Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Moto GP

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Datorita faptului ca aceasta competitie este prezenta si in Romania , prin retransmisia facuta de canalul DigiSport , e timpul sa avem si un thread dedicat acestui campionat .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Moto GP-Donington Park

Marele Premiu al Marii Britanii, la motociclism clasa Moto GP desfasurat pe circuitul de la Donington Park a fost castigat de Andrea Dovizioso urmat de Colin Edwards si de Randy de Puniet. "Doctorul" Valentino Rossi s-a clasat pe locul al 5-lea dupa o cadere in momentul in care era liderul cursei. Caderi gen..cascadorii nereusite au mai avut Toni Elias si Jorge Lorenzo. Este ultima editie de Moto GP la Donington Park, incepand de anul viitor pe circuitul britanic vor concura monoposturile de Formula 1. Urmatoarea cursa va avea loc pe data de 16 august 2009, Marele Premiu al Cehiei la Brno.
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Cursele au fost bune ... dar daca s-ar rezolva problema imaginii transmise de DigiSport ar fi excelent

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 7 motive pentru care ar trebui să urmăreşti sezonul de MotoGP

Motomondialul de viteză este un sport care adună din ce īn ce mai mulţi admiratori. Nu puţini sunt cei preferă să urmărească o cursă de Moto GP īn locul uneia de Formula 1.
    A doua jumătate a acestui sezon poate fi urmărită şi īn Romānia, prin intermediul canalului DigiSport

Competiţia a ajuns să fie una din cele mai apreciate de spectatori şi telespectatori. Anul acesta, competiţia a īmplinit 60 de ani şi s-a dovedit mai interesantă ca niciodată. Dacă nu ai prins īncă "virusul" MotoGP, iată numai cīteva motive pentru care ar trebui să urmăreşti următoarea etapă a motomondialului de viteză.

1.Este considerată cea mai spectaculoasă competiţie

Numeroasele schimbări din regulamentul Formulei 1 au făcut ca publicul acestei competiţi să fie īn continuă scădere. Cursele au devenit din ce īn ce mai anoste din cauza detaşări anumitor constructori de restul echipelor sau introducerii a tot mai multe curse stradale, care nu permit depăşiri. Acestea sunt doar cīteva din motivele pentru care spectatorii şi telespectatorii au căutat o competiţie mai disputată. Majoritatea s-au orientat către MotoGP.

Spre deosebire de "Marele Circ", motomondialul este mult mai spectaculos: circuitele sunt destul de late, bolizii pe două roţi ocupă mai puţin spaţiu şi astfel depăşirile sunt posibile. Un studiu al FIA arată că un pilot din MotoGP este implicat īn medie īn cel puţin 5 dueluri īn fiecare cursă.

2. Factorul "uman"

Un alt motiv pentru care cursele de Moto GP sunt atīt de apreciate este factorrul uman. Mai exact, clasamentul final nu este dat numai de performanţele motocicletei, ci şi de măiestrIa pilotului şi capacitatea acestuia de a rezista presiunii. Spre deosebire de cursele pe patru roţi, īn competiţiile moto, o singură greşeală poate fi fatală.

3.Numărul de tururi este mai mic

Distanţa parcursă de un pilot īn timpul unei curse din motomondialul de viteză variază īntre 80 şi 130 de kilometri, astfel că o cursă durează īn medie 45 de miute. Fiecare pilot īncearcă să scoată maximul din fiecare cursă, īn scurtul timp care este alocat şi de aici creşte spectaculozitatea.

4.Motocicletele au performanţe apropiate
    Motocicletele din Moto GP sunt prototipuri construite la comandă care nu pot fi achiziţionate de oricine şi care nu pot fi conduse legal pe drumurile publice.

Fiecare constructor trebuie să ţină cont de o anumită capacitate cilindrică a motorului, dar şi de greutatea bolidului. Echipele īncearcă să găsească echilibrul perfect īntre aerodinamică şi performanţă pentru ca motocicleta să atingă o greutate cīt mai mică.

Performanţele īn regim de cursă diferă foarte puţin de la un constructor la altul, astfel că rezultatul final al unei curse este dat de calităţile riderului.

5. Valentino Rossi

Pilotul italian este de departe cel mai cunoscut rider al momentului. La cei 30 de ani, italianul a strīns 8 titluri de campion īn motociclism, 101 victorii şi aproape 3800 de puncte. Unul din momentele care ne arată cīt de "special" este "Doctorul" s-a petrecut īn 1999, cīnd, imediat după ce a trecut linia de sosire, a oprit pe circuit şi a mers la o toaletă instalată de organizatori. A revenit apoi, şi-a continuat turul de onoare şi a urcat pe podium pentru a-şi primi felicitările cuvenite.
    Īn acest sezon, Rossi este liderul clasamentului, cu 176 puncte, aflīndu-se īnsă īntr-o luptă foarte strīnsă cu spaniolul Jorge Lorenzo, coechipierul său de la FIAT Yamaha, şi australianul Casey Stoner, de la Ducati Marlboro. Nu rataţi aşadar duelul celor 3.

6. Sistemul de punctare asigură competitivitate

Pentru a face competiţia mai atractivă publicului, Federaţia internaţională de Motociclism a introdus un sistem de punctaj care permite oricīnd schimbarea ierarhiei.

Astfel, se acordă puncte primilor 15 piloţi care termină cursa, după cum urmează: 25 puncte - īnvingătorul, 20 p - locul II, 16 p, 13, 11, 10, 9, 8 ,7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

7. Se concurează la nivel īnalt la 3 clase diferite

Motomondialul de viteză īnseamnă 3 clase diferite, departajate de capacitatea cilindrică a motoarelor. Astfel, la Moto GP se acceptă motocicletele cu maxim 800cc, la Moto2 (250cc) se acceptă cele cu capacitatea cuprinsă īntre 175 şi 250cc, iar la 125cc se acceptă cele cu capacitatea cuprinsă īntre 80 şi 125cc.
    Momentan, la clasa regină sunt īnscrişi 17 piloţi şi 10 echipe. La 250cc sunt īnscrişi 26 piloţi şi 18 echipe. La 125cc concurează 31 de piloţi şi 16 echipe.

Dacă la īnceputul sezonului īntrecerea nu a fost televizată la noi īn ţară, a doua jumătate a acestui sezon poate fi urmărită şi īn Romānia, prin intermediul canalului DigiSport.

Nu rataţi spectacolul suprem din lumea motocicletelor!
    De pe GSP, autor Mihai Constantin.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu urmaresc Moto GP din 1998, mai exact de cand Rossi a inceput la clasa 125 cmc si pot sa spun ca de atunci urmaresc cu mare interes toate cele 3 curse.Nu stiu daca am pierdut 3-4 curse de atunci si asta din motive obiective. E foarte spectaculos iar din pct meu de vedere e cu mult peste F1.Pot sa spun ca nu detin masina si nici motor , ca sa nu par partinitor.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Post intrebare!!!!!!!!!!!

Cu exceptia digisport cine transmite MotoGP> Multumesc
    ....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.motogp.com/en/MotoGP+Basics/tv_broadcasters

Chiar ţie ţi-am mai răspuns acu 3 luni aici: http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=96376

Vezi că Sport Klub Polonia e FTA pe Thor.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ...

Quote Originally Posted by *Victor* View Post
    http://www.motogp.com/en/MotoGP+Basics/tv_broadcasters

Chiar ţie ţi-am mai răspuns acu 3 luni aici: http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=96376

Vezi că Sport Klub Polonia e FTA pe Thor.

uita omul...scuze,multam pentru informatii!
    ....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Australianul Casey Stoner nu va concura in urmatoarele trei curse, incepand cu Marele Premiu al Cehiei de la Brno din data de 16 august 2009. Revenirea sa in competitie la clasa Moto GP este asteptata in luna octombrie.
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default cauza

...din cauza unui virus de care nu poate sa scape, conform gazzetta.it. "Doctorii spun ca am concurat la Barcelona avand deja acest virus si de acolo lucrurile s-au inrautatit", a spus australianul. In locul lui Stoner va concura finlandezul Mika Kallio.

Potrivit unor zvonuri aparute in presa, Stoner ar suferi de probleme de natura nervoasa, peste care australianul nu reuseste sa treaca. "Dupa ce am concurat in ultimele cinci curse in conditii psihice foarte dificile, m-am intors in Australia pentru a le face o vizita doctorilor mei. Impreuna cu ei am decis sa nu particip in urmatoarele trei curse. Medicii cred ca starea mea se datoreaza faptului ca am participat la Barcelona avand deja acest virus si ca m-am fortat si mai mult ajungand intr-o faza cand doctorii au inceput sa se intrebe daca problemele mele nu sunt de natura psihica", a adaugat Stoner.
    Preluat din http://sport.hotnews.ro/stiri-motor-...tress-ului.htm

Chiar am vrut sa stiu cauza si am cautat
    Optibox Gekko Cable HD

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Victorie pentru "Il dottore"..

"Il dottore", Valentino Rossi a castigat Marele Premiu al Cehiei desfasurat pe circuitul de la Brno, fiind urmat de catre spaniolii Dani Pedrosa si Toni Elias.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Rossi: “V-am dăruit al nouălea titlu. Acum aş vrea să īncerc din nou Ferrari-ul”

“Gazzetta dello Sport” a avut azi pe prima pagină ca subiect principal titlul mondial cucerit de Valentino Rossi duminică la Sepang. Cu titlul “Rossi di gioia” (joc de cuvinte, īn traducere “Roşii de bucurie&rdquo, italienii elogiază performanţa conaţionalului lor, citānd declaraţia acestuia: “V-am dăruit al nouălea titlu. Acum aş vrea să īncerc din nou Ferrari-ul”.

Jurnaliştii de la “Gazzetta dello Sport” īncearcă să explice secretul succesului lui Rossi: “Valentino cāştigă atāt de mult īn primul rānd pentru că e un profesionist fantastic, aproape maniac īn īncercarea de a-şi depăşi propriile limite, iar această motivaţie reprezintă ea singură o extraordinară bază de plecare”.

Rossi nu mai e chiar la prima tinereţe, īnsă a rezistat īn continuare atacului “lupilor tineri” precum Casey Stoner sau Jorge Lorenzo prin faptul că i-a obligat pe aceştia să intre pe un teren neexplorat: “acela al depăşirii propriilor limite. Doctorul i-a constrāns să meargă dincolo de acestea, iar ei au dat greş. Lorenzo mai puţin decāt Casey, īn mod cert. Dar cānd a fost vorba să dea asaltul decisiv, anul acesta spaniolul a greşit īntotdeauna”, mai scriu italienii.

După ce a cāştigat al nouălea titlu mondial, unul din primele gānduri ale lui Rossi a fost legat de Ferrari. “I-am cerut deja prin sms lui Domenicali (boss-ul Ferrari) să mă lase să testez, dar nu mi-a răspuns īnsă, nu ştiu dacă e un semn bun”, a declarat Valentino pentru “Gazzetta”.

Chiar dacă nu va mai urca īntr-un monopost Ferrari, pentru Rossi există alte provocări: WRC şi… MotoGP. Ce-ar mai putea să facă īn motociclism? Să urce pe o motocicletă Ducati şi să cāştige curse cu această marcă, considerată “Ferrari-ul” motocicletelor. Boss-ul de la Yamaha, Davide Brivio, speră ca Rossi să nu facă acest pas: “Sper să rămānă o utopie. Ca italian şi pasionat de moto īnţeleg acest vis pe care īl au mulţi, ar fi o combinaţie fascinantă, dar sunt multe aspecte de avut īn vedere. La Yamaha se simte foarte bine şi e mulţumit. Vom face totul să-l păstrăm, dar el va decide”.
    Optibox Gekko Cable HD

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Japonezul Aoyama a castigat la clasa 250cc, iar la 125cc. spaniolul Julian Simon.
    People tell they're sorry when the evil is already done

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Oameni buni, vă amintesc că la acest final de săptămānă debutează noul sezon. Principala noutate e transformarea clasei de 250 cc īn Moto 2, unde vor concura motociclete cu o capacitate de 600 cc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *Victor* View Post
    Oameni buni, vă amintesc că la acest final de săptămānă debutează noul sezon. Principala noutate e transformarea clasei de 250 cc īn Moto 2, unde vor concura motociclete cu o capacitate de 600 cc.
    Da, va fi un sezon intermediar, de proba, pana la definitivarea marilor schimbari din 2011. Multi piloti noi la clasele 250cc si 125cc.
    People tell they're sorry when the evil is already done

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)