Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Montaj suport rapid intelsat-hotbird

Am cumparat un suport rapid intelsat-hotbird de la tehnicb modelul acesta:http://www.tehnicb.ro/design/intelsathb_rapid.htm
    si nu am reusit sa prind semnal deloc pe hotbird.Mentionez ca am mai montat cu suportul mai vechi :http://www.tehnicb.ro/design/intelsathb.htm
    si a mers perfect.Ce ar trebui sa mai reglez la modelul nou de suport , ca sa prind semnalul de pe hotbird?Problema e ca nu ajung la lnb-uri , si de aceea va intreb ca sa reglez cu aproximatie , cu antena demontata.Am observat la acest model de suport ca al doilea lnb nu poate fi reglat in plan orizontal decat daca-l fortez prin indoire.Va multumesc , si astept ceva detalii de la cei care au montat acest suport.
    Thor6 -offset de 0,9 , lnb inverto de 0,2 db
    Hot Bird--offset de 0,8 , lnb titanium de 0,2 db
    Orange TV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Acest suport "rapid" e bun de nimic, nu permite mobilitate sferica, ceea veche era muult mai buna, momentan il folosesc pe Astra si e perfect.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

eu vad ca este cu filet acel fier beton , deci se poate regla in plan orizontal , poate tu vroiai sa spui de planul vertical...

eu zic ca daca ai putina rambdare o sa prinzi , poate ar fi indicat sa ai programele de pe hotbird gata scanate pe alta antena care are un astfel de suport
    poate conteaza si tipul de antena , diametru daca difere...atunci si focalizarea este alta ...si atunci trebuie umblat la reglajul in plan orizontal si poate chiar vertical daca nu e construit cum trebuie acel suport
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Cristi-C View Post
    Am cumparat un suport rapid intelsat-hotbird de la tehnicb modelul acesta:http://www.tehnicb.ro/design/intelsathb_rapid.htm
    si nu am reusit sa prind semnal deloc pe hotbird.Mentionez ca am mai montat cu suportul mai vechi :http://www.tehnicb.ro/design/intelsathb.htm
    si a mers perfect.Ce ar trebui sa mai reglez la modelul nou de suport , ca sa prind semnalul de pe hotbird?Problema e ca nu ajung la lnb-uri , si de aceea va intreb ca sa reglez cu aproximatie , cu antena demontata.Am observat la acest model de suport ca al doilea lnb nu poate fi reglat in plan orizontal decat daca-l fortez prin indoire.Va multumesc , si astept ceva detalii de la cei care au montat acest suport.

Cu aproximatie nu vei reusi niciodata un montaj,aici nu e vorba de o antena terestra pe care o invarti de coada cu aproximatie pana se reduc ori dispar purecii.....acum iei frumusel antena o montezi undeva provizoriu unde poti avea acces si la lnb-uri [lucru de altfel ff important deoarece vorbim de mm] si dupa ce fixezi perfect lnb-urile si elevatia antenei [ avand un semnal maxim pe toti satelitii] vei putea lua antena si o vei monta in vechiul suport,dar...atentie! dupa ce o montezi in vechiul suport va trebui sa faci un mic reglaj la elevatie antenei bafta!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)