Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Red face Yumatu MX plus series

Am achizitionat de curand un Yumatu MX plus series. Dupa montatea antenei si tuturor cablurilor, am avut ghinionul ca aparatul sa se blocheze la boot-are. Din cele citite pe net, nu ar fi o mare problema, ar trebui doar sa reinstalez soft-ul.
    As dori putin suport din partea voastra, in vederea softului de reactualizare si daca imi mai trebuie ceva.

Va multumesc.
    Last edited by SatWien; 1st July 2009 at 11:14. Reason: gramatica asta ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by alexliebt View Post
    Am achizitionat cat de curand un Yumatu MX plus series, dupa montatea antenei si tuturor cablurilor, am avut ghinionul ca aparatul sa se blocheze la boot-are. Din cele citite pe net, nu ar fi o mare problema, ar trebui doar sa reinstalez soft-ul.
    As dori putin suport din partea voastra, in vederea softului de reactualizare si daca imi mai trebuie ceva.

Va multumesc.

Ai nevoie de un soft nou, de un loader cu care sa bagi softul, de o lista de canale sau daca nu, de o scanare a satelitilor doriti dupa softare, un softcam care sa contina chei adecvate receiverului tau si bineinteles un cablu null modem. Daca mai ai nevoie de ajutor, da un pm.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Talking

Multumesc pentru reply.

Te rog, de unde pot downloada un soft de uploader si soft-ul necesat de uploadat in receiver.
    Am achizionat un cablu serial RS232, e USB cu serial, deoarece nu am serial la laptop.

Astept un reply de la tine.
    Multumesc din nou.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up yumatu mx series

Multumesc pentru reply.

Te rog, de unde pot downloada un soft de uploader si soft-ul necesat de uploadat in receiver.
    Am achizionat un cablu serial RS232, e USB cu serial, deoarece nu am serial la laptop.

Multumesc din nou.
    Astept de la tine sa te uiti in meniul receiverului la system options si sa imi spui ce scrie acolo ( firmware,loader,totul) ptr a-ti putea spune exact ce ai nevoie adecvat propriului tau receptor. Mare grija, daca faci greseala sa pui un soft gresit, prajesti procesorul. Cit priveste cablul, ai facut deja o greseala. Nu ai ce face cu cablul cumparat. Ptr softare este nevoie de cablu NULL-MODEM, un cablu special de softat receiver-ele. Se poate comanda de la www.elstar.ro sau daca esti electronist amator, il poti confectiona singur din cablul tau. Trebuie conectati doar 3 pini, 2 cu 3, 3 cu 2 si 5 cu 5. Poti cauta cu google, vei gasi o schema pe acolo. Cum revii cu ce ti-am cerut, te pot ajuta. Bafta si mare grija, citeste cu atentie toate postarile, multumeste seniorilor si sa auzim de bine cit de curind.

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by catalin_radio View Post
    Astept de la tine sa te uiti in meniul receiverului la system options si sa imi spui ce scrie acolo ( firmware,loader,totul) ptr a-ti putea spune exact ce ai nevoie adecvat propriului tau receptor. Mare grija, daca faci greseala sa pui un soft gresit, prajesti procesorul. Cit priveste cablul, ai facut deja o greseala. Nu ai ce face cu cablul cumparat. Ptr softare este nevoie de cablu NULL-MODEM, un cablu special de softat receiver-ele. Se poate comanda de la www.elstar.ro sau daca esti electronist amator, il poti confectiona singur din cablul tau. Trebuie conectati doar 3 pini, 2 cu 3, 3 cu 2 si 5 cu 5. Poti cauta cu google, vei gasi o schema pe acolo. Cum revii cu ce ti-am cerut, te pot ajuta. Bafta si mare grija, citeste cu atentie toate postarile, multumeste seniorilor si sa auzim de bine cit de curind.
    Nu a facut baiatul nici o greseala pana acum. Daca citesti bine a luat un adaptor USB-SERIAL de care are in continuare nevoie. Laptopul lui nu are port serial. Deci mai trebuie sa cumpere sau sa faca singur un cablu NULL MODEM. Dupa asta o sa aiba tot ce trebuie hardware. Mai trebuie sa se lamureasca ce soft are si sa ia softul necesar. Mult succes in continuare.
    PS. Eu folosesc aceeasi varianta. Laptop + adaptor USB-SERIAL + Cablu NULL MODEM.
    Last edited by afaco; 1st July 2009 at 11:00.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up take care

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Nu a facut baiatul nici o greseala pana acum. Daca citesti bine a luat un adaptor USB-SERIAL de care are in continuare nevoie. Laptopul lui nu are port serial. Deci mai trebuie sa cumpere sau sa faca singur un cablu NULL MODEM. Dupa asta o sa aiba tot ce trebuie hardware. Mai trebuie sa se lamureasca ce soft are si sa ia softul necesar. Mult succes in continuare.
    PS. Eu folosesc aceeasi varianta. Laptop + adaptor USB-SERIAL + Cablu NULL MODEM.

Baiatul spune ca si-a luat un cablu USB-serial. Nu zice nimic de nici un adaptor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Baiatul spune ca si-a luat un cablu USB-serial. Nu zice nimic de nici un adaptor.
    Si tu ce ai inteles ? Mai ales ca baiatul respectiv a specificat ca laptopul nu are mufa seriala.
    Este vorba defapt de un adaptor USB-SERIAL sau mai exact o interfata USB-SERIAL. Intradevar arata ca un cablu care are la un capat o mufa USB iar la celalalt capat o mufa seriala dar care are in ea si interfata. E de dorit sa nu mai dati informatii false sau mai rau sfaturi cum ar fi sa modifice "cablul". E bine sa ne documentam inainte pentru a putea da sfaturi corecte si care sa ajute nu sa puna in pericol de a strica receiverul respectiv. Fara suparare.
    PS. E bine ca la softarea unui receiver sa se foloseasca si o sursa UPS pentru a evita eventualele pene de curent si in consecinta defectarea receiverului.
    Last edited by afaco; 1st July 2009 at 12:49.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exclamation corectie

Si tu ce ai inteles ? Mai ales ca baiatul respectiv a specificat ca laptopul nu are mufa seriala.
    Este vorba defapt de un adaptor USB-SERIAL sau mai exact o interfata USB-SERIAL. Intradevar arata ca un cablu care are la un capat o mufa USB iar la celalalt capat o mufa seriala dar care are in ea si interfata. E de dorit sa nu mai dati informatii false sau mai rau sfaturi cum ar fi sa modifice "cablul". E bine sa ne documentam inainte pentru a putea da sfaturi corecte si care sa ajute nu sa puna in pericol de a strica receiverul respectiv. Fara suparare.
    PS. E bine ca la softarea unui receiver sa se foloseasca si o sursa UPS pentru a evita eventualele pene de curent si in consecinta defectarea receiverului.
    Dragule, cauta pe google ce inseamna cablu rs232. Restul este off-topic.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@catalin_radio:

Uite ce spune omul aici:
    Deci este un adaptor (interfata) USB-serial (la un capat USB iar la celalalt serial). Unde este neclaritatea?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exclamation

Multumesc pentru reply.

Multumesc din nou.
    QUOTE:
    "Am achizionat un cablu serial RS232..........."

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

QUOTE:
    "Am achizionat un cablu serial RS232..........."
    De ce ti neaparat sa scoti din context o parte a propozitiei? Nu crezi ca e mai normal sa o iei intreaga? Nu de alta dar partea a doua nu vorbeste de altceva.
    Cam asa era scris. Si cred ca sunt destule amanunte ca sa se inteleaga ce trebuie in acest caz.
    Daca te uiti prin magazine o sa vezi ca multi vanzatori numesc acest adaptor " cablu ". Cred ca era mai normal sa-i ceri lamuriri baiatului respectiv daca nu iti este clar ca e vorba de adaptor si nu sa dai "sfaturi" gresite. Nu de alta dar baiatul a spus ca e nou in domeniu si poate intelege total gresit unele chestii. Din aceasta cauza daca dam informatii hai sa le dam clare si in asa fel incat sa le inteleaga corect cei vizati. Eu cand gresesc recunosc chiar daca nu prea imi convine. Nu caut sa ma leg de diferite chestii (bucati de fraza) doar ca sa am impresia ca am dreptate.
    PS. Apropo de necitirea intregii fraze. Pe vremuri un coleg a vrut sa probeze pe calculatorul propriu un Win NT. Pe monitor a aparut o fraza pe care el a citit-o pe sarite si a inteles ca Win trebuie sa faca o partitie de 1Mb desi el zicea ca vrea sa formateze HDD dar zicea ceva si de 1Mb. A fost ceruta confirmarea de trei ori dar colegul nu a dat importanta. Ce a urmat se intelege. A pierdut toate datele din HDD.

De curiozitate am cautat pe Google "cablu rs232"
    Primele doua rezultate arata cam asa -
    Cablu convertor USB - Serial RS232

Cablu convertor USB la SERIAL RS232

deci ce mai e de discutat?
    Last edited by afaco; 2nd July 2009 at 13:57.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Angry .

Va multumesc pt raspunsurile voastra si imi cer scuze pentru intarzierea mea, insa in acest timp am simtit ca distrug receiverul, cu minunatul cablu usb-serial nu se conecteaza de nici o culoare, nu inteleg ce poata sa aiba. Intentionez sa il duc inapoi. Va rog, daca mai trebuie ceva inafara de driverul cablului, aduceti-mi la cunostiinta.
    Si va rog, sa imi spunezi ce fisier trebuie sa uploadez, avand in vedere ca este un Yumatu MX Plus series.

Si acum faza mai proasta, nu pot da nici un detaliu din meniul receiverului, deoarece cand il deschid, el incearca sa boot-eze si apoi adio mama, ingheaza imaginea pe ecran.

Am inceput sa urasc acest receiver, am avut sa ma uit la tv numai 30 min si dupa aceea sa terminat show-ul.

Va multumesc inca odata si astept reply-ul vostru.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Va multumesc pt raspunsurile voastra si imi cer scuze pentru intarzierea mea, insa in acest timp am simtit ca distrug receiverul, cu minunatul cablu usb-serial nu se conecteaza de nici o culoare, nu inteleg ce poata sa aiba. Intentionez sa il duc inapoi. Va rog, daca mai trebuie ceva inafara de driverul cablului, aduceti-mi la cunostiinta.
    Si va rog, sa imi spunezi ce fisier trebuie sa uploadez, avand in vedere ca este un Yumatu MX Plus series.

Si acum faza mai proasta, nu pot da nici un detaliu din meniul receiverului, deoarece cand il deschid, el incearca sa boot-eze si apoi adio mama, ingheaza imaginea pe ecran.

Am inceput sa urasc acest receiver, am avut sa ma uit la tv numai 30 min si dupa aceea sa terminat show-ul.

Va multumesc inca odata si astept reply-ul vostru.
    Pentru ce vrei tu ai nevoie de: Laptop+adaptorul USB-Serial+cablu NULL Modem+program de upload+soft receiver.
    Adaptorul trebuie instalat deci ai nevoie de drivere. Atentie la ce COM se instaleaza adaptorul. Trebuie ales acelasi COM si la programul de upload. inca o problema este ca nu toate tipurile de adaptoare USB-Serial sunt functionale pentru update de soft desi ar trebui sa fie. Cablu Null Modem gasesti schema pe NET. Despre programul de upload si softul receiverului nu-ti pot da eu relatii din cauza ca nu am lucrat cu Yumatu. Dar gasesti pe net informatii despre acestea. Dupa cate stiu sunt echivalente cu softurile de Opticum dar trebuie vazut cu care din ele ca sunt mai multe si la Opticum si sunt diferite intre ele in functie de procesorul folosit si de tipul modelul receiverului. Spor la treba

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Uite ceva care te-ar putea indruma sau informa dar trebuie sa verifici la receptorul tau daca este la fel. Este preluat de pe alt forum.

Sal 2 all ! avut de ales intre yumatu mx plus si un opticum4050c si am ales ptr dublu scart si infatisarea mai moderna a yumatului , acum nu stiu daca am facut alegerea buna .. dar mai am timp sa zic pana saptamana viitoare sa il schimb in caz ca opticum este mai performant .. intrebarea este , daca stie cineva aceste 2 modele pe care l-ar recomanda si dc

Multumesc anticipat
    PaulM

Le: in meniul lui spune cam asa la descriere :

model id : 5105_xbox
    versiune Hardware : 5105
    versiune Software : 2.4.24 emu
    versiune Loader: 1.8.0
    ultima actualizare : 13:48:03 feb 15 2008

Seamana cu ce e pe aici dar nu stiu daca se potriveste. http://www.ijachouf.com/sat/globo/5119/ sau http://www.ijachouf.com/sat/globo/5119net/ in functie de mufa retea. Ai sau nu ai. Sau aici zice ca merge la Yumatu MX Plus http://www.sat-universe.com/showthre...=71249&page=12 sau http://world-sat.info/showthread.php?t=60342&page=2
    Se mai potrivesc si softuri de Truman insa trebuie sa te lamuresti intai ce procesor ai sau ce soft ai in receptor. Posibil sa fie mai multe variante de Yumatu MX Plus.
    Last edited by afaco; 3rd July 2009 at 14:13.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down final response

De ce ti neaparat sa scoti din context o parte a propozitiei? Nu crezi ca e mai normal sa o iei intreaga? Nu de alta dar partea a doua nu vorbeste de altceva.
    Cam asa era scris. Si cred ca sunt destule amanunte ca sa se inteleaga ce trebuie in acest caz.
    Daca te uiti prin magazine o sa vezi ca multi vanzatori numesc acest adaptor " cablu ". Cred ca era mai normal sa-i ceri lamuriri baiatului respectiv daca nu iti este clar ca e vorba de adaptor si nu sa dai "sfaturi" gresite. Nu de alta dar baiatul a spus ca e nou in domeniu si poate intelege total gresit unele chestii. Din aceasta cauza daca dam informatii hai sa le dam clare si in asa fel incat sa le inteleaga corect cei vizati. Eu cand gresesc recunosc chiar daca nu prea imi convine. Nu caut sa ma leg de diferite chestii (bucati de fraza) doar ca sa am impresia ca am dreptate.
    PS. Apropo de necitirea intregii fraze. Pe vremuri un coleg a vrut sa probeze pe calculatorul propriu un Win NT. Pe monitor a aparut o fraza pe care el a citit-o pe sarite si a inteles ca Win trebuie sa faca o partitie de 1Mb desi el zicea ca vrea sa formateze HDD dar zicea ceva si de 1Mb. A fost ceruta confirmarea de trei ori dar colegul nu a dat importanta. Ce a urmat se intelege. A pierdut toate datele din HDD.

De curiozitate am cautat pe Google "cablu rs232"
    Primele doua rezultate arata cam asa -
    Cablu convertor USB - Serial RS232

Cablu convertor USB la SERIAL RS232

deci ce mai e de discutat?

Mai domnule, sunteti normali au nu? Imi spuneti si mie ce face nenea doar cu cablul usb - serial? Citit cu atentie ce am scris si veti vedea ca am respectat ordinea naturala a lucrurilor. Ce face el doar cu cablul pe care-l are? Se uita la el? Se scarpina undeva cu el? Nu m-am enervat, DAR, eu spre deosebire de voi, am respectat ordinea fireasca a lucrurilor. Am spus ce are nevoie, in exact ordinea de care are nevoie. Acum ati inteles? Am pus punct final acestei discutii. Altadata fiti atenti la ordinea fireasca a lucrurilor. Nu sariti etapele dupa cum vrea muschii vostri. THE END.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)