Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hd la rcs/digitv in 2009 ?

In februarie se spunea de prea inaltimea lor directorii RCS RDS ca anul acesta va apare si un reciver DIGI CABLE HD .......

De asemenea dl fanta zicea ceva de un acord cu canal nordic pentru receiver HD la digi?

Dolce mai are cateva zile si da drumul si la DOLCE HD si la IPTV pana la sf anului ......

Vreo sansa ca acele drepturi sportive super de pe DIGI SPORT sa le vedem si HD

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu citesti forumul?
    http://forum.paytv.ro/showthread.php...embrie+hd+digi --> 20xx
    Curand..

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lukas75 View Post
    In februarie se spunea de prea inaltimea lor directorii RCS RDS ca anul acesta va apare si un reciver DIGI CABLE HD .......

De asemenea dl fanta zicea ceva de un acord cu canal nordic pentru receiver HD la digi?

Dolce mai are cateva zile si da drumul si la DOLCE HD si la IPTV pana la sf anului ......

Vreo sansa ca acele drepturi sportive super de pe DIGI SPORT sa le vedem si HD
    Daaaaaaaa.La pastele cailor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default HD-ul

Quote Originally Posted by Vicu432 View Post
    Daaaaaaaa.La pastele cailor.
    Voi credeti ca HD-ul e asa...batem din palme si a aparut. Sunt sume mari in a investi in HD, si pt ce? pt 10.000 abonati... vanzarile la TV HD-ready sunt in scadere drastica...lumea nu are bani si voi vreti HD pe timp de criza. Fiti realisti, nu o luati in nume de rau.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Hd la digisport_?

In loc de 7 canale digi sport de ce nu baga daca tot au TP uri oferta HD ... au acel parteneriat cu canal digital si le tb doar un canal (maxim 2) DIGI HD pe care sa dea meciuri HD cand sunt astfel de meciuri si filme de pe DIGI FILM HD cand le au HD (din 2009 cam toate is HD) .......
    ANIMAL PLANET HD
    NATIONAL GEOGRAPHIC HD
    THE HISTORY CHANNEL
    DISCOVERY HD
    EUROSPORT HD si ar mai fii ceva pe acolo dar nu stiu daca pot fi luate ........

Adauga ti 1-2 canele proprii DIGI HD si nu stiu de ce dar cred ca asta e urmatoarea bomba neanuntata de fanta ........... e imposibil sa nu aiba in stand bye HD stiind ca dolce in 1-2 luni va lansa ....... pb insa ca info si accesul la echipamente e strict secret ...........
    eu sper ca daca tot au atatea drepturi sa fie destepti si sa le dea si HD .............
    Pentru inceput e de ajuns 50.000 echipamente HD sa testeze impactul ............

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ideea este ca RCS-ul a investit de ordinul milioanelor de euro in Digi Sport tocmai pentru a avea consolidata pozitia de lider incontestabil pe piata DTH din Romania.
    De ce ar continua sa investeasca si in HD ? asa cum bine spunea cineva este doar "o fitza".
    Avem deja doua exemple...TVR HD si ProTV HD = doua esecuri.

TVR emite in HD dar n-are content.
    Pro TV are content dar acesta nu-i in HD.

Noi cei de pe forum avem acces la programe HD , chiar la zeci de astfel de programe , avem chiar History HD subtitrat in lb romana si sincer mai mult de 5 documentare cred ca n-a vazut niciunul dintre noi.

Sunt convins , ca asa cum si-au propus cei de la Digi TV vor lansa un astfel de pachet (nu va spun cand pentru ca iar o sa ma spamati zilnic) dar cu siguranta nu vor vinde mai mult de 10.000 de receivere HD in toata tara.De ce ?...simplu....romanii nu platesc niciodata pentru calitate....conteaza cantitatea si in primul rand pretul.

Voi aveti idee cat costa inchirierea unui transponder pe an ? 99% habarn-aveti...cate programe HD poti avea pe un TP ? maxim 4.
    Stie cineva cat costa aparatura destinata unor programe HD ? Enorm....
    Nu mai iau in discutie subventiile pentru receiver si pretul mare pentru drepturile de retransmisie a unui canal HD....
    Ca in orice afacere trebuie sa existe si profit...

Tragem linie adunam...10.000 de abonati....12 luni de an...cat ar trebui sa fie pretul abonamentului ?

Multi dintre voi sunteti umblati , aveti prieteni sau traiti in tari ce au in oferta platformelor digitale canale HD.Stiti cati la suta din abonati o optat pentru pachetele cu programe in format high definition ? Un procent infim...lideri sunt cei din Scandinavia cu putin peste 16% in rest asa cum am spus-o programele HD sunt doar un moft...o fitza pentru abonati si platformele digitale , o fitza ce insemana bani multi pentru abonati si pierderi mari pentru operatorii DTH.

In urma cu 5 ani va bateati pe cartele pentru TVR Cultural si B1TV (eram singurul din Romania ce distribuiam asa ceva) acum aveti zeci de programe la 20 RON si doriti (daca se poate pe 5 RON) programe HD

Va fi si la Digi , si la RTC si la Boom.Toti vor pierde...Romania nu este o piata pentru HD , iar voi de pe forum nu reprezentati nici macar un segment important al acestei pieti....sunteti doar niste hobbysti ca si mine ce doriti sa vedeti cat mai mult dar daca se poate sa nu platiti absolut nimic.
    Nu stiu cat dintre voi aveti abonament macar la MaxPack.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

N-o sa aveti parte de HD, uuu... vai si amar
    3canale oarecare in plus care nu schimba semnificativ grila, doar platesti dublu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Ideea este ca RCS-ul a investit de ordinul milioanelor de euro in Digi Sport tocmai pentru a avea consolidata pozitia de lider incontestabil pe piata DTH din Romania.
    De ce ar continua sa investeasca si in HD ? asa cum bine spunea cineva este doar "o fitza".
    Avem deja doua exemple...TVR HD si ProTV HD = doua esecuri.

TVR emite in HD dar n-are content.
    Pro TV are content dar acesta nu-i in HD.

Noi cei de pe forum avem acces la programe HD , chiar la zeci de astfel de programe , avem chiar History HD subtitrat in lb romana si sincer mai mult de 5 documentare cred ca n-a vazut niciunul dintre noi.

Sunt convins , ca asa cum si-au propus cei de la Digi TV vor lansa un astfel de pachet (nu va spun cand pentru ca iar o sa ma spamati zilnic) dar cu siguranta nu vor vinde mai mult de 10.000 de receivere HD in toata tara.De ce ?...simplu....romanii nu platesc niciodata pentru calitate....conteaza cantitatea si in primul rand pretul.

Voi aveti idee cat costa inchirierea unui transponder pe an ? 99% habarn-aveti...cate programe HD poti avea pe un TP ? maxim 4.
    Stie cineva cat costa aparatura destinata unor programe HD ? Enorm....
    Nu mai iau in discutie subventiile pentru receiver si pretul mare pentru drepturile de retransmisie a unui canal HD....
    Ca in orice afacere trebuie sa existe si profit...

Tragem linie adunam...10.000 de abonati....12 luni de an...cat ar trebui sa fie pretul abonamentului ?

Multi dintre voi sunteti umblati , aveti prieteni sau traiti in tari ce au in oferta platformelor digitale canale HD.Stiti cati la suta din abonati o optat pentru pachetele cu programe in format high definition ? Un procent infim...lideri sunt cei din Scandinavia cu putin peste 16% in rest asa cum am spus-o programele HD sunt doar un moft...o fitza pentru abonati si platformele digitale , o fitza ce insemana bani multi pentru abonati si pierderi mari pentru operatorii DTH.

In urma cu 5 ani va bateati pe cartele pentru TVR Cultural si B1TV (eram singurul din Romania ce distribuiam asa ceva) acum aveti zeci de programe la 20 RON si doriti (daca se poate pe 5 RON) programe HD

Va fi si la Digi , si la RTC si la Boom.Toti vor pierde...Romania nu este o piata pentru HD , iar voi de pe forum nu reprezentati nici macar un segment important al acestei pieti....sunteti doar niste hobbysti ca si mine ce doriti sa vedeti cat mai mult dar daca se poate sa nu platiti absolut nimic.

Fanta
    RDI Team

Cam ai dreptate...

Mai putin in ceea ce priveste numarul de canale HD pe un transponder.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Fanta
    RDI Team[/quote]

EU AM MAX PACK ADICA DIGI FULL cu 2 saptamani inaintea meciului retur Steaua -Valencia . imi amintesc ca cel putin 30 de ROMANI stateam inghesuiti intr-un salon mic plin de fum si bere si speram sa castige Steaua( nu sunt fan ) am fost primul Roman din zona Malaga care a avut Digi TV
    Imi doresc oferta HD de la Digi dar nu tin neaparat, as prefera sa platesc la o companie ROMANEASCA decat la ...... de aici. oricum de cand a intrat DigiSport o sa vad La Liga doar la Digi de aceia te-am rugam intr-un alt post sa-mi spui daca e posibil sa avem comentariul original (spaniol) la comentatori recunosc ca sunt peste f f multe tari imi plac la maxim cum striga la goool si cat sunt de neutri in comentari

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Fanta , nu prea ai dreptate cu HD-ul in Europa.Eu unul m-as abona la Sky in Germania dar ma obliga sa iau si SD si nu stiu ce canale .Lasa domnule omul sa-si ia ce vrea si sa vedem citi ar lua HD ( la fel este si in Anglia ,ca sa ai HD trebuie sa platesti multe alte programe si dupa aceea ai dreptul si la HD).Eu personal cred ca este o politica gresita ( chiar daca Sky UK are multi abnati , cred ca sunt foarte imprastiati in Europa).In Romania poate ca ai dreptate dar se imprastie in toata Europa si cred ca vor trece de 30.000 de abonati repede.
    Parerea mea este ca, in general la DTH-ul autohton ar trebui rezolvate alte neajunsuri (nr. de canale inghesuite pe un tp. deci imaginea si formatul 16/9 care nu-l are nimeni, macar la canale de film si sportul din afara care oricum este trnasmis in 16/9).

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cum mama masii albanezii au canale HD si noi nu.Dar la noi e o alta problema toti se gandesc numai la castig.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

moo,nu te mai agita.lasa pe digi ca daca nu vor sa investeasca in hd asta este.sunt altii care deja au facut pasul.asteptam doar oferta comerciala.btw sunt scule care iti comprima si 5 canale hd pe un tp.
    boy2good

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ai impresia ca albanezii platesc ceva pentru contentul HD pe care il difuzeaza ?

Asa sa tot faci canale HD ....

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boy2good View Post
    moo,nu te mai agita.lasa pe digi ca daca nu vor sa investeasca in hd asta este.sunt altii care deja au facut pasul.asteptam doar oferta comerciala.btw sunt scule care iti comprima si 5 canale hd pe un tp.
    /

despre ce vorbim? mpeg-2 sau mpeg-4 ?

nu cred ca se risca cinevca sa ofere HD in mpeg-2.
    in mpeg-4, un tp poate "duce" 6 -8 canale. e doar o parere, bazata pe ce am vazut la altii...

in orice caz, 4 canale nu se "potrivesc" nici in mpeg-2( prea multe), nici in mpeg-4( prea putine).

parerea mea...

off topic: ce ziceti de Dinamo ? Acum sunt prelungiri.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

8 canale , visezi .

Majoritatea operatorilor au ales solutia cu 4-5 canale la fec 3/4 si 5-6 canale la fec 9/10 [eventual SR 29950/28000/29500 etc]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)