Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Stream pe net cu placa skystar1

Salutare , Mii de scuze daca am postat aiurea, dar nu am gasit nimic legat de problema mea .
    As dorii sa stiu daca aparatura din dotare ma poate ajuta sa fac stream pe net. am un receptor boom si cu el fac stream pe net prin tvtuner , am insa si o placa dvb skystar1 cu progdvb instalat si cu care vad digi tv, nu reusesc insa sa fac stream pe net nu il vbede nici cu webcammax nici cu media encoder , vreo idee ceva . Va Multumesc Anticipat.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma gandesc ca vrei o solutie gratuita ...

Solutia e DVBDream + VLC:

O posibilitate ar fi asta:
    1.In DVBDream mergi in Options->Preferences->LAN Streaming
    2.Lasi Client 127.0.0.1, port 1234 si Bifezi Active
    3.Deschizi VLC 0.9.9 si mergi la Media -> Streaming
    4.La Open alegi Network si scrii la address udp://@ sau udp://127.0.0.1:1234
    5.Apesi Stream
    6.La Stream Output bifezi Play locally si HTTP cu Address <IP_UL_PC_ULUI> si portul 8080
    7.La Encapsulation alegi de ex ASF/WMV
    8.La Video codec bifezi si alegi de ex WMV2 si bitrate de ex 400kb/s si scale de ex 0.5
    9.La Audio codec poti alege WMA, 64kb/s si channels 1
    10.Apesi Stream

La pasii 7+8+9 Poti alege si encapsulation .MP4 cu mpeg4+mp3 sau, .MOV, samd

Setarile de codec/bitrate/etc le poti ajusta in functie de puterea de procesare a pc-ului tau si de banda de internet disponibila.

Trebuie sa ai forwardat portul de la pasul 6 (in cazul nostru 8080) din router ca sa fie accesibil din afara folosind ip-ul tau real.
    Pe client, deschidi VLC si dai CTRL+N, si scrii http://<ip-ul tau real>:<portul>

Solutia comerciala si necrackuita inca e Prog Media Server Pro.

Alte detalii si aici:
    http://forum.paytv.ro/showthread.php...ghlight=stream
    http://forum.paytv.ro/showthread.php...ghlight=stream
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mersi de raspuns , dar varianta cu vlc nu e pe placul meu as fi vrut sa transmit in sopcast sau ceva asemanator , dar media encoderele nu se inteleg cu tehnologia asta din pacate ( ; inca odata mersi de raspuns , sper sa mai dea careva o idee ceva.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Solutia cea mai buna de departe e DvbViewer, doar ca ai destule de configurat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

sunt cam incepator nu reusesc sa prind nici un satelit cu DVBViewer asta
    placa mea tehnotrend SAA cam fitzoasa din pacate ( , cred ca ma resemnez ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by olteanu82 View Post
    sunt cam incepator nu reusesc sa prind nici un satelit cu DVBViewer asta
    placa mea tehnotrend SAA cam fitzoasa din pacate ( , cred ca ma resemnez ....
    Placile tehnotrend sunt printre placile care se intleg cel mai bine cu dvbviewer.
    Eu am unTT 3650Ci usb HD si merg de minune cu dvbviewer cu telecomanda setata corespunzator tuturor tastelor.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu ma plang de ea ca vaad ca pe digi merge brici mai putzin unele canale cu subtitrari gen digifilm , dar pe mine ma interesa daca pot face strreeam pe sopcast sau ustream , dar ce am citit nu gasesc nimik doar varianta cu vlc , si acolo nu inteleg daca se conecteaz multi cine tzine in picoare streamu ca fara server miar pica netu instant ..... daca mai auzitzi ceva cumva despre asa stream , sau mai bine sa achizitionez un dreqm del tot lauda lumea .... oricum mersi mult de raspunsuri sper ca mai avetzi solutzi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

daca stiu eu bine dvbviewer nu se impaca cu skystar 1 ... dvbviewer suporta numai placile budget nu si cele cu decodare hardware.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

mda din pacate asa este nu functioneaza cu skystar1 nu are semnal nu vede satelitzi nimik , dar cred ca am prin ideea cu progdvb si modulu lor de stream + vlc + sopcast , am citit toate linkurile lui ovidiumarius si au fost de mare ajutor , cum reusesc ceva am sa scriu , totusi acuma au intervenit alte belele sopcastu nu vrea sa dea pe net doar in retea placa skystar numai vrea sa dea sunet ..... foarte ciudate treburile astea , dar cu ajutrul vostru nu imi fac probleme ..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)