Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ei, e careva expert in bransha ?

Un vecin de-al meu a primit de la varul lui din Timisoara o plasma (defecta), si daca si-o poate repara, va ramane a lui.
    Este marca DAYTEK
    Model Nr. VPM 4350-1
    Product 42" PLASMA TV
    Daewoo International
    Problema e ca pana a nu se defecta mai serios, i-a aparut pe mijlocul ecranului o dunga verticala neagra de aprox. 2 cm.
    A dus ala plasma la diferiti meseriasi din Timisoara, si nu au facut nimica. Dupa un timp nu a mai avut deloc imagine. Si-a luat alta plasma si pe cel defect in stadiul acesta i-a pasat-o varului sau.
    Asta, vecinul meu mai repara si el TV-uri asa pe langa serviciu, ca hoby.
    A desfacut plasma si a gasit o placa de luminanta cu un integrat "bushit". Cand scoate placa (are 2 buc.) atunci apare imaginea doar pe parte de sus a ecranului, dar si pe acea jumatate de sus a imaginii, persista acea dunga verticala de 2 cm pe mijlocul ecranului.
    Vecinul asta are un frate in Canada si i-a gasit la un second o placa identica, problema e daca cineva stie cam ce ar putea produce acea dunga neagra ?. Ca poate se "busheste" si placa asta care a primit-o .
    Are careva vreo idee, cam ce ar putea fi ?.
    Placa defecta este fabricata de LG.Este de :
    LGE PDP 040308
    model 42V6
    Board : YDRV_BTM
    Cea primita din Canada este identica.
    Cu multumiri pentru orice idee sau sfat.
    .

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Am intalnit deseori defectul asta ,si nu era nici un integrat ,de vine era cate un flat ,mai exact e vorba de contactele de pe sticla ,iar asta se rezolva schimband display-ul cu totul;dar e posibil sa fie si un integrat(dar mai rar!)

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Uite ce mi-a raspuns cineva:

Defectul respectiv este explicat in manualul de PDP42V6 incarcat de Tavi la sectiunea TV Plasma -> LG si in alte manuale, chiar daca sunt sasie diferite...
    Cele 2 placi identice YDRV_BTM si YDRV_TOP pot cauza lipsa imaginii in jumatatea inferioara, respectiv superioara, asa ca nu de acolo se trage beleaua cu dunga verticala. Trebuie sa verifici COF FPC.
    Bafta.

Iti trimit si documentatia lui aici si aici.

Bafta
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Uite ce mi-a raspuns cineva:

Defectul respectiv este explicat in manualul de PDP42V6 incarcat de Tavi la sectiunea TV Plasma -> LG si in alte manuale, chiar daca sunt sasie diferite...
    Cele 2 placi identice YDRV_BTM si YDRV_TOP pot cauza lipsa imaginii in jumatatea inferioara, respectiv superioara, asa ca nu de acolo se trage beleaua cu dunga verticala. Trebuie sa verifici COF FPC.
    Bafta.

Iti trimit si documentatia lui aici si aici.

Bafta
    merci, am sa le studiez impreuna cu vecinul (manualele).
    Azi am fost impreuna, si am inlocuit placa aia defecta dar dunga nu a disparut. Arata asa :

Am sa postez rezultatul dupa studiul manualelor.
    .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ulenpas View Post
    Am intalnit deseori defectul asta ,si nu era nici un integrat ,de vine era cate un flat ,mai exact e vorba de contactele de pe sticla ,iar asta se rezolva schimband display-ul cu totul;dar e posibil sa fie si un integrat(dar mai rar!)
    100% e displayul.Nu va mai chinuiti ca nu rezolvati nimic.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@Garlic-ule, esti mare. Jos palaria.
    Deocamdata doar virtual, Dar tot o sa ne intalnim noi odata.

.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    @Garlic-ule, esti mare. Jos palaria.
    Deocamdata doar virtual, Dar tot o sa ne intalnim noi odata.

Mari sunt prietenii mei, depanatori si ei. Eu doar concubinez cu ideea de service. Ma bucur ca s-a rezolvat problema.

Toate bune
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Mari sunt prietenii mei, depanatori si ei. Eu doar concubinez cu ideea de service. Ma bucur ca s-a rezolvat problema.

Toate bune
    S-a rezolvat asa de bine, ca aseara tarziu, au aparut 2 linii verticale negre, in loc de una. Deci e clar de la contact imperfect.

Am folosit asta :

Sa fie deja vechi ?. Ca am acest tub de mai bine de 5 ani.
    Stii cumva ceva mai bun ?
    .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    S-a rezolvat asa de bine, ca aseara tarziu, au aparut 2 linii verticale negre, in loc de una. Deci e clar de la contact imperfect.

Am folosit asta :

Sa fie deja vechi ?. Ca am acest tub de mai bine de 5 ani.
    Stii cumva ceva mai bun ?
    N-are nicio treaba. In manual sunt descrise si situatiile cu dungi multiple.

Try harder

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)