Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default laptop in loc de satfinder ???

Am si eu o mare rugaminte la meseriasi. Am folosit de vreo patru ori satfinderul la pozitionarea pe satelit (prieteni) si nu sunt multumit de rezultat aprox. 3ore de sucit pana am seusit reglajul si in plus nu sunt sigur daca am obtinut maxim posibil. Intrebarea este daca pot folosi laptopul eventual cu o placa ceva ptr. reglaj.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Bine inteles ca se poate dar rezultatul nu e pe masura asteptarilor,se foloseste un DVB usb extern,dar astea sunt slabute tare si nu iti da calitatea reala a semnalului.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

am mai vazut o varianta... laptop cu dreambox in wireless

micro '''-ist Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: laptop in loc de satfinder ???

Quote Originally Posted by leonardsenior
    Am si eu o mare rugaminte la meseriasi. Am folosit de vreo patru ori satfinderul la pozitionarea pe satelit (prieteni) si nu sunt multumit de rezultat aprox. 3ore de sucit pana am seusit reglajul si in plus nu sunt sigur daca am obtinut maxim posibil. Intrebarea este daca pot folosi laptopul eventual cu o placa ceva ptr. reglaj.
    se poate si cu rezultate destul de bune cu o placa skystar 2 usb si cu fast sat finder
    .......nimeni nu sa nascut invatat,chiar daca are experienta

-nomad- Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc un DM500 si un lectok cu USB GPS (Pentru aflarea pozitie exacte) Poate fi considerat un moft dar chiar imi foloseste Asta in cazul in care am deaface cu o montura H-H.
    In cazul in care antena este fara motor o instalez cu un SATFINDER analogic din comoditate.
    Lectok-ul este in permanentza un ajutor pentru ca poarta baza de date cu satelitii si transpoderele .
    Bineinteles ca se poate si cu un fir cu plumb si o busola acuma e o chestie de indemanare
    In concluzie lectok-ul nu poate inlocui un sat finder printr-o DVB usb externa .. parerea mea iar de skystar2 (PCI) nu cred ca poate fi vorba- la instalari sa mergi cu pc-ul dupa tine ...
    #Nanok#

„…acest delir, această lume nebună a gadgeturilor, a fetişurilor care încearcă fiecare să imprime eternităţii o valoare şi să facă dovada unei mîntuiri prin lucruri şi a lipsei mîntuirii prin har.“ - JEAN BAUDRILLARD ¶Root is a state of mind¶

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu mi-e rusine sa recunosc ca si acum (ca si in epoca analogica) tot cu receiverul analogic fac reglajul brut (verific si reglez bine 26'E si apoi 30'W & 42'E)... dupa aia trec pe digital si reglez adevaratele extreme (45'W - 95'E)
    Cat o mai tine analogicu', asa procedez... doar daca ma apuc din nou de instalari trec la modernisme
    Oricum, busola digitala (foarte exacta) am deja pe telefon, televizor mare cat un...walkman, am... pacat ca pentru receiver trebuie obligatoriu fir caci altfel nu mai eram dependent de nici un cablu

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default rz+

Interesant...ce telefon are busola digitala?...tot e timpul sa-mi schimb batranul Nokia...iar small TV-ul are suficienta stralucire sa faci un reglaj si pe timp insorit?

All the best!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nokia 5140... http://www.cacell.co.za/images/nokia5140-large.jpg

Cu o calibrare perfecta (prin rotirea telefonului cu 360', pe o suprafata perfect orizontala) se obtin rezultate excelente... am observat ca indica mult mai bine decat una clasica, ruseasca, relativ buna

Tv-ul... nu prea se vede bine pe soare si nici definitia nu e foarte buna (cu greu se poate citi scrisul la filme)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default tv

Si ce model e TV-ul?
    Ma bate si pe mine gandul la o jucarie de asta...m-am tot uitat pe la diverse modele...ce mi-a placut mai mult au fost niste ARCHOS-uri,
    cele care sunt cu HDD, se pare ca baietii nu exceleaza pe alte directii dar la capitolul PVP-uri sunt in top!
    Din pacate nu toate modelele au intrare AV.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

CASIO (color) cu diagonala de 5.4 cm ... deci nu am glumit cand am zis ca exact cat un walkman, numai ca e de generatie mai veche (anii '90)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)