Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Distributie semnal cu echipamente Spaun

Tema in care mi-am prins urechile:

De la 16 LNB-uri (una sau doua toroidale, o sa vad la momentul oportun) trebuie sa dau semnal la 6 receptoare (3 receivere x 2 etaje).
    1. Care este arhitectura optima pentru asta? Vreau sa reduc la minim necesarul de cabluri.
    2. Switch-urile Spaun degaja caldura? Pot fi montate in spatii inchise (fante in perete, inchise, fara aerisire)?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ceea ce ti-ai propus necesita un monstru de schema, ar trebui sa regandesti configuratia. De exemplu, nu ai nevoie de 16 sateliti in toate cele 6 camere. Eventual in 2 camere, in celelalte 4 camere poate ar fi suficienti 4 sateliti. S-ar reduce enorm numarul de echipamente, cabluri si normal, costurile.
    Daca totusi vrei 16 sateliti la 6 receivere, ai nevoie de:
    1. 16 LNB-uri Octo.
    2. La fiecare receiver vei avea: 4 buc. comutator Diseq(4x1) si 1 buc. comutator Diseq1.1(4x1)
    Deci in total vei avea 24 comutatoare Diseq(4x1) si 6 comutatoare Diseq1.1(4x1). De la LNB-uri vor pleca spre comutatoare 16x6=96 de cabluri! Cred ca o sa ai nevoie de teava de trecere ca la canalizare! Iar ca sa bagi 30 de comutatoare cu cablurile aferente undeva in perete, nu ai loc, ai nevoie de un tablou electric mare. Sa stii ca nu-l invidiez pe electricianul care o sa traga cabluri, o sa te pomeneasca zilnic in rugaciunile lui.

Non Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Comutatoarele Spaun nu degaja caldura.
    Schema ar fi cea prezentata de kroky, dar vorba lui... foarte multe fire...
    Uite la mine ce de fire am si sunt doar 12 lnb-uri si 2 receptoare:
    http://img12.imageshack.us/i/13072009j.jpg/

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Ceea ce ti-ai propus necesita un monstru de schema, ar trebui sa regandesti configuratia. De exemplu, nu ai nevoie de 16 sateliti in toate cele 6 camere. Eventual in 2 camere, in celelalte 4 camere poate ar fi suficienti 4 sateliti. S-ar reduce enorm numarul de echipamente, cabluri si normal, costurile.
    Daca totusi vrei 16 sateliti la 6 receivere, ai nevoie de:
    1. 16 LNB-uri Octo.
    2. La fiecare receiver vei avea: 4 buc. comutator Diseq(4x1) si 1 buc. comutator Diseq1.1(4x1)
    Deci in total vei avea 24 comutatoare Diseq(4x1) si 6 comutatoare Diseq1.1(4x1). De la LNB-uri vor pleca spre comutatoare 16x6=96 de cabluri! Cred ca o sa ai nevoie de teava de trecere ca la canalizare! Iar ca sa bagi 30 de comutatoare cu cablurile aferente undeva in perete, nu ai loc, ai nevoie de un tablou electric mare. Sa stii ca nu-l invidiez pe electricianul care o sa traga cabluri, o sa te pomeneasca zilnic in rugaciunile lui.
    Wooow, d-aia nu-mi iesea mie schema ...

OK, reformulez:

16 sateliti pentru un singur receiver iar restul de 5 receivere un singur satelit.
    Dar in cazul asta, probabil ar fi mai lejer o antena motorizata, cu dezavantajele de rigoare. Trebuie sa ma decid, in max. 2 sapt trebuie sa finalizez proiectul de instalatii electrice.

Non Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post

OK, reformulez:

16 sateliti pentru un singur receiver iar restul de 5 receivere un singur satelit.
    Dar in cazul asta, probabil ar fi mai lejer o antena motorizata, cu dezavantajele de rigoare. Trebuie sa ma decid, in max. 2 sapt trebuie sa finalizez proiectul de instalatii electrice.
    In cazul asta ai nevoie de:
    - 15 lnb single
    - 1 lnb octo
    - 4 x Spaun SAR 411F
    - 1 x Spaun SUR 420F
    - 1 T90

Succes!

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

OK, reformulez:

La asta m-am gandit eu SatWien:
    -1 buc. toroidala
    -11 buc. lnb normal si 5 buc. twin
    -2 buc. diseqc 8x1 si 1 buc. diseqc 2x1 SPAUN 1.1 sau 2.1(cascadabil)
    Receiverul cu 16 lnb cred ca e unul care stie diseqc 1.1,restul de 5 nu e problema,fiecare are 1 satelit.
    In total ar fi doar 6 cabluri,nu vad mare complexitate in proiect.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Eu am un diseqc 8x1 Centauri pe dm500s si merge super,de aceea si zic ca,teoretic 2 bucati 8x1 merg in cascada cu aferentul Spaun 2x1(1.1 sau 2.1).
    --------------------------------------------------------------------------------------

Fan Barca Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DINUS View Post
    La asta m-am gandit eu SatWien:
    -1 buc. toroidala
    -11 buc. lnb normal si 5 buc. twin
    -2 buc. diseqc 8x1 si 1 buc. diseqc 2x1 SPAUN 1.1 sau 2.1(cascadabil)
    Receiverul cu 16 lnb cred ca e unul care stie diseqc 1.1,restul de 5 nu e problema,fiecare are 1 satelit.
    In total ar fi doar 6 cabluri,nu vad mare complexitate in proiect.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Eu am un diseqc 8x1 Centauri pe dm500s si merge super,de aceea si zic ca,teoretic 2 bucati 8x1 merg in cascada cu aferentul Spaun 2x1(1.1 sau 2.1).
    --------------------------------------------------------------------------------------
    Sal ,
    nu te contrazik @DINUS dar pune centauri pe ce reciver vrei cu cu Enigma 2 si descriemi cum merge dupa ec ai incercat

P.S: @satwien pune SPAUN si nu ai treaba serios

AM schimbat de la triax multifeed la T90 de toate si is de cacao

Am pus spaun si a rasarit soarele

@ +

O zi buna

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Merci tuturor pentru raspunsuri, incep sa ma luminez.
    Oricum, nu discut decat varianta Spaun si probabil 3 din cele 6 receivere vor fi DM-uri.

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Nici eu nu vreau sa ma contrazic cu voi,SPAUN ramane intotdeauna SPAUN,jos palaria!N-ai ce comenta,eu doar am amintit varianta cu Centauri 8x1 (mai sunt si alte marci) ptr ca,in ultima varianta a lui SatWien,ar fi cat de cat "eleganta":3 diseqc-uri,6 cable.punct.
    Daca Spaun ar avea patent si pe modelele 8x1 / 10x1 / sau chiar 16x1 noi,cei impatimiti ale satelitilor,am fi cei mai fericiti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

OK, reformulez:

Salut,
    O schema simpla ar fi urmatoarea:
    4x diseq 8*1 (http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...778a33948fed12) sau similar de la Spaun. Cele 16 Lnb-uri twin legi prin diseq+uri la primul receiver, (32 cabluri de 1 m lungime + 10 m pana acum), apoi din tunerul receiverului mergi la al doilea receiver, din el in urmatorul,,.. si tot asa, ... dar ca sa faci aceasta trebuie sa fie primele 4 receivere cu tunere duble cele care au In Lnb si Lnb Out, a deua conditie: primele 4 receivere sa ramana in priza tot timpul aceste aparate. SUCCES.
    Dbox2, Dbox1, Humax CI-8100PVR 80GB/HDD, DG 17500 CI, DigiTV, H-H Strong2100, 1,2m AL and more...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default @pitiu_hh

Sanatate!
    Nu te supara frate @pitiu_hh, dar schema propusa de tine nu cred ca va merge convenabil. In functie de ce comanda trimite primul receptor sistemului de comutatoare, va limita posibilitatile de receptie ale celorlalte receptoare la satelitul si polaritatea selectate de el la un moment dat.
    Ce inseamna tuner dublu? Iesirea "loop" ? Crezi ca prin ea receptorul "slave" poate trimite comenzi comutatoarelor ?
    Si la ce ar ajuta sa legi LNB-uri twin la acelasi receptor?
    M-ai "confuzionat" de tot, iarta-ma!
    Parerea mea.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Thumbs up WaveFrontier TORODIAL T90 original white

Salut!
    Am 1buc.,toroidala cu 15 lnb de la 4west la 42 est,dar mai vreau sa cumpar una sa receptionez de la 4west la 30w hispa.
    Problema este ca am un diseq centuri 16x1, si unul tot centuri 8x1,dar intrebarea mea: pot sa il fac sa mearga in cascada cu spaun sur 420f,wsg?
    Am vazut pe un site nemtesc ca merge fara probleme sur 420f,wsg,cu centauri de 8x1 dar nu ca al meu visiniu,este acela albastru,al meu 16x1 este parca w3,si acesta de 8x1 este p-168-w v2.Erau legate centuri acelea albastre 8x1(doua intr-o parte si 2 in cealalta parte.)
    Eu as pune si asa:acesta de 16x1 in sur 420f,wsg intr-o parte,si acela
    spaun de 4x1(doua) in cealalta parte,dar nu stiu cum ar merge spaun cu centuri,nu cred ca nu ar merge,dar poate sa fie centuri sau spaun
    ma refer la diseq, sur 420f,wsg, merge aia stiu cu centuri,dar daca combin intre ele nu stiu...
    Si daca merge in dm 500,800,sau kathrein 910ufs,si cum ar fi setarea?
    Multumesc mult.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

uite o varianta de la spaun, 16 lnb pentru un singur receptor
    http://www.spaun.de/files/211b1_de_16_sat_systems.pdf

4x Spaun 4/1 DiSEqC Switch SAR 411 F 4X122 = 488
    +
    1x Spaun SUR 420 F 1X239

= 727
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Un_Q_ View Post
    uite o varianta de la spaun, 16 lnb pentru un singur receptor
    http://www.spaun.de/files/211b1_de_16_sat_systems.pdf

4x Spaun 4/1 DiSEqC Switch SAR 411 F 4X122 = 488
    +
    1x Spaun SUR 420 F 1X239

= 727
    Pai si ce rezolv cu asta?
    Cu 16 lnb am una,de la 42est la 4vest,dar eu mai vreau una sa adaug,
    de la 4vest la 30vest hispa,adica vreo 7 satelitzi...
    8vest,12,5vest,15vest,18vest,22vest,25,5 vest,30vest.
    Dar ambele sa fie conectate la una singura la un diseq.
    Eu am centuri cu 16x1,am pe el 15 lnb conectate,
    si mai am unul 8x1 centuri ma gindeam ca pot pune un sur 420f,
    de la spaun,in acel centuri 8x1 si sa comunice cu 16x1,asta vreau.
    Mie nu imi trebuie la 2 televizoare,la unul singur,dar sa vad 22 de satelizti.
    @nirolf,daca as sti ca asta e solutia la ce vreau eu,as lua lnb optic si cu accesoriu la el convertorul,dar nu ma intereseaza sa fac fericit tot cartierul ,vreau decat la un televizor,pt ce mai vreau am pus lnb duble.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Si eu lui Chelu zis Spanu...
    Acesta sa inteleg ca este:
    Raspunde la subiect daca sti.
    Daca nu sti,nu raspunde de dragul de a face postari si ca ne plictisim la pensie.
    Eu vroiam santal si tu m-ai adus fanta.
    Mersi mult @Un_Q_

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)