Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Digi tv si cei 40 de hoti...

Va salut.In speranta ca pe aici este vreun angajat luminat de la digi,imi expun si eu problema:am cumparat de pe un site de achizitii on line 2 receptoare digitv noi.cind m am dus sa mi iau cartele de la un pct rds/rcs am fost intrebat pe ce nume au fost iar eu ca un naiv am spus de unde le am luat.ei si acum s a declansat ancheta ,ca nu trebuia sa le iau fara cartele ca daca stiu exact sursa etc.le am lasat nr de tel si a ramas sa ma contacteze cineva,lucru care evident nu s a intimplat.eu nu doresc decit sa ma abonez si nu stiu ce sa fac mai departe.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dar cine te-a pus sa cumperi de pe site, trebuia sa mergi la o caserie rcs sa cumperi de acolo sau sa iei un receptor in custodie, iar daca vroiai mai multe sau duble sa le cumperi de la ei. Ca sa inchei un contract la digitv trebuie sa achizionezi sau sa iei in custodie minim decodorul, la care iti da in custodie un smartcard. Daca doresti sa achizionezi de la o persoana un decodor trebuie ca acesta sa fi fost cumparat sa nu aiba datorii si sa te prezinti cu el si cu actele necesare asa cum se zice aici http://www.digitv.ro/promotii.html la caseria rcs asa cum spune pe site-ul lor.
    debian,vu uno, T90,2xdigi, tivusat,freesat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default cine m a pus...

rcs/rds m a pus,ca din martie ma milogesc la ei.plus ca daca le am cumparat sper sa inchei ctr doar pe un an.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Eu am vrut sa reziliez astazi unul din contractele Digi si surpriza contractele nu se pot rezilia decat intre 1 si 5 ale lunii, un gest foarte frumos din partea lor sa te puna pe drumuri cand vor muschii lor nu cand are omul timp pentru asa ceva.

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default da i dreaq...

Quote Originally Posted by Longlife View Post
    rcs/rds m a pus,ca din martie ma milogesc la ei.plus ca daca le am cumparat sper sa inchei ctr doar pe un an.
    te duci la opc daca nu ti incheie abonamente.in mod sigur erau uimiti ca i ai sarit...

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default da i dreaq...

te duci la opc daca nu ti incheie abonamente.in mod sigur erau uimiti ca i ai sarit...

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Va salut.In speranta ca pe aici este vreun angajat luminat de la digi,imi expun si eu problema:am cumparat de pe un site de achizitii on line 2 receptoare digitv noi.cind m am dus sa mi iau cartele de la un pct rds/rcs am fost intrebat pe ce nume au fost iar eu ca un naiv am spus de unde le am luat.ei si acum s a declansat ancheta ,ca nu trebuia sa le iau fara cartele ca daca stiu exact sursa etc.le am lasat nr de tel si a ramas sa ma contacteze cineva,lucru care evident nu s a intimplat.eu nu doresc decit sa ma abonez si nu stiu ce sa fac mai departe.
    Exista si alti furnizori DTH. Nu te speria de anchete ca nu au timp de ele.
    Eu am abonament Digi de apropae 5 ani, actual folosesc un Focus si un Dolce pentru experimente educative si sincer spun ca nu este nici o diferenta intre furnizorii DTH cu exceptia +/- a numarului de programe. Toate se vad la fel de prost.
    Singura diferenta dupa mine ramane relatia cu clientii care la DIGI e varza.
    Receptoarele achizitionate poti sa le folosesti si pentru experienta
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default nu stiu...

dar m am simtit tare nasol cind se uitau ceilalti clienti cu diferite probleme pe acolo ,la mine cind tipa de la casierie zicea ca este imposibil sa fie receptoare noi din alte surse decit de pe la ei.ca un hot am fost tratat.dar in fine nu asta i problema mare,caci traiesc in ro si s invatat,ce ma interesa daca pot sau nu sa fac abonamente pe cele 2 receptoare.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

ne spui si noua ce marca sunt cele 2 receptoare noi ? am un feeling ca ti-ai luat o mare teapa

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bamboo View Post
    Eu am vrut sa reziliez astazi unul din contractele Digi si surpriza contractele nu se pot rezilia decat intre 1 si 5 ale lunii, un gest foarte frumos din partea lor sa te puna pe drumuri cand vor muschii lor nu cand are omul timp pentru asa ceva.
    Vina este a ta ca nu te-ai interesat in ce conditii se reziliaza contractul...vezi afisele la fiecare punct RCS&RDS + citirea contractului. Eu stiu cand fac un contract sau reziliez intreb in ce conditii se semneaza si in ce conditii se reziliaza. Fara suparare Bamboo.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Exista si alti furnizori DTH. Nu te speria de anchete ca nu au timp de ele.
    Eu am abonament Digi de apropae 5 ani, actual folosesc un Focus si un Dolce pentru experimente educative si sincer spun ca nu este nici o diferenta intre furnizorii DTH cu exceptia +/- a numarului de programe. Toate se vad la fel de prost.
    Singura diferenta dupa mine ramane relatia cu clientii care la DIGI e varza.
    Receptoarele achizitionate poti sa le folosesti si pentru experienta
    Hai fii carcotas " Toate se vad la fel de prost " am auzit-o si pe asta...
    Last edited by miniatus; 10th June 2009 at 01:46.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bebelsat View Post
    ma faci sa...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by miniatus View Post
    Vina este a ta ca nu te-ai interesat in ce conditii se reziliaza contractul...vezi afisele la fiecare punct RCS&RDS + citirea contractului. Eu stiu cand fac un contract sau reziliez intreb in ce conditii se semneaza si in ce conditii se reziliaza. Fara suparare Bamboo.
    Contractul in cauza are aproape 4 ani si nu scrie nimic legat de perioada de reziliere, daca au facut o modificare in contract ( e dreptul lor sa faca lucrul acesta dupa cum tot ei spun in contract ) cred ca trebuiau sa imi trimita si mie o notificare in acest sens sa imi aduca la cunostinta modificarile facute pentru ca eu nu ma duc in fiecare luna la casierie, platesc cate 6 luni sau un an odata, oricum mi se pare o aberatie sa ai doar 5 zile calendaristice pentru rezilierea contractelor. Am avut mult mai multe experiente neplacute cu RCS dar nu are rost sa le expun aici aici.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bamboo View Post
    Contractul in cauza are aproape 4 ani si nu scrie nimic legat de perioada de reziliere, daca au facut o modificare in contract ( e dreptul lor sa faca lucrul acesta dupa cum tot ei spun in contract ) cred ca trebuiau sa imi trimita si mie o notificare in acest sens sa imi aduca la cunostinta modificarile facute pentru ca eu nu ma duc in fiecare luna la casierie, platesc cate 6 luni sau un an odata, oricum mi se pare o aberatie sa ai doar 5 zile calendaristice pentru rezilierea contractelor. Am avut mult mai multe experiente neplacute cu RCS dar nu are rost sa le expun aici aici.
    1. Toate modificarile ale termenilor din contract sunt afisate in punctele de lucru RCS-RDS
    2. Au fost anuntate pe Digi Info
    3. In legatura cu inceputul acestui thread: daca va cumparati receptoare din piata, cereti si chitanta cu care ex-proprietarul a achitat acel receptor: daca te duci cu receptor+chitanta se incheie contractul; daca receptorul e al tau de pe un contract mai vechi reziliat, atunci se verifica completezi o declaratie si iarasi e contractul incheiat.
    4. Absolut toate modificarile sunt postate pe siteul DigiTV.
    Care e problema?
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    1. Toate modificarile ale termenilor din contract sunt afisate in punctele de lucru RCS-RDS
    2. Au fost anuntate pe Digi Info
    3. In legatura cu inceputul acestui thread: daca va cumparati receptoare din piata, cereti si chitanta cu care ex-proprietarul a achitat acel receptor: daca te duci cu receptor+chitanta se incheie contractul; daca receptorul e al tau de pe un contract mai vechi reziliat, atunci se verifica completezi o declaratie si iarasi e contractul incheiat.
    4. Absolut toate modificarile sunt postate pe siteul DigiTV.
    Care e problema?
    problema este ca, conform legislatiei EU, modificarile de contract trebuie comunicate in scris (cu posta) clientilor. acestia au apoi posibilitatea, intr-un anumit interval de timp (30 de zile de obicei), sa refuze (tot in scris) preluarea noilor conditii, caz in care se reziliaza contractul. daca clientul nu zice nimic in perioada respectiva, contractul devine valabil cu noile conditii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)