Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Orientare antena Digi

1 ora m-am chinuit sa reglez un Digi; nu sunt total varza pentru ca un Dolce am reglat-o in mai putin de 5min dar la Digi e a doua oara cand nu reusesc. Alte antene nu mai sunt pe bloc ca sa ma orientez dar am gasit un focus si din cate am inteles sunt pe acelasi satelit dar tot nu merge. Mai mult de 42% semnal nu am reusit. Acum eu am o antena de la Boom de 90cm...este posibil sa nu mearga din cauza asta? Antena am indreptat-o spre sud-vest, eu fiind din Neptun. Cum sa ii dau de cap?
    Last edited by wifi_n; 3rd August 2009 at 22:00.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce receptor folosesti pentru reglaj?

Daca e conserva de la Digi atunci sfatul meu e sa cauti alt receptor cu tunner-ul mai sensibil.

Cu receptorul de la Digi o sa te chinui destul de mult.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Star Track SR-55x care a fost probat pe o antena deja montata.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wifi_n View Post
    Star Track SR-55x care a fost probat pe o antena deja montata.
    merge si cu digiul dar e mai intarziat la raspuns mai incearca
    ----------------------------------------------

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wifi_n View Post
    1 ora m-am chinuit sa reglez un Digi; nu sunt total varza pentru ca un Dolce am reglat-o in mai putin de 5min dar la Digi e a doua oara cand nu reusesc. Alte antene nu mai sunt pe bloc ca sa ma orientez dar am gasit un focus si din cate am inteles sunt pe acelasi satelit dar tot nu merge. Mai mult de 42% semnal nu am reusit. Acum eu am o antena de la Boom de 90cm...este posibil sa nu mearga din cauza asta? Antena am indreptat-o spre sud-vest, eu fiind din Neptun. Cum sa ii dau de cap?

Atentie la pozitia ( unghiul ) LNB-ului !
    Ai reper Focusul ! Difera inclinatia fata de DOLCE !
    Despre elevatie ... tot dupa Focus ...
    19E+16E+13E+7E+5E+1V+4V+5V+7V-disecq+AMIKO alien+ DREAMBOX 500+ HH 2800 ( 45E -- 30W).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Roteste LNB-ul cu vreo 10° (cum stai in spatele antenei si te uiti la LNB, in sens orar).

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Empiric:

Douăj de grade vest faţă de sud (deci la dreapta). Cu lenebeul rotit stânga circa cinşpe grade, cum priveşti antena "prin" lenebeu. Şi pe spate strachina foarte puţin. Cam cinci grade. Cât o bere.

Pe care o dai.

PâSâ

Douj de grade le obţii dacă îndoi o foaie A4 pe lungime şi apoi jumatea aia o îndoi pe diagonală. Unghiul format de diagonală cu înălţimea iniţială a foii are circa douăj de grade. Deci cât o vodcă slabă.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

maine fac rost si de un indicator de semnal (pe care normal ca nu stiu sa il folosesc) si mai incerc o data. Chestia e ca ma un LNB foarte ciudat cu conectorul F in prelungire si nu prea stiu care e susul si care e josul, nu are nici un marcaj pe el, doar eticheta care am banuit ca tre' sa stea in jos...daca tot sunt bolovan, o sa chem pe cineva sa regleze si imi pun un LNB cu 4 iesiri sa nu mai am nevoie de a doua antena

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default pozitie lnb

[quote=wifi_n;765637]maine fac rost si de un indicator de semnal (pe care normal ca nu stiu sa il folosesc) si mai incerc o data. Chestia e ca ma un LNB foarte ciudat cu conectorul F in prelungire si nu prea stiu care e susul si care e josul, nu are nici un marcaj pe el, doar eticheta care am banuit ca tre' sa stea in jos...daca tot sunt bolovan, o sa chem pe cineva sa regleze si imi pun un LNB cu 4 iesiri sa nu mai am nevoie de a doua antena
    Daca nu esti sigur de pozitia lnb-ului trebuie sa setezi o frecventa cu polarizarea corecta H sau V dupa care rotesti cu 90 grade si observi cand apare semnalul (inainte de rotire sau dupa).Cel mai bine este sa faci asta pe o antena reglata corect, daca ai la dispozitie.
    Antene 1,8 m Ucraina , 90E-30W cu actuator si 1,3m fixa.Receptoare Strong 4500, Dreambox 600 si VU+ Duo2.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

e clar ca pozitia lnb este cea cu mufa rf in jos pt ca altfel ar intra apa in el.iar pozitia lnb este cam la ora 5 cum te uiti din fata antenei
    boy2good

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Niet Lenebeul este ca asta:

Deci cu mufa in capat in prelungirea lui.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default incet

incet, baga o frecventa tare de hot bird iai reper elevatia si faci un mic semn!
    incerci satelitul de 9 grade si mai reduci elevatia citeva grade!
    reduci din nou citeva grade si bagi o frecventa tare pe sirius recomand 12111h27500!de aici e simplu te mai duci in dreapta si mai reduci elevatia din nou si cauta intii un transponder mai tare pe thor 11747 h 28000!de aici e simplu incerci si celelalte frecvente cu reglaj fin !daca te-am plictisit incearca direct cu ultima frecventa data!la reglajul fin foloseste si indicatiile de mai sus pentru inclinare lnb!succes!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Orientare

Ia un receptor analogic cu Hotbirdul sa Astra scanate cauti satelitul respectiv(merge usor, apare imaginea rapid), reglezi si LNB la semnal maxim apoi pui receptorul digital scanezi satelitul respectiv apoi muti usor spre dreapta(cum stai spre sud, in spatele antenei) scanezi urmatorul satelit, cauti maximul si din elevatie si tot asa pana ajungi la 1W!
    19,2E..16...13...10...5...1W
    Skystar2, SG-2100, 2xDolce, 1xDigi, poz. Strong x 1.2 Fe

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

am sunat pe cineva sa imi regleze antena si intamplator era la un bloc de mine, in 2min a fost gata, avea un sat finder de 400 euro. Oricum eram pe arpoape, trebuia doar cativa cm mai spre sud. Acum ma agit cu un SkyStar 2.6D care se incinge ca dracu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

baga-i un ventilator suplimentar! eviti blocarea sau ceva mai rau pe caldura asta....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)