Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena mea, victima a furtunii

Furtuna din seara asta m-a prins in masina, slalomul printre copaci cazuti in vizibilitate aproape zero a fost foarte interesant, dar acasa m-a asteptat o veste proasta: ligheanul dereglat total...
    As fi foarte recunoscator daca cineva dintre voi m-ar putea ajuta (contra cost, evident) cu un reglaj.

-=AS=-
    Guest

E bine daca e doar dereglata... sa nu fie mai mult ca si eu stau ca pe ace cu offset-ul meu (daca o mai fi pe teava)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question ciudattt

Pe acelasi subiect, furtuna de aseara, m-a prins acasa de la inceput pana la sfarsit. Am monitorizat pas evolutia acesteia inca din momentul in care norul s-a apropiat de zona mea. In momentul dezlantuirii , cand ploaia venea in valuri si vantul atinsese viteze impresionante, am incercat sa vad daca am semnal pe vreun satelit. Vreau sa spun ca pe 1W, unde aveam nivel de semnal de 87-90% nu am avut DELOC semnal iar pe HB si Astra unde aveam semnal de 50% respectiv 70% situatia era identica - L=0%
    Evident dupa efectuarea testului am si deconectat intrarea in receptor de teama fulgerelor . Important este ca dupa terminarea furtunii, valorile de semnal erau aceleasi ca si inainte de furtuna.
    Intrebarea care se pune este: excluzand HB si astra care, ma rog sunt pe o antena de 50X60 (HB in secundar) si semnal mai mic - pentru antena la care aveam semnal de aproape 90%, este posibil sa-mi dispara semnalul de tot ?!?

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Furtuna din seara asta m-a prins in masina, slalomul printre copaci cazuti in vizibilitate aproape zero a fost foarte interesant, dar acasa m-a asteptat o veste proasta: ligheanul dereglat total...
    As fi foarte recunoscator daca cineva dintre voi m-ar putea ajuta (contra cost, evident) cu un reglaj.

Cheers BADE !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca plafonul de nori se afla la altitudine joasa este posibil ca semnul pe anumiti sateliti sa se diminueze pana la disparitie.din cate stiu eu ... cel mai puternic ca semnal este amos , urmat de hb , hellas si apoi digi,focus ! la o furturna puternica , cum a fost cea de ieri pica akta , digi, focus , si printre ultimii boom si dolce ! de asemenea satelitii care sunt la mai mare distanta de locul receptie vor pica primi, iar cei mai apropiati vor pica ultimii. Partea buna a lucrurilor este faptul ca dupa furtuna totul revina la normal.

cu stima
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default si la mine la fel

Salutare, intocmai si la mine pe 2 antene de 110 mai intii a picat digi apoi dolce si dupa ce a trecut norul, primul si-a revenit dolce, apoi digi cu probleme pe multi transponderi(la digi).In rest nu am mai urmarit deoarece dupa caderea semnalului am scos dreamul din priza ca sa nu am probleme>
    O zi buna la toata lumea.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Aceleasi simptome le-am avut si eu la antena de 1.80... semnal zero oriunde as fi plimbat-o...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Aceleasi simptome le-am avut si eu la antena de 1.80... semnal zero oriunde as fi plimbat-o...
    No zau? Dar pe Astra1M? UPC Direct frate, ca era semnal pentru toti ))
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default antena dereglata

Quote Originally Posted by Lorand View Post

va ajut eu 0770100575

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Voi ati fost norocosi...

A mea(1.2) a fost rasturnata cu trepied cu tot si smulsa cu montura de pe teava.... Am gasit-o dimineata in fata blocului intr-un strat... S-a dus actuator, montura s-a rupt la surubul de reglaj elevatia si antena... o bucata de fier contorsionat.Va dati seama ca a zburat de la etajul 4 cu montura pe ea? Bine ca n-a luat-o in partea cealalta sa cada pe vreo masina...

Asta a fost acu 2 saptamani. Am luat un HH nou si una de 90.
    Chiar in seara asta am adus si un Prime Focus de 1.4. Sa vad cand o sa am timp s-o montez, ca la asta e mai cu cantec...

Numai bine la toti.
    Dm800SE,Opticum Dm3800, Inverto Black Ultra /0.9 Offset Fe, 1.2 TRIAX/Al

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Antenele prost puse au picat sau au suferit in Bucuresti in alte parti poate a fost mai rau. Eu nu am nico abatere( am 3 antene 0.9 ,1.4,1.5).Langa mine au picat copaci si cateva antene mici le-am vazut in strada...un copac a cazut la jumatate de metru de masina mea...am avut bafta de data asta.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    No zau? Dar pe Astra1M? UPC Direct frate, ca era semnal pentru toti ))
    Sincer sa fiu chiar acolo nu m-am gandit. Eu eram cu ochii mai mult pe norii aia ciudati care parca stateau sa inghita pamantul...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

-=AS=-
    Guest

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Sincer sa fiu chiar acolo nu m-am gandit. Eu eram cu ochii mai mult pe norii aia ciudati care parca stateau sa inghita pamantul...
    Si la tine vroiau sa inghita pamantul ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)