Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dolce for dummies! tu si echipa de instalare!

Salutare. E primul meu post pe RDI si sper sa aveti intelegerea ca vorbiti cu un incepator absolut in domeniul asta!
    Probabil intrebarile mele sunt valabile si pentru alti operatori DTH, nu numai pentru Dolce, pentru ca e o chestiune generala!

Asadar, situatia se prezinta astfel. Am facut astazi o cerere de instalare a serviciului Dolce. Particularitatea consta in faptul ca am cerut ca instalarea sa se faca la o adresa aflata la 5 km fata de adresa la care va figura contractul. Initial au spus ca nu se poate, dar pana la urma s-a putut.

Fiind un incepator in domeniu, dupa cum am spus mai sus, imi doresc sa nu fiu pacalit de echipa care va face instalarea. Din ce am vazut aici, pe forum, sunt unii instalatori care pun antenele prin copaci. Pentru mine, n00b asa cum sunt, e de neconceput! De asemenea, as dori sa stiu daca in ceea ce priveste Dolce, exista posibilitatea de a alege dintre mai multe echipamente (diametrul antenei 60 cm, 80 cm, 90 cm, tipul de receiver) Adica atunci cand ma suna echipa de instalare sa stabilim data la care se face instalarea, sa le cer echipamentele, disponibile la Dolce, care sa-mi ofere cele mai bune conditii de receptie. Instalarea se face la tara! Ce trebuie sa cer eu echipei de instalare inainte de a veni la mine si chiar atunci cand fac instalarea, evident fara a intrece masura, dar lucuri pe care echipa ar trebui sa le faca? Ce trebuie sa am eu pregatit pentru instalarea echipamentelor?

Sau exista posibilitatea sa iau echipamentele personal de la Dolce si sa chem o echipa specializata, pe care sa o gasesc eu (nu stiu cum, dar ma bazez ca sunt oameni in zona Ramnicului Sarat, jud Buzau, care citesc acest forum si stiu ce fac cand vine vorba de instalare), care sa-mi faca instalarea ca la carte? Eventual care ar fi costurile pentru acesta solutie?

Multumesc
    Last edited by kukai; 3rd July 2009 at 16:41.
    kukai

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

o sa-si faca treaba bine. ce poti sa faci: sa verifici calitatea semnalului, sa fie la maxim. (err, asta nu ajuta cu mult, coshipt-ul pune vreo 30% in plus)

sa-ti stranga antena bine... ca semnalul stiu sa il prinda.
    nu e cine stie ce in plus, ce poate fi facut de un instalator particular. acestia au, desigur satfinder-e performante si pot regla antena "la sange". chiar si pusa de cei de la dolce, vei avea semnal pe ploaie.

ia-ti o antena triax de 110, pune-i un motor si mai ia un receptor de Doamne-ajuta. o sa te plictisesti repede de dolce.

apropo, nu poti sa schimbi softul din conserva, nu poti vedea fta, nu poti schimba ordinea la posturi. cartela merge in share.

edit: cere si tu antena de 90 de centimetri. ajuta un pic fata de 60 cand e innorat si fulgera
    lnb-urile sunt cam la fel (zic din cele care se monteaza de dolce). STB-urile sunt toate coship 5668(parca).

sfatul meu e sa accepti instalarea de catre dolce (parca nu costa nimic), vezi cum merge si daca nu iti convine, ia-ti instalatori "privati" (sunt cativa profesionisti aici pe forum, dar nu poti face mare lucru cu o foaie de tabla cu dolce pe ea )
    Last edited by bmv_mihai; 3rd July 2009 at 16:13.
    This post has been edited 86 times; Last edited by bmv_mihai; Today at 19:61..

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Echipa trebuie sa puna antena intr-un loc stabilit de comun acord.
    trebuie sa aiba vedere antena catre sud est( SE )cam 20-22 de grade fata de sudul geografic si sa nu fie in spatele unui pom care poate creste peste un an si nu mai ai semnal

poti sa iti pui antena ta proprie si aia de la dolce o ti la pastrare pe perioada contractuala, deci poti sa ai o antena de 110 sau 120 sau chiar 180 cm

Instalarea nu costa nimic si daca nu vin atunci cand sunt anuntati o sa fie penalizati , adica nu le mai da toti banii pentru instalare .

ei trebuie sa pozeze cablu frumos pe casa , iar tu nu trebuie sa le dai bani pt acest lucru
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kukai View Post
    Salutare. E primul meu post pe RDI si sper sa aveti intelegerea ca vorbiti cu un incepator absolut in domeniul asta!
    Probabil intrebarile mele sunt valabile si pentru alti operatori DTH, nu numai pentru Dolce, pentru ca e o chestiune generala!

Asadar, situatia se prezinta astfel. Am facut astazi o cerere de instalare a serviciului Dolce. Particularitatea consta in faptul ca am cerut ca instalarea sa se faca la o adresa aflata la 5 km fata de adresa la care va figura contractul. Initial au spus ca nu se poate, dar pana la urma s-a putut.

Fiind un incepator in domeniu, dupa cum am spus mai sus, imi doresc sa nu fiu pacalit de echipa care va face instalarea. Din ce am vazut aici, pe forum, sunt unii instalatori care pun antenele prin copaci. Pentru mine, n00b asa cum sunt, e de neconceput! De asemenea, as dori sa stiu daca in ceea ce priveste Dolce, exista posibilitatea de a alege dintre mai multe echipamente (diametrul antenei 60 cm, 80 cm, 90 cm, tipul de receiver) Adica atunci cand ma suna echipa de instalare sa stabilim data la care se face instalarea, sa le cer echipamentele, disponibile la Dolce, care sa-mi ofere cele mai bune conditii de receptie. Instalarea se face la tara! Ce trebuie sa cer eu echipei de instalare inainte de a veni la mine si chiar atunci cand fac instalarea, evident fara a intrece masura, dar lucuri pe care echipa ar trebui sa le faca? Ce trebuie sa am eu pregatit pentru instalarea echipamentelor?

Sau exista posibilitatea sa iau echipamentele personal de la Dolce si sa chem o echipa specializata, pe care sa o gasesc eu (nu stiu cum, dar ma bazez ca sunt oameni in zona Ramnicului Sarat, jud Buzau, care citesc acest forum si stiu ce fac cand vine vorba de instalare), care sa-mi faca instalarea ca la carte? Eventual care ar fi costurile pentru acesta solutie?

Multumesc

sapa o groapa intr-o zona unde nu ai copaci in fata si pregateste o teava de 1/2 sau un tzol si sa fie inalta de 1.50m sau 2m, sa nu uitam de ciment. Asa nu vei avea probleme. Pareri?

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji ca nu regleaza antena bine. Din punctul meu de vedere dolce are semnal bun si stabil iar un reglaj mai putin precis al antenei nu conteaza cine stie ce. Asa ca lasa echipa sa vina pentru ca sunt platiti pentru instalare.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Pentru acest pas nu iau in considerare achizitionarea unei antene proprii. Din ce am citit aici, pe RDI, m-am convins ca solutia cea mai buna este un sistem propriu de receptie a programelor de pe satelit. O sa ma gandesc foarte serios la asta!

Pana acum am retinut urmatoarele:
    - sa caut un loc cu vedere libera spre sud, sud-est, unde sa fac o groapa in care sa prind o teava de 1,5 - 2 tzoli de aprox. 2m
    - antena sa o cer de 90 cm si sa ma asigur ca o fixeaza bine, iar calitatea semnalului sa fie maxima.
    - STB este coship 5668, cum spunea @bmv_mihai la care nu pot face update de software, nu pot schimba ordinea canalelor, nu pot vedea fta (fta, din ce am mai citit, este free-to-air TV. Sa inteleg ca acest feature este dezactivat de provider, iar eu pot vedea acele posturi care sunt transmise gratis doar cu un sistem propriu de receptie?). nu stiu inca ce inseamna cartela sa mearga in share - am o vaga banuiala, da' mai citesc! Citeam topicul cu Marea bomba la Dolce a lui @Fanta si parca acolo se spunea ca Dolce va oferi alt STB, Bulsatcom si nu NDS ca pana acum.
    - renunt la ideea de a lua personal echipamentul de la Dolce si a cauta o echipa sa il monteze.

Din punctul meu de vedere, cel mai bine ar fi daca un membru ai echipei de instalare ar putea veni cu o zi inainte sa stabilim locul in care va fi montata antena, pentru a avea putin timp sa se intareasca cimentul!

Astept cu real interes si alte opinii de care sa tin cont in vederea instalarii optime a sistemului de receptie!
    Last edited by kukai; 3rd July 2009 at 22:54.
    kukai

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pentru acest pas nu iau in considerare achizitionarea unei antene proprii. Din ce am citit aici, pe RDI, m-am convins ca solutia cea mai buna este un sistem propriu de receptie a programelor de pe satelit. O sa ma gandesc foarte serios la asta!

Pana acum am retinut urmatoarele:
    - sa caut un loc cu vedere libera spre sud, sud-est, unde sa fac o groapa in care sa prind o teava de 1,5 - 2 tzoli de aprox. 2m
    - antena sa o cer de 90 cm si sa ma asigur ca o fixeaza bine, iar calitatea semnalului sa fie maxima.
    - STB este coship 5668, cum spunea @bmv_mihai la care nu pot face update de software, nu pot schimba ordinea canalelor, nu pot vedea fta (fta, din ce am mai citit, este free-to-air TV. Sa inteleg ca acest feature este dezactivat de provider, iar eu pot vedea acele posturi care sunt transmise gratis doar cu un sistem propriu de receptie?). nu stiu inca ce inseamna cartela sa mearga in share - am o vaga banuiala, da' mai citesc! Citeam topicul cu Marea bomba la Dolce a lui @Fanta si parca acolo se spunea ca Dolce va oferi alt STB, Bulsatcom si nu NDS ca pana acum.
    - renunt la ideea de a lua personal echipamentul de la Dolce si a cauta o echipa sa il monteze.

Din punctul meu de vedere, cel mai bine ar fi daca un membru ai echipei de instalare ar putea veni cu o zi inainte sa stabilim locul in care va fi montata antena, pentru a avea putin timp sa se intareasca cimentul!

Astept cu real interes si alte opinii de care sa tin cont in vederea instalarii optime a sistemului de receptie!
    In primul rand citeste cat mai mult din forum si izti vei face o parere SIGUR
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In momentul in care echipa soseste la domiciliul tau va cauta cea mai optima pozitie pentru instalarea antenei si o va monta acolo,daca vrei sa vezi si alti sateliti/programe iti trebuie obligatoriu un sistem individual de receptie motorizat,mai jos iata ce iti va trebui achizitionat pentru un astfel de sistem;

receiverul;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...952df9f85d474b

antena;

http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...fbc034343e19c9

motorul;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...80f7e09b014ba7

lnb-ul;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...a813b4796c2bf4

Acest sistem va trebui montat de un profesionist,nu il poate monta nea ghe. din deal ce regleaza digi la vecini pe un pahar de tuica...
    o data avand acest sistem poti folosi cardul de dolce sa il pui in receiverul dreambox si sa intri in sharing= a imparti,adica tu vezi dolce dar si un alt pachet/pachete de programe de la cel cu care ai facut schimbul,mai multe detalii ai in sectiunea dreambox....si ca un ultim amanunt; cu acest sistem si o data intrat in sharing vei putea viziona circa 3000 de programe din intreaga europa

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu 1,5, am zis 1/2 adica jumatate. Sa ai o teava la indemana sa o poti betona in ciment cum am zis mai sus.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pom View Post
    In primul rand citeste cat mai mult din forum si izti vei face o parere SIGUR
    azi, toată ziua asta am facut, întrerupt de mândra mea de numai 5 luni!

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    In momentul in care echipa soseste la domiciliul tau va cauta cea mai optima pozitie pentru instalarea antenei si o va monta acolo,daca vrei sa vezi si alti sateliti/programe iti trebuie obligatoriu un sistem individual de receptie motorizat,mai jos iata ce iti va trebui achizitionat pentru un astfel de sistem;

receiverul;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...952df9f85d474b

antena;

http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...fbc034343e19c9

motorul;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...80f7e09b014ba7

lnb-ul;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...a813b4796c2bf4

Acest sistem va trebui montat de un profesionist,nu il poate monta nea ghe. din deal ce regleaza digi la vecini pe un pahar de tuica...
    o data avand acest sistem poti folosi cardul de dolce sa il pui in receiverul dreambox si sa intri in sharing= a imparti,adica tu vezi dolce dar si un alt pachet/pachete de programe de la cel cu care ai facut schimbul,mai multe detalii ai in sectiunea dreambox....si ca un ultim amanunt; cu acest sistem si o data intrat in sharing vei putea viziona circa 3000 de programe din intreaga europa
    Multumesc frumos pentru configuratie.

Quote Originally Posted by miniatus View Post
    nu 1,5, am zis 1/2 adica jumatate. Sa ai o teava la indemana sa o poti betona in ciment cum am zis mai sus.
    greseala mea!
    kukai

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Cu placere,daca ai nelamuriri sau doresti alte info nu ezita sa postezi!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by miniatus View Post
    sapa o groapa intr-o zona unde nu ai copaci in fata si pregateste o teava de 1/2 sau un tzol si sa fie inalta de 1.50m sau 2m, sa nu uitam de ciment. Asa nu vei avea probleme. Pareri?
    ........cum dom'ne 1/2 dintr-un tol 1tzol=25,4 mm, 1/2=12,7mm ce naiba bre pune araci la rosii :

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=...BS_en&aq=f&oq=
    VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by AG.LAUR View Post
    ........cum dom'ne 1/2 dintr-un tol 1tzol=25,4 mm, 1/2=12,7mm ce naiba bre pune araci la rosii :

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=...BS_en&aq=f&oq=

Asta am ratat-o,nu am citit atent am ras cu lacrimi 3min...'araci la rosii'...tare,corect trebuia sa spuna o teava de 2 toli sau 2 toli jumate.. la o inaltime de maxim 1,50m

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Dolce

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Asta am ratat-o,nu am citit atent am ras cu lacrimi 3min...'araci la rosii'...tare,corect trebuia sa spuna o teava de 2 toli sau 2 toli jumate.. la o inaltime de maxim 1,50m
    Dac poti sa-i sudezi si doua mustati pe partea ce vine betonata(pt. a evita cu timpul miscarea in beton) ar fi perfecta instalarea alaturi de sfaturile postate mai sus!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by romero69 View Post
    Dac poti sa-i sudezi si doua mustati pe partea ce vine betonata(pt. a evita cu timpul miscarea in beton) ar fi perfecta instalarea alaturi de sfaturile postate mai sus!
    Foarte corect

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread