Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Cesionare contract digi

Am un contract pentru digi tv incheiat din martie 2005. Am vrut sa cesionez acest contract .D-na de la casierie mi-a cerut sa duc receptorul si cardul in una din zilele 1-5 ale lunii pentru a face rezilierea, eu am mers in 2, iar persoana ce prelua sa mearga a doua zi , deci a mers in 3 pentru a incheia contractul.Sigur ca persoana care a preluat a trebuit sa aiba act de spatiu, factura utilitati,buletin. E normal acest lucru? Contractul s-a incheiat pe un an, dar receptorul era cumparat de mine si cred ca era normal sa se schimbe doar numele titularului de contract si contractul sa se deruleze in continuare in aceleeasi conditii.
    Oricum am facut schimbarea dar nu mi s-a parut corect sa se faca o reziliere ,apoi un contract nou.
    Mai am un abonament pe care urmeaza sa il cesionez, asa ca ce ma sfatuiti sa fac?
    Va multumesc!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Se pare ca nimeni nu a mai avut probleme de genul celei de mai sus. Restul care mai lucreaza pe acolo ,in zona digi, au luat vacanta. o sa ma descurc eu cumva, cum am facut si altadata. Ajutorul acordat pe acest forum , fata de 2004-2006 cand era super OK, a scazut foarte mult. Pacat! Dar ce sa facem E criza!
    Numai bine si vacanta placuta tuturor!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

E normal sa ii ceara acte ca la un nou abonat deoarece este un nou contract si implicit un nou abonat chiar daca decodorul este cumparat de mai demult sau atunci pe loc,cred ca au mai invatat si ei un pic din tepele pe care le au luat cu caravanele si dadeau echipamente la toti tiganii care nu au platit nici macar o luna abonament si nici macar echipamentul nu l au mai recuperat.

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by paduraru View Post
    E normal sa ii ceara acte ca la un nou abonat deoarece este un nou contract si implicit un nou abonat chiar daca decodorul este cumparat de mai demult sau atunci pe loc,cred ca au mai invatat si ei un pic din tepele pe care le au luat cu caravanele si dadeau echipamente la toti tiganii care nu au platit nici macar o luna abonament si nici macar echipamentul nu l au mai recuperat.
    Aici nu e vorba de documentele pe care le-au cerut si nici de un contract nou, e vorba de cedarea contractului de la mine catre acea persoana. Sigur ca erau necesare documentele, dar nu trebuia reziliat contractul vechi si facut unul nou, tocmai de aceea i se spune CESIUNE. Dar a fost reziliere contract apoi un nou contract ,deci este CONTRACT NOU cu un alt numar!
    Aici nu e vorba de tigani sau de modul cum au acordat sau recuperat aparatele date in custodie. Au facut greseli de management cu gramada , dar e treaba lor.

dacianova Teacher
    Posts Thanks / Likes

Este vorba de RCS&RDS, si fiind vorba de ei totul e posibil! Nu trebuie sa te mire absolut nimic cand vine vorba de RCS&RDS. Eu sunt cu plata la zi si am avut surpriza sa constat la un moment dat ca figurez la ei cu 3 luni neachitate. Le-am trimis si dovezile de plata si tot dator sunt. Asa ca sfatul meu e sa faci ca ei ca sa nu ai surprize! E vorba de RCS&RDS...

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dacianova View Post
    Este vorba de RCS&RDS, si fiind vorba de ei totul e posibil! Nu trebuie sa te mire absolut nimic cand vine vorba de RCS&RDS. Eu sunt cu plata la zi si am avut surpriza sa constat la un moment dat ca figurez la ei cu 3 luni neachitate. Le-am trimis si dovezile de plata si tot dator sunt. Asa ca sfatul meu e sa faci ca ei ca sa nu ai surprize! E vorba de RCS&RDS...
    Nu te cred, cu dovada platii nu ai cum sa fii restant daca chitatele reprezinta plata facturilor...uitate pe chitanta si vezi ce factura ai platit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)