Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ce latime trebuie sa aiba o poarta?

Am un teren pe care intentionez sa-mi construiesc o casa.
    Ce latime trebuie sa aiba poarta de intrare masini? Pe poarta respectiva vor trebui sa intre camioanele cu materiale, cifele cu betoane etc.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

lasa poarta la urma dupa ce termini cladirea.daca e posibil.
    pt ca e riscul sa ti o mai darame camioanele.eu am avut gard facut si mi au strimbat un stilp.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Terenul are deja o poarta, dar numai pentru acces masini mici. Fostul proprietar avea un Tico, asa ca va dati seama ce latime are poarta ...
    Poarta (chiar si provizorie) trebuie sa o fac, camioanele trebuie sa intre in curte pentru a descarca marfa. Intrebarea e, ce latime trebuie sa aiba?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Te duci la un camion si ii masori latimea, apoi adaugi 1m. Acum depinde si de cat de lata e strada, cum poate sa ia curba (strans sau normal), etc. Daca poate sa intre drept, ajunge si o rezerva de o jumatate de metru (20-25 cm de fiecare parte). Daca intra oblic, trebuie sa lasi mai mult.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei imi iau ruleta si ma duc sa masor latimea unui troleibuz la Universitate in statie(daca iti ieste de folos).
    Cand e gata,sa venim si noi la un gratarel la matale
    P.S.
    Aduc eu spritul.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Vazand locatia dumneavoastra si refacand calculele rezulta ca ai nevoie de o poarta de trei metri latime.
    Succes.
    Daca rezultatul e corect am un mic gratis la petrecerea de inaugurare a casei
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca strada are o latime de 6m atunci ramane ca intrarea trebuie sa aiba cel putin 3.5 m ca sa nu ai probleme.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

@satenicu:
    De-abia astept sa-ti arat ceva: calcul de rezistanta pentru un stalp metalic incastrat in structura de rezistenta a casei . Stalpul va sustine o antena cu diametru de 3 m si care va trebui sa reziste la rafale de vant de 100 km/h. Alinierea stalpului se va face cu laser! Pentru a avea acces usor la antena, casa va fi terasata (adica fara acoperis in panta) . Vizibilitatea catre sateliti va fi de 100%, a fost cel mai important factor in decizia de achizitie a terenului.
    Sper ca deja ai dedus ca voi avea nevoie de ajutor la reglajul unei astfel de antene, asa ca spritul si mititeii ii dau eu. Tu aduci doar o scula desteapta pentru reglaj antena. Nu pleaca nimeni pana nu prindem BBC-urile pe Astra!

@Kroky:
    Accesul la teren este ideal, drumul fiind perpendicular pe proprietatea mea (drumul se infunda in gardul meu), asa ca masinile nu au nevoie sa ia nicio curba, decat ca trebuie sa iasa cu spatele in drumul principal.

Deci poarta ramane de 3.5 m?

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

La 3.5 m (adica 1.75 si 1,75)trebuie sustinere(descarcare)pe stalpi cu diametru mare si eventual sustinere cu tirant.
    P.S.
    Auzi, asa cred eu, nu te lua dupa mine ca nu sunt inginer.Eu sunt vidanjor de meserie
    [SIGPIC][/SIGPIC]

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    @satenicu:
    De-abia astept sa-ti arat ceva: calcul de rezistanta pentru un stalp metalic incastrat in structura de rezistenta a casei . Stalpul va sustine o antena cu diametru de 3 m si care va trebui sa reziste la rafale de vant de 100 km/h. Alinierea stalpului se va face cu laser! Pentru a avea acces usor la antena, casa va fi terasata (adica fara acoperis in panta) . Vizibilitatea catre sateliti va fi de 100%, a fost cel mai important factor in decizia de achizitie a terenului.
    Sper ca deja ai dedus ca voi avea nevoie de ajutor la reglajul unei astfel de antene, asa ca spritul si mititeii ii dau eu. Tu aduci doar o scula desteapta pentru reglaj antena. Nu pleaca nimeni pana nu prindem BBC-urile pe Astra!

@Kroky:
    Accesul la teren este ideal, drumul fiind perpendicular pe proprietatea mea (drumul se infunda in gardul meu), asa ca masinile nu au nevoie sa ia nicio curba, decat ca trebuie sa iasa cu spatele in drumul principal.

Deci poarta ramane de 3.5 m?
    Ba,baiatule.
    Deci iti fac lucrare la mare meserie,pac pac,prinzi tot si spotul middle east de la Amos.Tot.Si spot India si spot China.De la 100 est la 45 vest.Ii prindem si pe aia cu orbita inclinata.Punem si antena de emisie daca vrei.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Imi vine in minte o problema care nu are legatura cu situatia actuala, dar in viitor: zapada. Daca spui ca drumul se infunda in poarta ta, inseamna ca este un drum folosit numai de tine si iarna nu este eliberat de zapada de nimeni, decat de tine. Cat este de lung? Fiindca atunci cand ninge puternic, ai pus-o. Ori dai la lopata pana faci basici, ori pui sclavii la munca, ori iti iei o freza de zapada din aia desteapta, care arunca zapada la vecini, sa se bucure si ei de iarna.
    Nu-l lasa pe Satenicu sa vina cu tzambalu' de reglat antene ca la cabana nu a fost in stare sa gaseasca un amarat de Thor (ce daca 1°W era dupa munte, la cat a dat pe scula aia trebuia sa-l gaseasca), asa ca le-a omorat pe gagici cu telenovele pe Dolce.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Imi vine in minte o problema care nu are legatura cu situatia actuala, dar in viitor: zapada. Daca spui ca drumul se infunda in poarta ta, inseamna ca este un drum folosit numai de tine si iarna nu este eliberat de zapada de nimeni, decat de tine. Cat este de lung? Fiindca atunci cand ninge puternic, ai pus-o. Ori dai la lopata pana faci basici, ori pui sclavii la munca, ori iti iei o freza de zapada din aia desteapta, care arunca zapada la vecini, sa se bucure si ei de iarna ...
    Drumul de acces are fix 147m dar avem masini de teren si eu si nevasta, asa ca noi nu avem probleme. Probleme vor avea musafirii ...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Satwien, pune si tu o poza din strada catre poarta sau gardul tau.
    Vei fi uimit cite idei vei primi.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

6-6 poarta-n casa.
    SHALOM

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

O mare greseala a istoriei contemporane: nu 6-6 este poarta-n casa, ci 6-4!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)