Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CCcam cu toane ...

ma macina si pe mine o problema la care nu gasesc rezolvare , imi apar foarte multe linii server online iar client offline ( problema nu se manifesta tot timpul ) . am bagat un pic CCcam Trace sa vad ce zice si imi apare mesajul acesta la foarte multe ip-uri :

CCcam: deleting client xx.xx.xxx.xx, bad response

dns-ul este actualizat am testat mai multe variante de CCcam , care sa fie cauza .

multumesc pentru raspunsuri

cel mai frumos Mentor
    Posts Thanks / Likes

clientu ala care are ipeu xx.xx.xx.xx are o problema si trebe sters.dupa care iti va merge.am patito si eu de multe ori si dupa stergere a mers perfect

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stargate99ro View Post
    ma macina si pe mine o problema la care nu gasesc rezolvare , imi apar foarte multe linii server online iar client offline ( problema nu se manifesta tot timpul ) . am bagat un pic CCcam Trace sa vad ce zice si imi apare mesajul acesta la foarte multe ip-uri :

CCcam: deleting client xx.xx.xxx.xx, bad response

dns-ul este actualizat am testat mai multe variante de CCcam , care sa fie cauza .

multumesc pentru raspunsuri

Da... Se pare unii mai folosesc liniile in alte scopuri ( ******vere sau imprumuta liinia prietenilor,etc) si asa se manifesta! E on ca server si off client .Se recomanda verificarea regulata cu functia "pairs" din cccam info!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

x-urile le-am trecut eu sa nu trec ip-uri real , ip care corespund cu ip-ul care apare offline la client si online la server .

o alta chestie interesanta este ca imi apar multi peersi care se conecteaza la serverul meu fara sa ceara ECM-uri .
    Last edited by stargate99ro; 25th July 2009 at 00:15.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

x-urile le-am trecut eu sa nu trec ip-uri real , ip care corespund cu ip-ul care apare offline la client si online la server .

o alta chestie interesanta este ca imi apar multi peersi care se conecteaza la serverul meu fara sa ceara ECM-uri .
    nu cer ecm-uri din cauza ca au mai multe linii care au ping mai bun ca al tau, si ia ecm-uri de la ceilalti peeri.
    VU+ UNO,Dreambox 7020,,2*Dreambox 500s,Toroidala T90

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

dar de ce imi apar asa multi clienti activi in cccam ( uneori 25 - 30 ) care doar se conecteaza fara sa ceara ECM-uri , iar in CCcam Trace imi zice ca CCcam imi sterge clienti din motiv de ... bad response .

cu respect

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

dar de ce imi apar asa multi clienti activi in cccam ( uneori 25 - 30 ) care doar se conecteaza fara sa ceara ECM-uri , iar in CCcam Trace imi zice ca CCcam imi sterge clienti din motiv de ... bad response .

cu respect
    Clientii aceia vor sa se conecteze de pe mai multe ip-uri in acelasi timp. Acestia se vor conecta si deconecta la fiecare 10-15 secunde, de aceea it apar ca fiind activi. Cea mai buna solutie(fara sa ii stergi) este sa pui dns-ul de la linia C in spatele liniei F, si astfel permiti doar conectarea de pe un singur IP a acelui client.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by EXCALIBUR View Post
    Cea mai buna solutie(fara sa ii stergi) este sa pui dns-ul de la linia C in spatele liniei F, si astfel permiti doar conectarea de pe un singur IP a acelui client.
    asa am la fiecare linie si totusi am valuri de 20-30 de clienti activi fara sa ceara ECM-uri ... traficul in 12 ore este de cca 400mb pe download si cca 400mb pe upload .

Fan Barca Teacher
    Posts Thanks / Likes

asa am la fiecare linie si totusi am valuri de 20-30 de clienti activi fara sa ceara ECM-uri ... traficul in 12 ore este de cca 400mb pe download si cca 400mb pe upload .
    Sal ,
    @stargate99ro fa curatenie prin cfg ala

Serios si eu am avut ceva spaniol cica de avea Barca TV numai de aia eram interesat si la primul trace imi dadea madrid

Dupa o saptamina il vad in maroc

Zik bun out cu tine

Deci sincer fa curatzenie ca e cald afara si geamurile larg deschise

O zi buna

@ +

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

Anomalia aia mai apare si dintr-o alta cauza si anume: linia ta este pe 2 dreamboxuri ( ale aceluiasi client, deci are acelasi dns) in acelasi timp, un exemplu este ala ca omul a facut test la linia ta si apoi a trecut linia in server fara s-o stearga din primul dreambox. Ia lagatura cu aceia pe care ii vezi activi tot timpul si vezi daca e din cauza asta.
    baFTA
    un server câteva receivere si ceva pasiune...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristinel View Post
    Anomalia aia mai apare si dintr-o alta cauza si anume: linia ta este pe 2 dreamboxuri ( ale aceluiasi client, deci are acelasi dns) in acelasi timp, un exemplu este ala ca omul a facut test la linia ta si apoi a trecut linia in server fara s-o stearga din primul dreambox. Ia lagatura cu aceia pe care ii vezi activi tot timpul si vezi daca e din cauza asta.
    baFTA
    Sau poate a-i facut schimb cu peeri care au doua servere, si tu le-ai dat doar o linie C, si ei au pus linia ta in ambele servere.
    Mai verifica inca odata daca a-i scris liniile F corect:
    F: user password 2 0 0 { 0:0:2 } { } { } dnsadress
    Si eu am avut tot problema asta, dar am rezolvat-o cu adresa dns in spatele liniei F. Verifica-i atent pe cei din Maroc, Tunisia, Algeria, Turcia cea mai mare parte din ei au carduri false.
    traficul in 12 ore este de cca 400mb pe download si cca 400mb pe upload .
    Aici depinde de cati parteneri de share ai si de numarul de carduri. Valorile nu sunt prea mari.
    Last edited by EXCALIBUR; 25th July 2009 at 18:22.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nu ai cum sa pui o linie c in 2 servere si sa mai si functioneze ...ori functioneaza la unu ori la celalalt ! pt 2 servere iti trebuie 2 lini cu user pass diferiti .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

multumesc tuturor care si-au facut timp sa-si exprime parerea , deocamdata inca ramane un mister cauza problemelor .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

multumesc tuturor care si-au facut timp sa-si exprime parerea , deocamdata inca ramane un mister cauza problemelor .
    Gresit...nu e nici un mister! Fii atent...Userul tau are 2 dreamuri (sau mai multe), conectate la un router dhcp server cu ip wan xxx.xxx.xxx.xxx. , acesta a alocat celor doua dreamuri pt reteaua interna ip lan "y" si "z", dar amandoua se conecteaza la dyndns-ul tau cu ip-ul providerului "x" cel al rooterului! Si acum vine si explicatia fenomenului, avand acelasi cccam config in ambele dreamuri ( asta ca sa vada de ex. un card din hop 1 in ambele dreamuri in aceiasi distanta) serverul tau nu face diferenta dintre dm1 si dm2 fapt pt care intra in conflict!
    Solutia ar fi ca clientul respectiv sa puna linia ta (si celelalte linii) in dm1, cu ip y la care sa mai adauge o linie F: user pass pt. dm2, care va avea in cccam cfg. doar linia C: yyy.yyy.yyyy.yyyy. port si eventual alte linii, dar NU linia C care i-ai dat-o tu. Sau.... sa-i mai dai o linie C pt dm2, lucru care te dezavantajeaza deoarece o sa ai un user in plus fara local! Si binenteles ar mai fi si ultima varianta, in cazul in care nu modifica cccam cfg sa-l stergi!
    DNS-ul din in spatele liniei F nu permite conectarea la serverul tau decat cu ip-ul care e inregistrat in dyndns. Metoda se foloseste pt evitarea folosirii liniei tale si de catre alte servere (******vere, imprumutarea liniei catre un prieten etc.)
    Nu e punctul meu forte exprimarea dar sper sa ma fi inteles!
    O zi buna All !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

la fiecare linie F am trecut dns serverului cu care am facut schimb sa fiu sigur ca nu imi foloseste altcineva linia . cum imi pot da seama daca cineva foloseste linia mea in doua dreamuri care foloseste acelasi dns ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)