Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: sfat juridic...

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default sfat juridic...

un srl poate prelua datoria altui srl si prin ce fel de act.la notar trebuie sau ajunge doar o hirtie intre cele 2 srluri?
    datoria este catre o asociatie de proprietari si consta in chiria pt un spatiu.

multumesc anticipat

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

contract de cesiune creanta/datorie..trebuie sa urmaresti clauzele contractuale pentru ca cesiunea sa nu fie interzisa...

Cesiune de datorie - Drept Civil
    Acea operatie juridica prin care un debitor, numit debitor cedent,
    transmite datoria sa unei alte persoane, numita debitor cesionar, care se obliga, de regula, in locul sau, fata de creditorul cedat.
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Multumesc

Quote Originally Posted by yanq View Post
    contract de cesiune creanta/datorie..trebuie sa urmaresti clauzele contractuale pentru ca cesiunea sa nu fie interzisa...

cesiune de datorie - drept civil
    acea operatie juridica prin care un debitor, numit debitor cedent,
    transmite datoria sa unei alte persoane, numita debitor cesionar, care se obliga, de regula, in locul sau, fata de creditorul cedat.
    prin contract nu este interzisa.

Trebuie autentificata la notar?
    SI IMI TREBUIE ACORDUL CREDITORULUI?
    Last edited by bebelsat; 5th July 2009 at 15:11.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...contractul trebuie semnat de parti prin reprezentantii legali, stampile , nr. de inregistrare...nu e obligatorie autentificarea la notar pentru a fi opozabil ...

..referitor la contractul de cesiune, creditorul trebuie notificat...cu semnatura de primire din partea unui reprezentant pe notificare...sau cu posta - confirmare de primire.
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default inca o data,multumesc...

am incheiat contractul,am trimis un exemplar creditorului si sper sa fie de ajuns

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@bebesat
    poate ne dai mai multe detalii despre operatiune....de exemplu:
    1. Srl-ul care preia datoria este asociat in sociatatea care cedeaza datoria
    2. Care este pretul cesiunii ce primeste SRL-ul care preia datoria Daca primeste "nimik" si nu este asociat direct in SRL-ul care scapa de datorie ai o problema.

Operatiune de cesiune este posibila juridic, dar ai grija sa nu cazi sub incidenta infractiunii prevazuta de art 272 din Legea 31/1990 republicata- legea sociatatilor comerciale.
    Infractiunea sanctioneaza "folosirea bunurillor sau creditului unei societati in interes pesonal , pt sine sau pt altul". Sa presupunem ca cele doua societati nu au nimik in conum, nu sunt asociate una cu alta, singurul punct comun fiind acelasi administrator sau asociat. Daca acel Administrator comun decide sa "cedeze" gratis o datorie celeilalte societati atunci poate fi vorba de infractiunea de mai sus...Trebuie sa existe un interes legitim ca un SRL sa preia o datoria a altui SRL...de regula se cesioneaza createle (bani de primit) si nu datoriile (bani de dat). Cine "cumpara" o datorie de achitat

Pe de alta parte deca sociatatea care preia datoria are un interes legitim sa o preia - exemplu: cumpara spatiul si odata cu el se obliga sa preia si datoriile catre asociatia de locatari, atunci este OK.
    Ori daca preia contractul de inchiriere si odata cu preluarea se obliga sa preia datoriile vechiului chirias -in contul cedarii contractului de inchiriere de catre vechiul chirias , si atunci e OK.

Grija mare la cele de mai sus ca nu e chiar asa de simplu cu cesiunea de datorii intre doua SRL-uri cum pare initial. Ar fi pacat sa dai cu subsemnatul la procuratura dupa primul control al celor de la Garda financiara....Cum stai cu cazierul pana acum ?
    Daca ai comis-o si te incadrezi la infractiune da-mi un PM si incerc sa te rezolv.
    Last edited by Alextm; 6th July 2009 at 21:12.
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..daca cele doua societati au relatii comerciale in desfasurare nu e absolut nicio problema...
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default detalii

e vb de un un spatiu comercial amenajat dintr o fosta *****.apartine de o asociatia de locatari.in iulie 2007 a fost inchiriat catre 2 srl A si B (in urma unei licitatii) ,care au investit vreo 4000euro in amenajare.in 2008 societatea B s a retras si am preluat eu spatiul prin societatea C,cu promisiunea ferma a administratorului ca se va prelungi contractul in 2009.Am achitat societatii B ,contravaloarea partii sale de investitii.societatea A de cca jumatate de an nu si a mai platit chiria,fapt ce a atras numeroase hartuieli somatii de plata ,sigilii pe usa (hirtii stampilate).vazind ca nu e o treaba serioasa din martie nici eu cu societatea C,nu am mai platit chiria,fapt ce a atras amenintari cu politia si tribunalul din partea administratorului caruia i am spus ca achit daca mi se prelungeste ctr de inchiriere cum ne am i nteles verbal.
    acum ca sa scap de acest litigiu,m am gindit sa fac un ctr de cesiune creanta catre soc A PRIN CARE ACEASTA PREIA DATORIA.(de fapt pe ,,cuvintiul''soc A am luat spatiul).

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca am inteles eu bine aici nu este vorba despre o cesiune de "creanta= bani de primit"...ci este vorba despre o cesiune de "debit = datorie de platit"

Aici creanta o putea vinde Asociatia de proprietari care detinea creanta asupra sociatatii C...

Hai ca mi-a placut : sociatatea C isi vinde datoriile de platit...cat primeste pret pe cele datorii ? Vand si eu o datorie de platit chiria la proprietarul meu... O vrea careva? cat da pe ea

@bebesat

cu privire la solicitarea ta pt "unde gasesc un model de contract mai bun "

raspunsl este: la un cabinet de avocatura de calitate in Focsani...
    ca sa-i alegi cu grija ai aici un mic ghid ca sa nu dai gres cand iti alegi avocatul http://www.rdi-board.com/showthread....ghlight=avocat

Oricum NU cesiunea de creanta este solutia la problema ta...in cazul asta cesiunea e o prostie, renunta la idee .
    Sfat: ca sa nu pierzi bani in viitor renunta la prietenul Google si plateste pe cineva competen sa te consilieze. Stiu, la inceput vei zice nu pt ca costa , dar la urma vei plati mai putin .Crede-ma pe cuvant. Mai ales pe timp de criza cand mediul de afaceri este mai agitat...

Bafta
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default creanta/datotorii...

sa inteleg ca daca eu am o datorie -bani de dat -si cad la intelegere cu altcineva sa o achite in locul meu nu este valabil contractul?

ps avocatii in aceasta speta, m ar costa mai mult decit valoarea datoriei...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

extras din Codul civil ..

Sectiunea I
    Despre plata
    & 1. Despre plata in genere
    Art. 1092. - Orice plata presupune o datorie; ceea ce s-a platit fara sa fie debit este supus repetitiunii.
    Repetitiunea nu este admisa in privinta obligatiilor naturale, care au fost achitate de buna voie.

Art. 1093. - Obligatia poate fi achitata de orice persoana interesata, precum de un coobligat sau de un fidejusor.
    Obligatia poate fi achitata chiar de o persoana neinteresata; aceasta persoana trebuie insa sa lucreze in numele si pentru achitarea debitorului, sau de lucreaza in numele ei propriu, sa nu se subroge in drepturile creditorului.

Art. 1094. - Obligatia de a face nu se poate achita de alta persoana in contra vointei creditorului, cind acesta are interes ca debitorul s-o indeplineasca.
    Art. 1095. - Plata, ca sa fie valabila, trebuie facuta de proprietarul capabil de a instraina lucrul dat in plata.
    Cu toate acestea, plata unei sume in bani, sau altor lucruri ce se consuma prin intrebuintare, nu poate fi repetita contra creditorului ce le-a consumat de buna-credinta, desi plata s-a facut de o persoana ce nu era proprietar sau care nu era capabila de a instraina.
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)