Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default AMOS 3 - spot Middle East - RECEPTIONAT !

Receptie fara intreruperi in centrul tarii cu antena de 2.2M reglata ''la milimetru''... un singur transponder intra dar acolo sunt doua canale FTA > Channel 2 si Channel 10
    Monitorizez in continuare... se pare ca au marit puterea pe unele transpondere!
    Incercati si voi pe frecventa 11.658V, 8520, 2/3 satelit Amos 4 grade VEST caci s-ar putea sa aveti semnal... mai ales in partea de S-E a tarii

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Bravo

Felicitari RZ+!
    La asemenea sr. este mai mult decat perfect. Eu reusisem odata cu lansarea lui Amos 3 in 2007 in toamna sa prin 2 TP-uri de pe spotul cu Israel locatia Bucuresti - la mine la munca tot cu 2.2m - reglata evident foarte bine.
    Bravo!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La SR-ul respectiv am intreruperi doar atunci cand la calitate scade sub 10% pe Humax... dupa cum se vede in imagine, calitate este 16% si chiar are salturi spre 18-20% deci foarte stabil cel putin deocamdata (trebuie sa vad si noaptea cum se comporta)
    Imi pare rau ca nu intra si IBA CHANNEL 1 si 33... sau transponderul HD deoarece acolo emite de mai mult timp FTA canalul YES MOVIES HD

Stiu ca in Bucuresti se pot receptiona si alte transpondere... de la YES - mai ales cel cu Rusia Today, 10.925V, 27500, 3/4

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    La SR-ul respectiv am intreruperi doar atunci cand la calitate scade sub 10% pe Humax... dupa cum se vede in imagine, calitate este 16% si chiar are salturi spre 18-20% deci foarte stabil cel putin deocamdata (trebuie sa vad si noaptea cum se comporta)
    Imi pare rau ca nu intra si IBA CHANNEL 1 si 33... sau transponderul HD deoarece acolo emite de mai mult timp FTA canalul YES MOVIES HD

Stiu ca in Bucuresti se pot receptiona si alte transpondere... de la YES - mai ales cel cu Rusia Today, 10.925V, 27500, 3/4
    Felicitari si din partea mea, plus ceva puncte la reputatie!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Meserie !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

" kol ha kavod".... din partea mea pentru receptia inedita a satelitului AMOS 3

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru aprecieri... iata ca si dupa 8 ore de la prima reglare semnalul se mentine stabil desi au aparut ceva nori si bate putin vantul
    Este clar ca au marit puterea pe acest transponder... pana acum cateva luni nu aveam deloc semnal
    Am vreo doi clienti in Brasov care de un an ma tot intreaba despre canale evreiesti... cred ca le recomand antene de 2.4M dar imi este putin teama ca iar vor scadea puterea pe acest transponder... cu 2.4M ar intra fara probleme Channel 2 si Channel 10

P.S. Probabil as obtine si mai mult semnal daca as utiliza exclusiv ghidul de unda Ku band... eu din pacate trebuie sa ma folosesc de ghidul c band deoarece imi este foarte greu sa mai obtin rezultate atata timp cat umblu la el (si acela este reglat la milimetru)
    Cam asa arata combinatia:

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@rz + incearca aceasta combinatie lnb inverto + flansa C120 si vei avea cateva procente in plus la receptie

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca sunt bune acele Inverto cu flansa insa singurul lnb Inverto disponibil l-am pus la un client rus, pentru o instalatie pe YAMAL 90'EST
    O sa incerc cu un MTI si un ghid de unda rusesc... de fapt este ghidul unui polarotor rusesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

rz+ sa vi sa-ti dau un ghid de unda ptru C band
    350 kg de scule!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gogi View Post
    rz+ sa vi sa-ti dau un ghid de unda ptru C band
    De cand tot zic ca trec pe la tine... nici nu mai am curaj sa promit

Dupa ce ma eliberez putin de lucrari (am cativa arabi pentru Nilesat) incerc sa-mi fac timp disponibil
    Numai bine!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

lnb care ai tu este asemanator cu lnb Invacom QDF-031 pe care il detin eu , despre care useri de pe astra2d dot com spun ca este bun la receptie DX eu am incercat dar din pacate este mai slab cu 16% decat inverto multe zile a fost sub obs.mai multe zile in sir si nu a vrut in ruptul capului sa receptioneze acele transpondere de pe astra2d . am incercat mai multe combinati si anume : 1. lnb Invacom QDF-031 + feedhornul antenei peruvision : 2. lnb Invacom QDF-031 + feedhornul C120 (de la mst): 3. lnb Invacom QDF-031 + feedhornul ( de la digital satelit): 4. lnb Invacom QDF-031 + feedhornul (de la strongsat) idem si variantele cu lnb inverto cu feedhornurile enumerate mai sus cele mai bune rezultate le-am obtinut doar cu lnb inverto+feedhornul C120 (de la mst): cu celelante variante diferentele au fost mici nici nu merita atentie desi ca sa obtii rezultate bune reglarea antenei "la milimetru" este foarte importanta conteaza fiecare milimetru doar atunci poti sa spui ca antena este 99% bine reglata

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bonou2 View Post
    @rz + incearca aceasta combinatie lnb inverto + flansa C120 si vei avea cateva procente in plus la receptie
    de unde modelul asta de flanshe
    se gaseste de cumparat
    350 kg de scule!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gogi View Post
    de unde modelul asta de flanshe
    se gaseste de cumparat
    tipul asta de flansa face diferenta intre un impatimit si o persoana obisnuita care cumpara un Lnb de la magazinul din colt nu am vazut asa ceva la magazinele care comercializeaza componente satelit .
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Felicitari pentru pasiunea receptiei sat si pentru rezultate.
    Flansa imi aduce aminte de vremea cind instalam 1.8mAl Ucraina pentru analogic,cu ghid de unde pentru 2 lnc-uri(11 si 12.5Ghz).Credeam ca ai o antena cu dubla reflexie,si lnc in centrul fizic al antenei.
    Astept rapoarte pentru receptia semnalului,si amanunte despre instalatie(tipul antenei,receptor,disq,etc).
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)