Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Instalator timisoara sau arad-diseq 4lnb

As avea si eu nevoie de ajutor de la un coleg de pe aici din Timisoara sau Arad (linga Vinga) pentru montat o "oala" peste 1 saptamina .Am 1 dream 500s(clona), il am configurat tot si as vrea sa il leg si eu la un diseq 4*1 . As vrea sa stiu daca se poate pune 1w-5e-13e-19e pe o oala si ce diametru imi trebuie.

Astept P.M.

Merci

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lore View Post
    As avea si eu nevoie de ajutor de la un coleg de pe aici din Timisoara sau Arad (linga Vinga) pentru montat o "oala" peste 1 saptamina .Am 1 dream 500s(clona), il am configurat tot si as vrea sa il leg si eu la un diseq 4*1 . As vrea sa stiu daca se poate pune 1w-5e-13e-19e pe o oala si ce diametru imi trebuie.

Astept P.M.

Merci
    Iti trebuie un offset de 1,20 pui lnb-ul central pe 10E si prinzi exact configuratia dorita!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Iti trebuie un offset de 1,20 pui lnb-ul central pe 10E si prinzi exact configuratia dorita!
    deci zici ca o oala de 1.20m ar fi ok, dar care este central ? ca eu vorbeam de 4lnb ,dar oricum trebuie sa vad daca ma ajuta cineva ,clar ca sint dispus sa platesc sa nu ma invirt eu in jurul antenei citeva ore .Poate cineva mai obisnuit cu instalari.

Eu mai am si un Motek H-H care sta degeaba si ar putea fi o solutie buna ,dar clar ca la 1.20m ar fi nevoie sa iau si un positioner

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

deci zici ca o oala de 1.20m ar fi ok, dar care este central ? ca eu vorbeam de 4lnb ,dar oricum trebuie sa vad daca ma ajuta cineva ,clar ca sint dispus sa platesc sa nu ma invirt eu in jurul antenei citeva ore .Poate cineva mai obisnuit cu instalari.

Eu mai am si un Motek H-H care sta degeaba si ar putea fi o solutie buna ,dar clar ca la 1.20m ar fi nevoie sa iau si un positioner
    Nu ai nevoie de pozitioner pentru 1,20m,H_H-ul e suficient! poate gasesti pe cineva din zona sa te ajute,in maxim 45min e gata daca e pe felie daca nu....poate dura si ore/zile!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu ai nevoie de pozitioner pentru 1,20m,H_H-ul e suficient! poate gasesti pe cineva din zona sa te ajute,in maxim 45min e gata daca e pe felie daca nu....poate dura si ore/zile!
    pai are forta suficienta dm500 in sursa sa mute antena de 1.20m? e chiar la limita nu?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

pai are forta suficienta dm500 in sursa sa mute antena de 1.20m? e chiar la limita nu?
    Stai linistit,receiverul alimenteaza H_H-ul doar,forta o are H_H-ul,merge perfect!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In timisoara sau arad acoperirea este beton. deci poti folosi cu incredere si o antena offset de 0.90 cu 1w central.
    Last edited by skkip3r; 2nd August 2009 at 10:29.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skkip3r View Post
    In timisoara sau arad acoperirea este beton. deci poti folosi cu incredere si o antena offset de 0.90 cu 1w central.

Serioss? mai fratilor daca sunteti habarnisti de ce dracu dati sfaturi aiurea? doar ca sa va bagati in seama? pai cum mai prinde omul astra 19,2E daca lnb-ul central il pune cum zici tu pe 1W? lasa-tii pe cei ce fac astfel de montaje de zeci de ani sa isi exprime un punct de vedere corect,nu veniti cu aiureli de 2 lei!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

LORE ai PM!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Habarnist?! Ce e aia? Mai dasteptule care faci instalatii de 10 ani, daca vrei iti arat aceasi configuratie si functionala. Crezi ca daca ai 10 ani de instalari esti singurul care are voie sa se exprime. Din posturile tale nu reiese decat copy&paste, posturi multe si inutile deci spam. Cu siguranta esti oltean... restul oltenilor sa nu ma inteleaga gresit

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Habarnist?! Ce e aia? Mai dasteptule care faci instalatii de 10 ani, daca vrei iti arat aceasi configuratie si functionala. Crezi ca daca ai 10 ani de instalari esti singurul care are voie sa se exprime. Din posturile tale nu reiese decat copy&paste, posturi multe si inutile deci spam. Cu siguranta esti oltean... restul oltenilor sa nu ma inteleaga gresit
    Daca tu imi arati un montaj cu lnb-ul central pe 1W cu un offset de 0,90 si prinzi astra 19,2E in focar secundar......esti varza in primul rand gandeste logic; sunt 19 grade diferenta,un montaj cu lnb-uri in focar secundar merge maxim la 8-10 grade distanta fata de central in functie de acoperire!

PS! montez din 1988 restul fa tu calculul!

PPS! nascut/crescut in Bucuresti! actualmente stabilit in Sicilia,hai pa ca esti muci!

PPPS! ia citeste tu forumurile in urma cu 5-6 ani si mai zi o data de copy/paste....habarnistule!

habarnist

• 1. Persoană care habar n-are ce spune sau complet neştiutoare, naivă, aflată în necunoştinţă de cauză etc.
      Exemple: Bai tu eşti habarnist, Gorjul e judeţ nu municipiu.
      taguri nestiutor
    http://www.123urban.ro/def/habarnist

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ooo cata inteligenta, cata desteptaciune... domane de unde oi mai fi..
    Ba (ca altfel nu meriti sa iti spun) tu dupa ce ca esti prost esti si incapatanat. Tu nu intelegi ca prima antena pe care am avut 4 lnb-uri a fost aceeasi configuratie?! Tu nu sti a citi romaneste? Crezi daca esti la cersit in sicilia (asta e o tara?) este de laudat? Sau speli parbrize la intersectie? Doar pentru simpla ta curiozitate probeaza si ai sa vezi ca merge... iar la faza cu gradele... vai steaua ta. Avea dreptate KB ... lasa-ne, lasa-ne...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Ooo cata inteligenta, cata desteptaciune... domane de unde oi mai fi..
    Ba (ca altfel nu meriti sa iti spun) tu dupa ce ca esti prost esti si incapatanat. Tu nu intelegi ca prima antena pe care am avut 4 lnb-uri a fost aceeasi configuratie?! Tu nu sti a citi romaneste? Crezi daca esti la cersit in sicilia (asta e o tara?) este de laudat? Sau speli parbrize la intersectie? Doar pentru simpla ta curiozitate probeaza si ai sa vezi ca merge... iar la faza cu gradele... vai steaua ta. Avea dreptate KB ... lasa-ne, lasa-ne...
    Esti deja off.hai [email protected]
    PS mata era ieri la colt in Ortigia cersind un cent ca nu are sa iti deie de mancare?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

habarnist

• 1. Persoană care habar n-are ce spune sau complet neştiutoare, naivă, aflată în necunoştinţă de cauză etc.
      Exemple: Bai tu eşti habarnist, Gorjul e judeţ nu municipiu.
      taguri nestiutor

http://www.123urban.ro/def/habarnist
    era de asteptat ca de acolo folosesti termenii, arata-l si in dex (cartea aia graosa cu multe pagini cu scris... plictisitoare pentru tine)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

vezi ca esti tigan? eu nu vreau sa spun ca esti tigan prost si ca ne faci de rusine prin italia dar iti dai arama pe fata dobitocule si atotstiutorule de nimic
    Last edited by skkip3r; 2nd August 2009 at 11:21.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)