Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Alegere receiver

Am mai postat odata, dar cred ca nu in zona buna, asa ca mai scriu odata. Sper sa nu ma injurati.
    Am 4 TV-uri (1 plasma 52",3LCD42") Vreau pe plasma sa pot vedea HD, iar pe restul rez normala. M-am gandit sa iau 3 drembox500 iar pentru HD......
    In momentul acesta am 2 receivere dolce si pe restul cablu.
    Vreau sa cumpar un receiver HD performant, care sa suporte sharing.
    Alegerea ar fi intre Dreambox 800S HD , Dreambox 8000s HD si Qbox HD
    Am vazut ca dreambox-urile nu au iesire hdmi.
    Exista o diferenta asa mare intre original si clona? se justifica o diferenta de 400..500 roni? Daca da, de ce? Care sunt dezavantajele majore ale clonelor?

Doresc sfat.
    Multumesc anticipat.
    Dreambox 800HD, Humax PR-HD1000, antena circ.1,9m Al cu actuator, LNC Invacom QTF quattro 0,3db, Diseqc V-boxII,antena offset 0,9 Al,LNB MaximumTF-22twin,Kaon 570CI, antena offset 0,7+1xDOLCE SD, DOLCE HD

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Raspunsul lai primit deja aici;
    http://www.rdi-board.com/showthread....138#post754138
    ca o complectare..tu ce intelegi ca..'plangi dupa bani' ? asta e dezavantajul unei clone cand iti moare subit! acum sper ca ai inteles.

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

nu sunt la curent daca Qbox HD are suport soft ...si asta face diferenta
    mai exista si Ipbox 9000 ca receptor HD care suporta sharing sau Kathrein 910 unde exista ceva suport soft pentru E2 (enigma2)

deci tu alegi
    faza cu receptoarele clone... e cum tie norocul...ca te poti trezi cu ele blocate
    dar asta si la cele originale se poate intampla dar din alte cauze ....respectiv hard , dar la acestea macar ai o garantie 2 ani de zile

in ultimul timp diferenta intre original si clona nu mai e foarte mare cum era pe vremuri (adica acum 3-4 ani )la Dm 500

sunt relativ egale
    cine zice altceva nu se bazeaza decat pe trecut, pt exemplificare iti dau cazul unui DM 500 original de 2- 3 ani vechime care se incalzeste destul de tareinca de la inceput si nu tine de vechime ( aproape ca poti face oua ochiuri pe el , desi e ok cu softul si clonele de azi la DM 500===> Soleron sau Optibox 500 care nu se se incalzesc deloc desi merg fara probleme 24 din 24 de 4 luni , dar unde poti sa te trezesti cu surpriza blocarii lor pt ca nu au MAC adress original de dream , din cauza unei mici surprize puse in soft de catre cei care tin la firma DREAMBOX

Mai nou se poate schimba MAC adress-ul placii de retea de forma 00 93 4..... ceea ce corespunde unui nr de MAC adress de la unul original si atunci softurile cu "boomba"(surpriza neplacuta) nu mai au nici un efect

Banned

Posts Thanks / Likes

Faptul ca ai adaptor DVI > HDMI nu e deloc un impediment , decat doar pentru carcotasii care nici in vitrina nu au vazut 800 .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    nu sunt la curent daca Qbox HD are suport soft ...si asta face diferenta
    La asta ma gandeam si eu. I-mi facea cu ochii iesirea hdmi, posibilitatea sa pui 2...3 placi de receptie si faptul ca are wifi (am retea wifi, si la dreamboxuri va trebui sa iau si niste access pointuri)
    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    faza cu receptoarele clone... e cum tie norocul...ca te poti trezi cu ele blocate
    dar asta si la cele originale se poate intampla dar din alte cauze ....respectiv hard , dar la acestea macar ai o garantie 2 ani de zile

in ultimul timp diferenta intre original si clona nu mai e foarte mare cum era pe vremuri (adica acum 3-4 ani )la Dm 500
    .................
    Mai nou se poate schimba MAC adress-ul placii de retea de forma 00 93 4..... ceea ce corespunde unui nr de MAC adress de la unul original si atunci softurile cu "boomba"(surpriza neplacuta) nu mai au nici un efect
    Deci atunci sa iau neaparat un DB800 original(desi vanzatorii lauda clona pentru sistemul de racire) si 3x DB500 care pot fi si clone (sunt mai ieftine)
    Dreambox 800HD, Humax PR-HD1000, antena circ.1,9m Al cu actuator, LNC Invacom QTF quattro 0,3db, Diseqc V-boxII,antena offset 0,9 Al,LNB MaximumTF-22twin,Kaon 570CI, antena offset 0,7+1xDOLCE SD, DOLCE HD

Banned

Posts Thanks / Likes

Suces in depanarea clonelor .

Clonele de 800 au racire pentru ca sunt fabricate din componente net inferioare produsului original si e obligatorie racirea pentru respectivele sub-produse .

Originalul e original ....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Suces in depanarea clonelor .
    ....
    ma sperii.
    pai DB500 originale.. noi nu cred ca mai exista. Asa ca ar fi un second vs o clona.

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

DM 8000 . Este mult mai reusit decat 800-le dar evident si mult mai scump.
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

daca nu e urgent si banii sunt importanti, mai exista si varianta asteptarii pana la aparitia dm500 hd

datele initiale de lansare spunea ceva de luna iulie, insa in cazul dream multimedia nu e niciodata sigur.

Forza MILAN!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abadon View Post
    DM 8000 . Este mult mai reusit decat 800-le dar evident si mult mai scump.

asa zic si eu DM 8000 HD e mult mai reusit decat DM 800 HD , dar e mai scump si dupa parerea mea daca vrei HD adevarat merita banii

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Dupa cum am scris, am retea wi-fi. DB au iesire ethernet, dar si USB.
    Intrebarea mea este : trebuie access point eth-wifi sau merg sticurile wifi pe USB ? Le recunoaste?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ambra View Post
    Intrebarea mea este : trebuie access point eth-wifi sau merg sticurile wifi pe USB ? Le recunoaste?
    Da, le recunoaste.
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=96353

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Didi View Post
    Mersi, numai ca linkul http://www.nabilosat.info/forum/showthread.php?t=53594
    nu functioneaza - adica nu ma lasa sa vad fara sa ma loghez...
    In principiu am vazut ca merge, dar cum nu pot sa vad si cum se face...
    Last edited by ambra; 16th July 2009 at 11:33.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da...acolo trebuie inregistrare, dar vezi aici :
    http://www.dreambox-center.com/forum...t=5275&start=0

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by ambra View Post
    Am 4 TV-uri (1 plasma 52",3LCD42") Vreau pe plasma sa pot vedea HD, iar pe restul rez normala. M-am gandit sa iau 3 drembox500 iar pentru HD......
    klar as cumpara dm800 , nimik nu e mai bun, daca esti si pasionat(a) si iti place o sa vrei sa inregistrezi , posibilitati exista cate vrei...
    daca vrei io iti arat un dm800 invelit in iarna si in vara cu tate carpele pe el si care merge fara nici o problema , de restul nu ma leg ca nu ma intere.

dm800 am mai reparat clone nu cred ca se mai repara. nu merita zgarcenia. daca te respecti ia-ti o scula orijinala!:P)
    sau asteapta dm 500 hd desi nu cred sa apara luna asta...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)