Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Internet TV - sfarsitul antenelor?

Salut,

Stiu ca s-a mai vorbit despre internet tv, dar lucrurile nu avansasera atat de mult.
    Mult inseamna urmatoarea chestie: iti iei un ghizmo care costa sub 100$ si e platit o singura data (deci nu abonament lunar sau alte chestii) si vezi toate programele din lume aproape, cu conditia necesara si suficienta sa ai net ca lumea, adica 3Mb/s pt SD si 7Mb/s pt HD..
    Avantaj:vezi americanii, australienii, neozeelandezii etc, adica tot ce nu se vede cu o oala clasica
    Dezavantaj: DEOCAMDATA nu ai programe gen Sky, Premi, D+ sau altele, lucru care face INCA utila antena parabolica. In cativa ani insa...
    Faza e ca deja exista pe net portaluri gen www.wwitv.com sau playere gen tvuplayer, care permit vizionarea in timp aproape real (delayul e decent) a unor programe cam de pe toate continentele. Sigur, deocamdata chestia e buna pt pasionatii de banda C (pt toti 3...sau cati mai suntem ). Dar ideea e ca se vor extinde. Probabil, in timp scurt, vom avea o chestie cam cat un dm500 cuplat la net, la tv si gata, nu tu oala, nu tu lnb

Intrebare: foloseste cineva un player tv de net sau un portal (ne limitam la asta, deocamdata) de care e intr-adevar multumit? Ma rfere la caliatea si diversitatea programelor si la calitatea transmisiei. Cu exceptia ultimului punct, eu sunt multumit de tvu player si de wwitv.com.
    Voi ce folositi?
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.filmon.com/ pentru cāteva programe de pe Astra 2D (BBC 1, BBC 2, ITV, etc). Calitatea transmisiei este foarte bună pentru un live stream.
    Trebuie instalată aplicaţia de pe site.

Altfel nu mai folosesc nimic. Totuşi, lucrurile astea mi se par că evoluează īncet. Şi oricum nu ar mai fi nimic din farmecul recepţiei TV prin satelit.
    Last edited by *Victor*; 3rd July 2009 at 10:59.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Parerea mea e ca nu vor disparea antenele. Internetul e o cale de comunicatie two-way si, desi se poate folosi la transmisii tv, scopul lui e altul. Parca a mai fost o discutie acum ceva timp despre ordi-tv. Gandeste-te ce ar insemna o retea de dimensiunea gigi-tv facuta la nivel tcp/ip (sau udp/ip) si de ce largime de banda ar avea nevoie. De obicei pentru transmisia acestui tip de continut se foloseste multicast-ul, insa asta nu e chiar asa de simplu ca si conectarea la internet. Si nu spun ca din cauza ca multicast-ul e mai complicat nu vor disparea antenele, ci din cauza largimii de banda.
    E simplu: prin internet ai nevoie de o largime de banda mult prea mare in timp ce prin satelit, cu 27500ks/s ai acoperit doua continente cu 15 programe tv (bine, in SD, ca in HD sunt doar vreo 4-5). Si, in plus de asta, cand vei avea internet la 3mbps constant la fiecare abonat din satul Macai, com. Cuca, jud. Arges (adica la Cuca Macaii), sa ma anunti si pe mine. Si eu mi-am pus problema acum 15 ani daca sistemul e-mail va falimenta Posta Romana, dar se pare ca inca functioneaza. E adevarat ca prin internet poti sa vezi programe pe care pe satelit nu le poti prinde (..'rar mama lor cu pamantul asta rotund, ca acum 1000 de ani era plat) insa pentru programele care-ti sunt direct adresate, broadcast-ul ramane in picioare, cel putin in viitorul apropiat (cativa zeci de ani).
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am instalat dar nu am decat sonor insa NU si imagine?! De ce oare ? Nici chiar bbc1,2 si ITv nu merg. Imi apare mesajul SCRAMBLED.

Quote Originally Posted by *Victor* View Post
    http://www.filmon.com/ pentru cāteva programe de pe Astra 2D (BBC 1, BBC 2, ITV, etc). Calitatea transmisiei este foarte bună pentru un live stream.
    Trebuie instalată aplicaţia de pe site.

Altfel nu mai folosesc nimic. Totuşi, lucrurile astea mi se par că evoluează īncet. Şi oricum nu ar mai fi nimic din farmecul recepţiei TV prin satelit.
    Last edited by tdy_sat; 3rd July 2009 at 12:32.

Cheers BADE !

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Dragule, da-mi voie sa demontez cite ceva din afirmatiile originare. Stiu ca esti entuziasmat de posibilitati, insa dupa parerea mea TV-ul prin Internet este departe de a exclude industria sat-tv si pay-tv.
    Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Stiu ca s-a mai vorbit despre internet tv, dar lucrurile nu avansasera atat de mult.
    N-au avansat nici acum. Faptul ca pe linga citeva sute de posturi low-q ai citeva posturi HD sau citeva site-uri de streaming la calitate mai buna nu inseamna nimic.
    Mult inseamna urmatoarea chestie: iti iei un ghizmo care costa sub 100$ si e platit o singura data (deci nu abonament lunar sau alte chestii) si vezi toate programele din lume aproape, cu conditia necesara si suficienta sa ai net ca lumea, adica 3Mb/s pt SD si 7Mb/s pt HD.
    Nu stiu ce este un ghizmo si de ce trebuie sa-ti cumperi ceva. Receptia streaming o faci, mai presus de toate, pe un PC. Exista si receivere IPTV, dar si acestea, in esenta, fac acelasi lucru: proceseaza materialul stream-uit.
    Avantaj:vezi americanii, australienii, neozeelandezii etc, adica tot ce nu se vede cu o oala clasica.
    Vezi citeva canale cu un minim de calitate (sau calitate semi-mediocra, sau acceptabila) si limitate ca si continut (calitate a emisiunilor).
    Dezavantaj: DEOCAMDATA nu ai programe gen Sky, Premi, D+ sau altele, lucru care face INCA utila antena parabolica. In cativa ani insa...
    Niciodata. Sky TV, de pilda, emite si acum in regim IPTV pentru abonatii oficiali. Iti trebuie abo si IP de Marea Britanie. La fel vor face (daca n-au si facut-o) si alti operatori. Acelasi regim: citeva canale, nu tot pachetul, IP de acasa, abo platit, dificultati majore in recording-ul de stream (playerele flash, pt canalele din GB de pilda, nu permit recording-ul stream-ului).
    Faza e ca deja exista pe net portaluri gen www.wwitv.com sau playere gen tvuplayer, care permit vizionarea in timp aproape real (delayul e decent) a unor programe cam de pe toate continentele.
    Wwitv e un portal pentru programe care transmit pe net legal si semi-legal. TVU Player mi se pare ca este un player p2p-tv, o tehnologie care retransmite canalele in mod ilegal. Peer2peer TV are avantajul sau: citiva pasionati restransmit niste canale care, altfel, nu sint retransmise legal pe net (sau daca sint, sint cu bani), si la o calitate destul de buna (in raport cu numarul de useri conectati la sursa/peer-uri). Dezavantaj: intreruperi de stream din diverse motive si imposibilitatea garantiei vizionarii de durata.
    Sigur, deocamdata chestia e buna pt pasionatii de banda C (pt toti 3...sau cati mai suntem ).
    Satisfactia receptionarii bandei C, sau satisfactia DX-ing-ului este, dupa parerea mea, mult mai mare decit receptia semi-calitativa a unui canal prin net.
    Intrebare: foloseste cineva un player tv de net...
    Nu exista, propriu-zis un player TV de net, ci doar o interfata care are, sigur, aspectul si functiile unui player. In realitate, acel player este doar un cadru in care este lansat playerul specific tipului de transmisie (stream) receptionat: RealMedia Player, WinMedia Player, Sopcast Player, TVU Player, TVAnts, TVKoo, etc.
    ...sau un portal (ne limitam la asta, deocamdata) de care e intr-adevar multumit?
    Orice portal gen wwitv va indexa, cum spuneam, transmisiile Tv legale. Pentru cele "speciale", vei gasi suficiente locatii si adrese scriind, de pilda, numele postului TV in Seekmaster / Online TV (ex. "protv romania" sau "sci fi channel"). Sint, la ora actuala, sute de site-uri care indexeaza stream-uri TV, legale sau nu. Dar si mai interesante sint forumurile de discutii (exemplul celor de pe softpedia este edificator). Pentru ca asa e si cu posturile live pe net ca si cu TV feed-urile transmise prin satelit: trebuie sa fii pe faza...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Dragule, da-mi voie sa demontez cite ceva din afirmatiile originare. Stiu ca esti entuziasmat de posibilitati, insa dupa parerea mea TV-ul prin Internet este departe de a exclude industria sat-tv si pay-tv.

N-au avansat nici acum. Faptul ca pe linga citeva sute de posturi low-q ai citeva posturi HD sau citeva site-uri de streaming la calitate mai buna nu inseamna nimic.

Nu stiu ce este un ghizmo si de ce trebuie sa-ti cumperi ceva. Receptia streaming o faci, mai presus de toate, pe un PC. Exista si receivere IPTV, dar si acestea, in esenta, fac acelasi lucru: proceseaza materialul stream-uit.

Vezi citeva canale cu un minim de calitate (sau calitate semi-mediocra, sau acceptabila) si limitate ca si continut (calitate a emisiunilor).

Niciodata. Sky TV, de pilda, emite si acum in regim IPTV pentru abonatii oficiali. Iti trebuie abo si IP de Marea Britanie. La fel vor face (daca n-au si facut-o) si alti operatori. Acelasi regim: citeva canale, nu tot pachetul, IP de acasa, abo platit, dificultati majore in recording-ul de stream (playerele flash, pt canalele din GB de pilda, nu permit recording-ul stream-ului).

Wwitv e un portal pentru programe care transmit pe net legal si semi-legal. TVU Player mi se pare ca este un player p2p-tv, o tehnologie care retransmite canalele in mod ilegal. Peer2peer TV are avantajul sau: citiva pasionati restransmit niste canale care, altfel, nu sint retransmise legal pe net (sau daca sint, sint cu bani), si la o calitate destul de buna (in raport cu numarul de useri conectati la sursa/peer-uri). Dezavantaj: intreruperi de stream din diverse motive si imposibilitatea garantiei vizionarii de durata.

Satisfactia receptionarii bandei C, sau satisfactia DX-ing-ului este, dupa parerea mea, mult mai mare decit receptia semi-calitativa a unui canal prin net.

Nu exista, propriu-zis un player TV de net, ci doar o interfata care are, sigur, aspectul si functiile unui player. In realitate, acel player este doar un cadru in care este lansat playerul specific tipului de transmisie (stream) receptionat: RealMedia Player, WinMedia Player, Sopcast Player, TVU Player, TVAnts, TVKoo, etc.

Orice portal gen wwitv va indexa, cum spuneam, transmisiile Tv legale. Pentru cele "speciale", vei gasi suficiente locatii si adrese scriind, de pilda, numele postului TV in Seekmaster / Online TV (ex. "protv romania" sau "sci fi channel"). Sint, la ora actuala, sute de site-uri care indexeaza stream-uri TV, legale sau nu. Dar si mai interesante sint forumurile de discutii (exemplul celor de pe softpedia este edificator). Pentru ca asa e si cu posturile live pe net ca si cu TV feed-urile transmise prin satelit: trebuie sa fii pe faza...

Foarte bine punctat .......ai mare dreptate .........sunt de acord cu tine......

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Prietene hgfdgfui, eu cred ca IPTV nu va desfiinta DTH-urile, dar le va afecta afacerile in cativa ani. Pe ce ma bazez cand spun asta? Similitudinea cu industria muzicala si cea a filmelor. Nu au fost loviti de aparitia encoderelor (conversia la mp3, flac etc) ci de raspandirea protocolului P2P.
    Deocamdata pot sta linistiti, prea putina lume are o banda suficient de buna si mai ales constanta pentru a viziona fara freezuri o emisiune/film dar ritmul de dezvoltare a retelelor ar trebui sa le dea de gandit.

PS
    Peste cateva minute plec in concediu, nu te supara daca o sa dau reply inevitabilei tale replici de-abia peste vreo 7-8 zile.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Atat internetul cat si P2P-ul au afectat deja industria DTH, dar nu intr-un procent semnificativ (argumente: ccc..., dm800, share). De asemenea, calculele producatorilor de continut audio/video privind pirateria sunt trase de par, in sensul ca spun "exista in prezent 1.000.000 de copii ilegale ale filmului XXX (e un titlu de film, nu va ganditi la alte alea ) in valoare de $20 fiecare deci rezulta un prejudiciu de $20.000.000 pentru compania noastra. Ei, nu-i chiar asa. Din cei 1.000.000 de oameni care detin filmul prin metode "neortodoxe", probabil l-ar fi cumparat cu bani doar 5%; restul il vad la tv, cinema sau imprumuta dvd-ul de la un prieten, deci pierderile reale ale companiei sunt de doar $400.000. Eu, daca vad cu kaon-ul programele unui operator dth la care nu mai am abonament, in conditiile in care am cablu de la RDS si satelit de la Dolce, probabil ca sunt trecut intre cei care produc pierderi de 5 euro pe luna dth-ului respectiv. Daca operatorul va trece la ngr3, crede cineva ca-mi voi face abonament la el ? Iar lucrurile astea n-au aparut de ieri, de azi. S-a schimbat doar tehnologia. Daca n-aveam dvd, internet, p2p, dc++ am fi facut ca acum 20 de ani: "ai caseta aia cu Dirty Dancing? da-mi-o si mie pana maine, s-o trag si eu !" Nu va mai aduceti aminte de serile de film cand se strangea tot blocul la vecinul de la 2 care avea video? Platea cineva companiei producatoare ca a vazut filmul?
    Din pacate Mama Omida n-a putut sa-mi prezica viitorul transmisiilor broadcast (fie ca sunt terestre sau prin satelit), insa raman la parerea mea ca n-o sa se renunte la ele cel putin pe parcursul vietii noastre.

@satwien: concediu placut; sa ai soare si vreme frumoasa! (e posibil sa citesti asta dupa ce te intorci, dar nu conteaza)
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tdy_sat View Post
    Am instalat dar nu am decat sonor insa NU si imagine?! De ce oare ? Nici chiar bbc1,2 si ITv nu merg. Imi apare mesajul SCRAMBLED.
    Īntr-adevăr, la această oră nu merg BBC-urile şi ITV, iar pe ele apare un mesaj potrivit căruia se negociază cu posturile respective şi ne roagă să avem răbdare. Celelalte programe merg perfect. Observ că au adăugat multe programe bune - programe adevărate care se găsesc pe satelit, nu pārţuri.
    Ai aici de exemplu Film 4, British Eurosport, Dubai Sport, Zone Horror, TVE, Fashion TV, TVE, Direct 8 şamd. toate la o calitate foarte bună.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu spun ca televiziunea via net va deveni in curand o chestie absolut demna de luat in seama.
    Eu, care ma voi ingropa cu cruce parabolica si am sa fac fapte bune ca sa merg in rai, fiindca jos, in iad, nu am semnal, nu ma voi lasa vreodata, viu, de antene. (Si in iad, leg io firul la un cazan si pana nu prind televiziunea publica italiana nu ma las).
    Doar ca s-ar putea sa afecteze destul de serios si mai ales din ce in ce mai serios pasiunea noastra.
    Multumesc,
    Scorpio

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Scorpio, chiar in aceste momente, cind are loc discutia, si nou aparutul gadget FilmOn afiseaza, pt. cei care l-au testat, informatia ca sint necesare subscriptzii pt. ca acestia sa poata continua vizionarea canalelor. Ca sa nu mai spunem ca va fi imposibil de realizat asa ceva cu IP-uri din afara Marii Britanii. Si exemplul acesta nu e primul si nici ultimul. /// Ca atare iti trebuie IP de tara + abonament oficial + net supertare ca sa vezi la o calitate doar apropiata de a satelitului niste canale care, prin sat, sint majoritatea free (sau sparte, sau cu abonamente minimale). /// Mi se pare mie ca revolutia IPTV-ului a devenit un capriciu costisitor inca inainte de a deveni o necesitate comuna. Cu alte cuvinte, cei care au venit cu ideea IPTV-ului, nu au asteptat nici macar ca ea sa dea roade inainte de a se repezi la profit. /// Nu renunta la DX-ing, este un obicei meritoriu si demn de respect. In orice caz, daca o faci, nu cauta sa-ti faci un hobby din receptia IPTV, nu e ceea ce pare.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Offtopic: Fanta, dracu sa-l ia de forum, intru numai prin proxy, link-uri nu pot posta, alineate nu pot sa las. Ori faci ceva cu el, ori mai bine pune-i cruce, e enervant la culme.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    Offtopic: Fanta, dracu sa-l ia de forum, intru numai prin proxy, link-uri nu pot posta, alineate nu pot sa las. Ori faci ceva cu el, ori mai bine pune-i cruce, e enervant la culme.
    Daca tot ai adus vorba de logare,sint si eu in aceasi situatie,de aceea imi spun si eu of-ul pe acelasi offtopic,citindu-te in totalitate!
    Am ajuns sa ne logam/intram pe acest forum pe usa din spate.Din prea multa precautie din partea adminului,interzicerea anumitor ip-uri sa se faca aleatoriu,cel putin asa cred,si ca e o ironie ciudat/amara sa li se intimple unor useri mai vechi sau mai noi,care n-au dovedit prin niciun fel ca ar atenta la buna functionare a acestui forum!Daca as fi sigur ca ip-urile noastre ajuta si da siguranta forumului,cum e acum,interzise,as fi de acord sa accept situatia in care ma aflu.Dar ma indoiesc ca noi am fi problema.Noi semnalam o situatie inadminisiba pentru un forum in care membrii lui sa nu poata intra in mod normal pe forum!

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Desi nu neg ce spuneti, nu pot sa nu imi aduc aminte de vremurile cand un receiver analogic costa cat un camion si toooot suspinam la rudele de la Deutschland unter Alles sa-mi dea si mie asa-ceva, dar nu era posibil, din motive evidente pt cei care au trait epoca respectiva.
    IPTV acum e confruntat cu 2 chestii naschpa:
    1) Inceputul sovaielnic -n-are standarde clare, depinde de o mie de factori de la placa video la viteza de net
    b) Concurenta serioasa -cablul si satelitul, care ofera calitate la preturi mai mici, deocamdata => daca nu reduce rapid pretul si nu mareste rapid calitatea, IPTV e un copil mort in fasa.
    Dar, pe aceeasi baza, mai tineti minte vorbe de duh gen d2mac, eurocrypt, skycrypt....? Tot asa era si atunci: codat, scump si daca nu erai de prin Occident, sansele sa vezi ceva erau minuscule.
    In plus, cunosc niste wonder-kids care, pentru o suma modica, iti fac pe net ip de regina Angliei, nu de Marea Britanie, ci de palatul Buckingham, si anume sala tronului sau, dupa caz, te fac Gordon Brown, plus ca iti pot sti dintr-o privire ADN-ul papagalului soacrei care are o cunostinta care s-a logat o data pe net.Principiile netului sunt urlatoarele, siasta nu ca le spun eu care-as fi vreun luminat, ca nu sunt, dar ca principiile raman:
    a)pe net se poate orice
    b)pe net nu exista nimic sigur, cu exceptia primului principiu.
    Concluzia: daca acuma merge treaba cu cs, va dati seama cum va fi cand totul va depinde 100% de niste servere de net?
    Am avut revelatia posibilitatilor oferite de chestia asta cu tv pe net atunci cand eram in spital, aveam un laptop amarat pe care era tvu player instalat si piratam cu nesimtire o retea wireless de prin vecini, intra la limita. Si-asa ma uitam io din spital pe americani, hondurieni, brazilieni etc.Se vedea superprost. Dar am vazut asta ca potential, nu la nivelul primitiv al anului 2009. Vorbim in 2019?
    Multumesc,
    Scorpio

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge ITV si BBC pe playerul FilmOn...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)