Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 43'W Spot American RECEPTIONAT !!!

Va salut din nou...
    Imediat dupa ce am vazut 2 reporturi din Italia, respectiv Germania (cu antene de 3.6M), am zis sa incerc si eu cu micuta mea antena de numai 2.2M... supriza nu a intarziat sa apara deoarece am constatat ca am semnal pe 3 transpondere (banda C) !
    Spotul C BAND se vede in imaginea de mai jos:

Semnalul vine in ''valuri'' dar vine... o sa monitorizez si la alte ore

INTELSAT 43'WEST - Spot PanAmerican - receptionat si in Romania !

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz+
    43'W Spot American RECEPTIONAT !
    Felicitari pentru reusita!Am incercat si eu prima oara cind mi-am pus lnb-ul de banda C,dar fireste ca nu ma asteptam la minuni.
    Inca odata simt o frustare imensa nu pentru ca n-am cel putin o antena de 2.2m,ci fiindca locuiesc intr-un bloc de pe vremuri unde n-ai nicio sansa sa instalezi farfuri mari.Ce sa mai spun,decit sa te invidiez-a cita oara?-c-ai posibilitatea sa valorifici antena pe care o ai.
    Poate iti va intra si un spot din America de Sud .
    Tot Strong folosesti pentru teste,n-ai altul mai acatarii?

succese in continuare,satelescu

ps.-Sint constient ca nu sentimentele noastre conteaza,ci reusita,dar mi-am permis sa mi le exprim ca cei care vor sa obtina performante trebuie sa tina seama de conditiile fizice in care traiesc.Unii au avantaje din acest punct de vedere dar nu stiu cum sa le foloseasca,iar altii chiar daca ar afla sint condamnati de o situatie{materiala,fizica,biografica,etc}pe care n-o pot schimba decit cu mari riscuri.De aceea orice pasiune se consuma numai pe cont propriu si este schizofrenica.Doar reusita te mintuie de aceasta "boala"!

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc, @satelescu
    Strong-ul 6155 a fost cuplat la antena insa diseara o sa testez si cu Humax 2000 (are tuner un pic mai bun)
    Receptia este destul de dificila si fara un reglaj milimetric la antena sansele sunt nule... sa fiu sincer nici nu ma asteptam sa prind ceva, stiind ca dx-erii din Italia si Germania au incercat cu antene de 3.7M
    Iata ca intra ceva ceva cu antena de numai 2.2M si nu in Italia (care e mai aproape de spot) ci in Romania adica mai departe de acel spot american!
    Acum trebuie sa monitorizez cateva zile si la ore diferite... o sa revin cu noi info despre aceasta receptie
    Numai bine

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Felicitari si din partea mea! Si pe mine m-au pasionat dintotdeauna dx-urile... Din pacate nu am avut posibilitatea sa le incerc decat pe cele terestre. Locuind la bloc, nu-mi pot permite in balcon antena mai mare de 1,50m. Oricum, ma bucur enorm pentru reusita ta, motiv pentru care ti-am acordat si cateva puncte de reputatie! Le meriti din plin!
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Felicitari si din partea mea!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by realsat View Post
    cand ne zici si tu de amos3 ?
    Cand voi avea un prime focus de 3,70m!

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Voom hd?

Salutare tuturor,

Felicitari din nou RZ+ - uite de curand au introdus pe 3864 V - 10560-5/6
    DVB-S2 - 8PSK
    MPEG-4/HD canalul pe care-l vrei de mult - Voom HD - momentan vad ca este free.

Poate ai timp sa bagi Humaxul sa-i dai o scanare.

Bafta!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut, @the the

Am cuplat si Humax-ul HD la antena dar nici urma de Voom HD... pur si simplu nu vine deloc semnal

Referitor la aceasta receptie extrema... unii dx-eri din Germania spun ca ar fi vorba despre un prim test al noului satelit Intelsat 11 deci o emisie dual spot (America/Europa)
    Ramane de vazut in continuare... daca ar fi asa, ar trebui sa am o receptie foarte buna si constanta cu 2.2M
    In aceea zi nu am avut asa ceva... se vedea clar ca este ''val de semnal'' adica exact cum e pe extra-spoturile indiene din banda Ku, de la 83/93.5/respectiv 95'E
    Eu zic ca a fost un test pe spotul american insa la putere maxima de emisie
    Azi spre seara incerc din nou acest satelit... observ acum ca si Flysat afiseaza emisie duala, pe Europa si America de Sud

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    ... de curand au introdus pe 3864 V - 10560-5/6
    DVB-S2 - 8PSK
    MPEG-4/HD canalul pe care-l vrei de mult - Voom HD - momentan vad ca este free.
    Bafta!
    In Ungaria s-a receptionat acest canal cu o antena model Grante 180cm, dar tipul (dr. Hajdú Mihály, alias ING-SAT) zice ca contrar informatiei de pe lyngsat.com, pentru o receptie reusita trebuie aleasa sistemul QPSK in loc de 8PSK.
    "The Truth Is Out There"

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ok... am monitorizat aproape 24 de ore semnalul de la Intelsat 11 banda C si am reglat foarte fin elevatia + inclinarea lnb-ului (pot sa spun ca am adus cam 10% in plus la semnal) atunci cand am avut semnal maxim
    Concluzii:
    -semnal bun dimineata de la 6 la 9
    -semnal in scadere de pe la 11-12
    -semnal din nou bun seara de la 18 la 22-23

Cand spun semnal bun, spun receptie fara intrerupere pe o antena de 2.2M... oricum este foarte slab semnalul de la Intelsat 11, banda C, si cred ca numai cu 3M se obtin receptii permanente, fara intreruperi
    Ciudat deoarece se pare ca este spot european destul de puternic... si totusi sunt probleme la receptie
    Imi place canalul Teletica 7 din Costa Rica... alte canale fta deoacamdata nu prind

Bun... in sfarsit am receptionat semnal de la VOOM HD
    Din pacate, este foarte slab semnalul (numai dimineata am reusit sa vad cat de cat) iar dupa ora 11 dimineata deja sunt probleme cu receptia
    VOOM HD este excelent (gen Luxe HD dar mai bogat in tematica) si se vede beton dar sunt probleme la conversia NTSC to PAL... deci vad foarte fain atunci cand sunt imagini statice sau in miscare usoara insa apar sacadari de imagine atunci cand sunt cadre in miscare rapida
    Am incercat toate variantele posibile (pe 2 receptoare HD) si este la fel... aceleasi sacadari si pe 1080i 50hz si pe 1080i 60hz la fel si pe 720p

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dante2 View Post
    In Ungaria s-a receptionat acest canal cu o antena model Grante 180cm, dar tipul (dr. Hajdú Mihály, alias ING-SAT) zice ca contrar informatiei de pe lyngsat.com, pentru o receptie reusita trebuie aleasa sistemul QPSK in loc de 8PSK.
    Da... asa e (modulatia este QPSK nu 8PSK)
    ieri am incercat ambele variante dar tot fara succes... abia azi, dupa ce am reglat din nou si foarte fin antena, am obtinut un semnal minim

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Banuiesc ca e acelasi
    Voom HD si pe:
    Thor 5 (0.8W) - 12188.00 V - Txp: C25 - Beam: Europe DVB-S2 (8PSK) - 25000 3/4 - NID:70 - TID:38

Voom HD Canal Digital Nordic Conax 3808 (sid)
    Voom HD U.S.A. Entertainment Canal Digital Nordic Conax 3805 (sid)

Intra f. bine in share.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Felicitari @rz , este interesant cum unele spot-uri ale satelitilor ajung uneori sa fie receptionate cu muuuult dincolo de limita lor.Uimitor este ca pot intra cu antene sub 3m , iar pt acesta ar trebui sa le multumim inginerilor care au lucrat la contructia antenelor satelitului pt ca nu le-au facut perfecte si au permis formarea de zone de acoperire secundare restranse.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

de data aceasta nu este vorba despre o receptie extraspot... am precizat ca e vorba despre o emisie dual spot, europa/america, dar totusi greu de receptionat. scriu de pe un telefon si nu am cum sa postez spotul european... poate reusiti voi sa postati spotul c band Intelsat 11 si sa modificati titlul in : 43'W - Intelsat 11 receptionat !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Intelsat 11 at 43,1 W

Spot Europa

Spot America&Europa

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)