acestuia. Pe sistemul de prindere este un semn ce ar putea fi luat pt a orienta lnb-ul. Problema este ca daca il orientez dupa acesta conectarea cablului este in lateral nu in jos cum am vazut la alte lnb-uri montate. Dar am incercat sa prind ceva cu el momtat si in jos dar si in lateral si nu am sesizat nici o schimbare majora ... o sadere cu 10-15% a semnalului.
    deci in urma zilei de astazi am avut pe multe dintre tp-urile verificate de mine semnal 45% stabil care nu vroia sa treca mai sus deloc si calitate 5% stabil.
    Ce gresesc sau ce poate fi defect?
    lnb-ul l-am invartit in toate pozitiile si nimic
    antena fata de punctul de 200° (198° coform http://www.dishpointer.com/) am rotit-o stanga dreapta fffff incet .... tot nimica.

Junior reMember Teacher

Posts Thanks / Likes

... In primul rand am remontat antena pe suport, am verificat elevatia si am stabilit-o la 37° conform spuselor de pe http://www.dishpointer.com/ ...
    ...Ce gresesc sau ce poate fi defect?.
    cam (prea) mare elevatia pentru o antena offset. incearca pe la 12 -> 15°.
    daca cunosti unghiul offset al antenei, il scazi din 37° si vei obtine elevatia pentru Hotbird. daca nu-l cunosti, Traiasca Sfanta Nimereala

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am cumparat recent un sistem skymaster din comert (antena 80 cm, lnb si decodor skymaster dx15)
    pe orice pe cateva tp-uri nivelul semnalului nu creste mai mult de 45% si asta pe orice satelit incercat si chiar daca intorc antena de la v la e este aproape acelsi nive dar mai sus nu vrea
    0770100575 vin eu si o reglez. gratuit.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Iti multumesc mult mirceas1955 ... retin nr de telefon.
    Deocamdata vreau sa ma chinui si poate invat ceva .... cu riscul de a stresa pe alti ... sper sa nu se supere prea tare pe mine si sa nu-mi mai raspunda nimeni.
    Vreau sa-mi cumpar si la mine acasa una si daca nu invat acuma cum o voi putea monta pe cealanta ....
    Dupa chin si invatat ... cand iti iese ceva ai o ffff mare satisfactie si sincer imi palce acest lucru
    Oricum iti multumesc fffff mult pentru ajutor si daca imi voi prinde urechile o sa te deranjez.

doinn ... o sa incerc maine sa scad elevatia sa vad daca reusesc ceva sa prind cu ea

intr-un post mai sus am scris despre lnb ... referitor la reglajul sau ... Pe suportul de prindere am un semn dar deasupra .... daca reglez dupa acel semn si gradatiile de pe lnb sistemul de mufare va sta intr-un fel paralel cu cu solu nu in jos .... intrebare cum montez acest lnb ca sa fie corect...
    Last edited by carl1412; 10th August 2009 at 00:52.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

ca-n poza... apoiu incerci sa-l rasucesti putin...
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu zic sa iti iei un satfinder http://www.shopmania.ro/magazin~onli...p-3660775.html

Ca sa nu pui televizoru langa antena si incearca cu 34 elevatie!
    Last edited by if99nrg; 10th August 2009 at 05:53.

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

nu cred ca faci foarte bine ca fixezi elevatia dupa ce spune pe link-urile date de colegi, pt ca si de acolo trebuie sa misti.

sunt foarte bune acele linkuri si calculele sunt corecte doar daca suportul e reglat la 90 fata de sol (perpendicular)
    Sfatul meu e sa strangi doar putin acele suruburi dar sa mai poti misca sus sau jos antena la fel si stanga dreapta, iar miscarile sa fie foarte "mici" daca ma pot exprima asa , adica undeva de genul milimetrilor , iar la receptor pui frecventa dorita si cauti incet, incet si te uiti daca se schimba ceva la nivelul de semnal si la calitate si daca vezi schimbari poti da o scanare si ne spui ce programe free prinzi si atunci o sa iti spunem si pe ce satelit te esti , pt ca sunt si multe frecvente identice sau asemanatoare . http://flysat.com/hotbird.php aici gasesti toate frecventele dorite de pe hotbird unde sunt cele mai multe canale libere iar aici gasesti lista satelitilor http://flysat.com/satlist.php
    Antena este doar putin lasata pe spate, fata de verticala.
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)