Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Care ar fi cea mai buna ruta Spania-Romania?

Salut la toata lumea!Am 4 ani de cand nu am mai fost in Romania timp in care cred ca s-au schimbat destul de multe prin tarile Europei(aici ma refer la drumuri si autostrazi noi).Intrebarea mea este care ar fi cea mai buna ruta de a ajunge in Romania din Spania,daca este cineva dintre voi care a mers atat prin Italia cat si prin Germania?
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa locatie vad ca esti in sudul Spaniei. In acest caz te avantajeaza sa vii prin sudul Frantei, apoi Italia si depinde in ce zona din RO vrei sa ajungi. Daca vrei Transilvania sau Moldova de Nord atunci alegi Austria, Ungaria, RO, daca vrei sa ajungi in partea de sud atunci Slovenia, Serbia si Ro.

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Multi spun ca prin italia este mai aproape dar ca drumurile sunt mult mai proaste ca si prin germania iar eu asta intreb daca este cineva care a mers pe ambele rute?Si alta intrebare in ce tari se plateste vigñeta(la intrare)ca nu vreau sa am surprize?
    Last edited by harry75; 4th June 2009 at 13:54.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by harry75 View Post
    Multi spun ca prin italia este mai aproape dar ca drumurile sunt mult mai proaste ca si prin germania iar eu asta intreb daca este cineva care a mers pe ambele rute?Si alta intrebare in ce tari se plateste vigñeta(la intrare)ca nu vreau sa am surprize?
    prin Italia sunt la fel de bune ca in Germania.
    Am mers asa:

Barcelona-Nice-Genoa-Milano- Udine-Graz-Viena.-Timisoara.-Buc.

E perfect drumul dar destul de scump. In Franta pe coastra de Azur e superb, daca n ai fost merita, si in Italia la fel, dar mai scump parca e autostrada pana in Austria.
    In Austria 7 euro, vreo 10 euro in Ungaria.
    De la Barcelona la Graz costa 100 euro autostrada. Dar merita. si ceea ce vezi si cum sunt drumurile.

Din Genoa poti merge sper Verona, Udine direct, si iesi in Austria, Croatia. si o tai direct spre Romania. Prin Croatia, Serbia am inteles ca sunt drumuri Express, 2 benzi, dar sunt mai bune ca in Romania.

Bafta.
    Last edited by mark21; 4th June 2009 at 14:10.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    Prin Croatia, Serbia am inteles ca sunt drumuri Express, 2 benzi, dar sunt mai bune ca in Romania.

Bafta.
    de la zagreb la belgrad e autostrada. de la belgrad la severin e un drum bunicel.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am fost foarte multumit de sony route planner
    http://www.torrentz.com/9c174c12bcc2...fc755b42a8f719
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by harry75 View Post
    1. Atat prin Italia cat si prin Germania drumurile sunt foarte bune.
    2. In Italia se plateste autostrada (circa 100 euro cu aproximatie - nu mai retin exact ca am mers din bucati), in Germania nu se plateste niciun cent pentru autostrada si in plus motorina este mai ieftina, vezi aici: http://www.acl.lu/fr/a_la_une_trafic...des_carburants
    3. Vigneta platesti asa: Austria - 7euro/10zile, Ungaria - 1530 HUF = circa 5 euro/4 zile - vezi ca poti plati si direct in euro, impresia mea e ca daca platesti in HUF e mai putin
    Daca treci prin Slovenia vigneta e 35 euro/an si nu vand si pe fractiuni de an (cel putin asa stiu eu)
    Toate vignetele se iau din prima benzinarie pe care o gasesti in tara respectiva.
    Parca in Croatia nu era vigenta ci se plateste autostrada la puncte de taxare (ca in Franta si Italia) si era ieftina.
    Gigel

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc la toti pentru raspunsuri!

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu recomand sa vii pri germania; am mers eu pe ruta asta ca sa nu trec pe la italieni sa platesc o gramada la autostrada... cel mai bine tot prin italia.
    NU MA DUC LA VOT!
    m-am saturat de guvernantii nostri minunati!

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaitapanait50 View Post
    nu recomand sa vii pri germania; am mers eu pe ruta asta ca sa nu trec pe la italieni sa platesc o gramada la autostrada... cel mai bine tot prin italia.
    De ce?Pentru ca e distanta mai mare sau din alte motive? Eu,acum 4 ani am fost pe la italieni iar acum imi spune unul si altul ca prin germania ar fi mai bine deoarece au drumurile mult mai bune(in germania nu am mai fost de 8 ani).
    Last edited by harry75; 6th June 2009 at 02:08.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Eu am fost foarte multumit de sony route planner
    http://www.torrentz.com/9c174c12bcc2...fc755b42a8f719
    sau
    http://rapidshare.com/files/16127625...urope.4.05.rar
    parola www.soft-commander.net
    #N#
    #N# ( : EU sînt ca şi tine ... inventez.eu ...sînt de fapt chiar TU : )

Stii, am fost crescuţi sã credem cã toţi sunt egali, cã nu eşti mai bun decât altcineva.
    Bineînţeles cã asta e o minciunã.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţã sã exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Un lucru este clar =EVITA ITALIA= in situatzia actuala daca se intimpla vreun accident ai puso daca ashteptzi dupa vreo ambulantza italieneasca care (vor nu vor) cind ishi vor da seama ca eshti roman ai,ai,ai sa nu mai vorbim de drum ca e plin de tuneluri atit la intrarea in italia prin sudul Frantzei cit shi la intrarea in Austria deci ruta ta va fi Barcelona ,directzia França,Montepellier ,Nimes,Lyon,Strasbourg,inainte de ajunge la Strasbourg ieshi in Jarmania pe la Moulhouse,Basel,Stutgart,Munchen,Salzburg Wienn,Buda-Pishta,Szeged shi ajungi in Transilvania,voila!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)