Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Switch & receiver mic

Salutare,

Am un amic ce lucreaza la un spital si are 5 tv-uri in 5 camere.
    Vrea sa ofere ~ 15 programe FTA de pe 3-4 sateliti diferiti.

Ce device recomandati pentru insumarea semnalului de pe cei 3-4 sateliti?

Ce receiver FTA de dimensiuni cat mai mici cunoasteti (vrea sa il ataseze cumva tv-ului)?

Multumesc,
    grab

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by grab View Post
    ... are 5 tv-uri ...
    ...Vrea sa ofere ~ 15 programe...
    ... insumarea semnalului de pe cei 3-4 sateliti...
    N-am inteles ce vrei de fapt: fiecare tv cu receiverul lui sau toate receptoarele intr-un loc si apoi transmitere a celor 15 programe pe un singur cablu (modulare RF).
    Nu de alta, dar semnalele de pe cei 3-4 sateliti nu se insumeaza. In cel mai bun caz exista switch diseq care comuta intre lnb-uri, dar acela e comandat de un singur receptor.Nu cred ca vrei 3-4 lnb-uri cu cate 5 ( 8 ) iesiri si 3-4 switch-uri diseq astfel incat fiecare receptor sa aiba switch-ul lui si fiecare switch sa ia semnal din bucatica lui de lnb.
    O varianta alternativa ar fi max in share intre cele 5 receptoare si implica un abonament la max (doar locurile in camerele alea nu se dau gratis, nu?) si receptoare ieftine care pot face share pe serial (nu-mi aduc aminte producatorul, dar am vazut in general la pensiuni).
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sanatate!
    Ce device recomandati pentru insumarea semnalului de pe cei 3-4 sateliti?
    Raspunsul (partea I) la aceasta intrebare poate fi un multiswitch cu 3-4(x4)+1 intrari si 6 iesiri, adica ceva tip 13/6 sau 17/6 daca exista. In oferta celor mai frecventate (de catre mine) magazine online apar multiswitch-uri cu doar 9 intrari (pt 2 sateliti si o antena terestra) si intre 4 si 16 iesiri.
    Partea a II-a de raspuns este utilizarea de LNB-uri Quatro, cate unul pentru fiecare satelit.

Doar din citite, un receptor recomandabil (mic, destept si ieftin) este Globo 4000C, la cca 150 RON. Daca se folosesc suporti de perete (console) pentru TV-uri, n-ar trebui sa aiba probleme cu ergonomia.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by k-mel View Post
    N-am inteles ce vrei de fapt: fiecare tv cu receiverul lui sau toate receptoarele intr-un loc si apoi transmitere a celor 15 programe pe un singur cablu (modulare RF).
    Nu de alta, dar semnalele de pe cei 3-4 sateliti nu se insumeaza. In cel mai bun caz exista switch diseq care comuta intre lnb-uri, dar acela e comandat de un singur receptor.Nu cred ca vrei 3-4 lnb-uri cu cate 5 ( 8 ) iesiri si 3-4 switch-uri diseq astfel incat fiecare receptor sa aiba switch-ul lui si fiecare switch sa ia semnal din bucatica lui de lnb.
    O varianta alternativa ar fi max in share intre cele 5 receptoare si implica un abonament la max (doar locurile in camerele alea nu se dau gratis, nu?) si receptoare ieftine care pot face share pe serial (nu-mi aduc aminte producatorul, dar am vazut in general la pensiuni).
    Ce imi doresc este ca fiecare TV sa aiba receiver-ul lui si sa poata accesa independent oricare din cele 15 programe "raspandite" pe 3 sateliti. Sa inteleg ca nu este posibil? Daca exista vreo varianta, poti sa indici si un exemplu de model de switch capabil ?
    grab

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu zic sa incepi prima data cu ce canale vrei sa se vada pe cele 5 receptoare.apoi vezi pe ce satelit sunt si in functie de asta se face configuratia necesara.ca un exemplu pe hotbird sunt cam 300 de canale libere
    boy2good

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca erau numai 4 receptoare, solutia era mult mai simpla, aveai nevoie doar de 3 LNB-uri Quad si 4 comutatoare Diseq 4x1.
    Daca sunt 5 receptoare, atunci folosesti 3 LNB-uri Quattro si un switch 17x8 (switch-ul este pentru 4 sateliti dar poti mai tarziu sa adaugi si al 4-lea satelit si 8 receivere - la fel, mai tarziu poti sa conectezi si alte receivere).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mateda View Post
    Sanatate!

Raspunsul (partea I) la aceasta intrebare poate fi un multiswitch cu 3-4(x4)+1 intrari si 6 iesiri, adica ceva tip 13/6 sau 17/6 daca exista. In oferta celor mai frecventate (de catre mine) magazine online apar multiswitch-uri cu doar 9 intrari (pt 2 sateliti si o antena terestra) si intre 4 si 16 iesiri.
    Partea a II-a de raspuns este utilizarea de LNB-uri Quatro, cate unul pentru fiecare satelit.

Doar din citite, un receptor recomandabil (mic, destept si ieftin) este Globo 4000C, la cca 150 RON. Daca se folosesc suporti de perete (console) pentru TV-uri, n-ar trebui sa aiba probleme cu ergonomia.
    Multumesc de raspuns. Nu imi e foarte clar cum e situatia cu switch-ul si lnb-urile.
    1. Sa inteleg ca singura modalitate de a furniza semnal de pe un satelit la 4 receptoare in asa fel incat fiecare receptor sa aiba acces independent la orice program de pe satelitul respectiv este un lnb cu 4 iesiri (quatro)?
    2.Considerand ca afirmatia de la pct 1 este corecta, sa inteleg ca pentru 3 sateliti cu lnb-uri quatro ar fi necesar un switch cu 12 intrari? Si daca vreau sa trimit semnal catre 5 receptoare, ar trebui 5 iesiri? Exista asa ceva?
    3.Receiver-ul pare ok - tv-urile o sa fie montate pe perete
    grab

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Daca erau numai 4 receptoare, solutia era mult mai simpla, aveai nevoie doar de 3 LNB-uri Quad si 4 comutatoare Diseq 4x1.
    Daca sunt 5 receptoare, atunci folosesti 3 LNB-uri Quattro si un switch 17x8 (switch-ul este pentru 4 sateliti dar poti mai tarziu sa adaugi si al 4-lea satelit si 8 receivere - la fel, mai tarziu poti sa conectezi si alte receivere).
    Multzam de raspuns Kroky. Poti sa-mi zici cum se spune exact la "comutator diseq" si la "switch" in germana? Eventual poti sa-mi dai un link direct catre un site neamtz care are asa ceva?
    grab

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Comutatorul diseq se numeste diseqc relais iar switch-ul se numeste multischalter. Un link de shop serios este http://www.hm-sat-shop.de/
    Iti recomand gama Spaun, sunt scumpe dar nu ai probleme cu ele.
    Diseq 4x1 ar fi Spaun SAR 411 F iar switch 17x8 ar fi Spaun SMS 17089 NF

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Sa inteleg ca singura modalitate de a furniza semnal de pe un satelit la 4 receptoare in asa fel incat fiecare receptor sa aiba acces independent la orice program de pe satelitul respectiv este un lnb cu 4 iesiri (quatro)?
    2.Considerand ca afirmatia de la pct 1 este corecta, sa inteleg ca pentru 3 sateliti cu lnb-uri quatro ar fi necesar un switch cu 12 intrari? Si daca vreau sa trimit semnal catre 5 receptoare, ar trebui 5 iesiri? Exista asa ceva?
    1. La primul punct corect este Quad, nu Quatro (Quad este un Quatro cu switch integrat, deci are 4 iesiri independente. Quatro are 4 iesiri dedicate, Low band vertical, Low band orizontal, High band vertical, High band orizontal si se foloseste numai cu switch).
    2. Switch cu 12 intrari (de fapt 13, una este terestra) se gasesc mai greu, cele uzuale sunt cu 5, 9 sau 17 intrari. La fel, iesirile sunt in general 4, 8, sau 16.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sanatate!

Singurul lucru pe care-l mai pot adauga la ceea ce s-a spus mai sus este ca, in configuratia ceruta (3-4 sateliti si 5 receptoare) mai exista o posibilitate de realizare a instalatiei. Aceasta se poate face cu cate un lnb octo pentru fiecare satelit si cu comutatoare DiseqC 4/1 pentru fiecare receptor. Astfel ramin disponibile cate 3 iesiri la fiecare lnb octo, pentru o eventuala largire a retelei.
    Presupun ca costurile vor inclina balanta in favoarea unei solutii sau a alteia.

Sa ne tineti la curent cu evolutia lucrarii ...
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru ajutor. Va tin la curent cu evolutia.
    La capitolul receptor "mic" am gasit asta http://www.telestar.de/index6bee.html?nav=DVB_S,de,9-21 , dar nu imi prea inspira incredere. Mai caut
    grab

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Solutia data de @mateda este cea mai buna si mai economica (si nici nu mai trebuie 220V pentru switch). Bine ca ai amintit-o, in moleseala mea mi-a iesit din minte.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sanatate!
    La capitolul receptor "mic" am gasit asta http://www.telestar.de/index6bee.html?nav=DVB_S,de,9-21 , dar nu imi prea inspira incredere. Mai caut
    Mic, nu gluma! Vad ca stie DiseqC 1.0, ar putea sa corespunda.
    In afara de asta, cei 99,95 Euro mi se par foarte multi in context.
    Parerea mea.
    Last edited by mateda; 3rd July 2009 at 10:21. Reason: "Mai m-am gandit..."

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Incerc sa inteleg "principiul" care da relatia intre numarul de receptoare, numarul de sateliti, tipul lnb-ului (quad, octo etc) si componentele de tip switch care le leaga.

Din cate vad, vizionarea independenta cu un receiver a unui canal pe 1 satelit presupune existenta unei iesiri a unui lnb (nu de tip quattro) alocate exclusiv. Nu inseamna asta ca daca pentru satelitul X am un lnb quad, pot viziona maximum 4 canale independent (folosind bineinteles 4 receivere). Daca asta e corect, imi e neclar cum ar functiona solutia descrisa de kroky mai sus (Daca sunt 5 receptoare, atunci folosesti 3 LNB-uri Quattro si un switch 17x8 ) in situatia in care toate cele 5 receptoare ar dori sa urmareasca independent 5 canale diferite de pe acelasi satelit (daca asta e rezultatul folosirii switch-ului, va rog sa dati detalii).

Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Multumes
    grab

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)