Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Radio Vacanta in Sozopol Bulgaria pe FM!!!

Salutare,

Pare incredibil dar adevarat! Acum 09:24 am iesit pe balconul hotelului - (este pe malul marii) si dupa ce am scanat toata banda de FM, iata ca am prins Radio Vacanta - oau mai exact 100.10 Mhz.

Revin cu amanunte daca mai apare ceva.

Imi pare rau ca n-am cum sa ilustrez.

Deocamdata este stabil. Mentionez ca am un radio MP3 player Philips care merge si pe baterii.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

De ce pare asa incredibil ca Radio Vacanta sa se receptioneze in Bulgaria?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

Pentru ca's cca. 300 de km față de turnul din Techirghiol.

Ei emit la 15 KW. Inteleg pana in Varna dar mai jos nu prea. A fost o propagare buna dinspre Ro. Aici turcii bruiaza tot ce este bulgaresc.

Acum nu mai intra nimic pe FM. Dar nu e problema am trecut pe satelit...hehe
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

sincer , sincer .. eu ce am avut in bucuresti .. 100.1 scos azi noapte sub 21 .. hahaha ..
    greseala ,5kw au reali deoarece ei aveau nevoie de 10kw si nu li se acorda , sunati si intrebati pe nea sarbu'

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    sincer , sincer .. eu ce am avut in bucuresti .. 100.1 scos azi noapte sub 21 .. hahaha ..
    greseala ,5kw au reali deoarece ei aveau nevoie de 10kw si nu li se acorda , sunati si intrebati pe nea sarbu'
    Ce legatura are nea Sarbu cu Radio Vacanta?
    @the the
    E clar,ti-a venit semnalul pe mare.
    In banda de 100MHz e buna propagarea cand sant valuri mici(maxim 8 cm/val) si nu sunt alge.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am prins Radio Vacanta in Thassos(pe net)
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am prins Europa libera pe insula aia mai mica dintre Tasos si Keramoti ...pfuai ce lapsus am nu mai stiu cum se cheama insulta aia mica, poa ma ajuta nenea Nicuu!
    Acu serios vorbind si mie mi-a intrat odata Radio vacanta in bulgaristan in statiunea Sveti Vlas aproape de Burgas.
    Din 10 zile doar in 2 zile s-a receptionat , nu am putut sa-mi dau seama datorita carui fenomen(ceata, valuri, ploaie, nori, etc.) s-au propagat undele la asa mare distanta!

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    Zvartoşe, cu ce algoritm ai scris rândurile de mai sus? O cheie de decriptare nu livrezi?
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Zvartoşe, cu ce algoritm ai scris rândurile de mai sus? O cheie de decriptare nu livrezi?
    hehe tu tot cu capu patrat ai ramas si sa imi faci in ciuda .. chinuiete .. ca are si cine sa iti raspunda ..

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by butterfly View Post
    Eu am prins Europa libera pe insula aia mai mica dintre Tasos si Keramoti ..
    am prins si eu 2 canale de radio aici la Roma pe vremea cand nu exista digitv

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Ca sa nu ziceti ca sunt rau ..
    http://www.youtube.com/watch?v=hY5i7...e=channel_page
    1km de piata uniri , 3.5 de victoriei .

28km sud de bucuresti ,
    http://www.youtube.com/watch?v=pDOUS...e=channel_page

21 era zob , nu se mai auzea la cata tropo era in aer ...

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si iata ca pe data de 31.05.2009 la ora 8 a batut din nou gongul Radio vacanta 2009 . E vara ta e radio vacanta , asta este prima secventa rulata pe radio , una dintre secventele ce te face sa iti amintesti de vremea trecuta . Trec primele minute , asculti un grupaj informativ , urmat de una din cele mai interesante emisiuni ce pronesc fix cu dreptul ,dimineti de vacanta , iata ca aud o voce calda a unei prezentatoare spunand ca e prima editie , adica a formulat un intro celebru. Nu am mai observat piesa de deschidere , piesa ce pe vremuri aparea , un bonnyM un eruption .. Nu , de data asta sa plecat cu introu celebru un romix cu piese actuale . Deci la prima editie exclusiv sa scimbat interfata , avand o dimineata de muzica si amintiri , amintiri nu spuse din pupitru , ci ciar prin telefon , mesaje si stuff. Intr-adevar prima ora am analizat structura "dimineti de vacanta" si sa vazut clar ca sau pus slagerele de baza si piesele cele mai cautate pe vremuri . Stand pe firul dimineti de vacanta , am observat ceva si mai modest .. ORA a2-a de radio vacanta , exact la deschiderea a orei a doua unde pe vremuri apareau informati si structura transmisiei cum se facea o data pe vremuri si de pe ce statiuni , unde se spunea de litoral only , ei , iata ca vine ceva interesant , muzica comerciala , o muzica ce te face sa ramai foarte atent ca , tu de fapt il sti in forma normala cu muzica si slagere , remember , ce tine de trecut si in dimineata asta de descidere auzi Laila , auzi amy mc Donald si multe alte hituri noi ... si nunumai adica 30 min a sunat foarte interesant si comercial . ei iata ca ma delectez si cu un intro interesant ... Click pentru a vizualiza ataşamentul si mai ales cu un telefon de genul Click pentru a vizualiza ataşamentul.. o imagine excelenta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)