Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Inregistrare itv-hd in format .ts care nu ruleaza cu playere uzuale

Am inregistrat finala UCL cu dvb viewer in format .ts : au iesit 2 dvd - uri de 4,3 gb. Problema cu ele e ca nu le pot vedea decat cu dvb viewer sau ts player . Cu alte playere (bs player, kmplayer, mplayer, vlc ) refuza sa afiseze imaginea, redand numai sunetul.Am tot chinuit setarile playerelor si n`am ajuns la niciun rezultat favorabil.In schimb inregistrarile de pe history hd, discovery hd, orf hd ruleaza fara probleme pe aceleasi calculator si pe altele mai slabe, cu toate playerele enumerate.Ce e diferit in streamul celor de la ITV, aveti idee ?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Incearca sa faci un demux cu tsMUXER si mux cu mkvmerge.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tomita View Post
    Ce e diferit in streamul celor de la ITV, aveti idee ?
    E defect header-ul fisierului si playerele nu-l recunosc corespunzator. Sint posturi (din pacate si pe satelit) care transmit informatii corupte in stream. Solutia, pe viitor este 1.fie folosesti alt DVB player si, implicit, recorder - sau 2.faci recording ca mpeg si nu ca ts.
    Am avut de-a face multe inregistrari mpeg cu header corupt provenite de la un stick TV tuner HD, Pinnacle. In cazul aluia, n-aveam cum sa fac playerul oficial (Pinnacle center) sa recunoasca alt codec mpeg2 decit cel embedded, produs, fireste, de dobitocii de la Pinnacle. Inutil sa-ti spun ca o inregistrare cu header corupt da bataie de cap nu numai la reproducere, ci si la recompresie (desincronizari audio-video, macroblocuri, pierderi de frames, sincope).

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    E defect header-ul fisierului si playerele nu-l recunosc corespunzator. Sint posturi (din pacate si pe satelit) care transmit informatii corupte in stream. Solutia, pe viitor este 1.fie folosesti alt DVB player si, implicit, recorder - sau 2.faci recording ca mpeg si nu ca ts.
    Am avut de-a face multe inregistrari mpeg cu header corupt provenite de la un stick TV tuner HD, Pinnacle. In cazul aluia, n-aveam cum sa fac playerul oficial (Pinnacle center) sa recunoasca alt codec mpeg2 decit cel embedded, produs, fireste, de dobitocii de la Pinnacle. Inutil sa-ti spun ca o inregistrare cu header corupt da bataie de cap nu numai la reproducere, ci si la recompresie (desincronizari audio-video, macroblocuri, pierderi de frames, sincope).
    Cu parere de rau, dar nu cred ca se vb. de asa ceva. Un header corupt este corupt pentru orice player. Header-ul tau se refera la un MPEG2 nu la un TS, mai ales ca omul nostru nu delimiteaza formatul video din magazie. Omul a scris ca au iesit doua DVD-uri, dar nu a scris care este forma. Presupun ca se vorbeste de ceva tip HD, sau ma insel

Probabil dupa un demux si o infatisare a partii video ne vom da seama de ce se vb.

Deja in cazul tau se vb. de un stick si de o anumita compresie in timp real, sau gresesc si aici? Cum a decurs o inregistrare in TS si o ulterioara encodare in MPEG2

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Cu parere de rau, dar nu cred ca se vb. de asa ceva. Un header corupt este corupt pentru orice player.
    Corect, dar nu obligatoriu, dupa parerea mea. Sint cazuri in care, ca si acum, playerul nativ (DVB Viewer) recunoaste produsul propriu. TS Player, desi nu am auzit de el, fiind destinat fisierelor de acest gen, recunosind probabil "x" la suta din acel header, reconstituie informatia lipsa sau rearanjeaza anumiti parametri.

Omul a scris ca au iesit doua DVD-uri, dar nu a scris care este forma. Presupun ca se vorbeste de ceva tip HD, sau ma insel
    Cred ca vorbeste despre dimensiune, atunci cind se refera la DVD-uri. A pus, probabil, recorder-ul sa faca un split al fisierului .ts rezultat in care fiecare parte sa aiba o dimensiune acceptabila pt. a incapea pe un disc. Daca ne gindim bine, o problema ar putea sa fie chiar acel split - care split trebuie sa aflam cu ce s-a facut. Daca s-a facut cu un program destinat acestui lucru, este OK, dar daca l-a facut playerul/recorderul s-ar putea ca acelasi player/rec sa nu fi rescris header-ul pentru a "indica" corect ca este vorba de un flux intrerupt. E doar o ipoteza.

Probabil dupa un demux si o infatisare a partii video ne vom da seama de ce se vb.
    Sigur, numai sa-l poata face. In cele mai multe cazuri, programele de demuxare au nevoie de un fisier corect si/sau cel putin intreg.

Deja in cazul tau se vb. de un stick si de o anumita compresie in timp real, sau gresesc si aici? Cum a decurs o inregistrare in TS si o ulterioara encodare in MPEG2
    Este o compresie mpeg2, format nativ (bazata pe codec-ul produs de Pinnacle). Dar fisierul rezultat este corupt pt. majoritatea playerelor, in afara de VLC, care, de pilda, reda corect stream-ul audio si video, adica sincronizat si fara deficiente. Nu am inregistrat .ts, ca atare nu ma pot pronuntza. E vorba, cum am mai spus, de o ipoteza.
    Daca omul nostru ne va spune mai multe, ne vom face o idee mai clara.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Epopeea ta a fost mai mult decat introductiva. Rabdarea alegerii elementelor in cauza au largit o noua forma constructiva. Intotdeauna mi-am dorit acest model colaborativ.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Inregistrarea a fost facuta din DVBViewwer cu split la 1 dvd ( m-am referit doar ca dimensiune, nu si ca format video ) fara sa stiu initial ca vor iesi 2 discuri care, in mare coincid, cu fiecare repriza ( deh am avut si nitzica bafta ). Discurile, cu fisierele .ts needitate, in afara de pastrare in colectia mea, vroiam sa i le dau unui cunoscut care vinde lcd-uri si plasme second si open-box ,sa le ruleze si el in magazin de pe pc, sa vada cumparatorul de ce sunt capabile sculele cu adevarat, nu cu mizeria de semnal de pe cablu analogic RCS.
    Sincer nu am incercat sa le redau si cu alta aplicatie DVB , o sa incerc deseara cu ProgDvb sa vad daca problema e de la modul cum taie dvbviewer fisierele.
    Nu am inregistrat in format Mpeg pentru ca mi s-a parut dintotdeauna ca exista pierderi de calitate.
    Intradevar cand editam inregistrarile de pe satelit in SD , si la vremea respectiva foloseam Altdvb, aplicatia cu care taiam fisierele spunea ceva de genul ,,incorect header", dar ele rulau, mai cu glitchuri pe la inceput, dar rulau cu playerele enumerate.
    Cat despre demuxarea-muxarea fisierelor HD n`am incercat niciodata pentru ca stiu ca dureaza foarte mult.
    Oricum discutia voastra, constructiva de altfel, depaseste nivelul meu in ce priveste encodarea video, ceea ce nu ma impiedica sa va multumesc pentru schimbul vostru de idei.Asa mai prind si eu cate ceva:de la unul, de la altul.
    De fapt, gugalind pe net, am gasit despre streamul celor de la ITV HD urmatoarele afirmatii : ,,ITV HD may be a problem. It is broadcast as a data stream with the H.264 video inside an H.222 stream. Most boxes cannot detect ." si mai pe larg : ,,The video is still compressed with H.264 (aka AVC/MPEG4 Part 10), but it’s flagged as an H.222 (not H.262, which is MPEG2 compression) data stream.

H.222 isn’t a compression standard - it’s just a generic way of encoding a stream of data. But it’s not the way that data for live TV channels is normally encoded (that’s an MPEG Transport Stream, and I’m afraid I can’t remember the H number).

It’s the encapsulation and flagging that stops some receivers storing ITV HD - they don’t usually bother looking a H.222 streams when they’re storing channels. "
    Asta e. Sa vad si daca ruleaza cu cyberlink pdvd 7, 8 sau 9, ca doar cu codecul lor am vazut meciul pe dvbviewer.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

O demuxare/muxare iti fura doar 3/4 minute. Nu confunda cu o encodare. Asa iti va spune sigur daca este ceva care nu merge.

http://www.smlabs.net/tsmuxer_en.html
    http://www.bunkus.org/videotools/mkv...downloads.html

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu ca as fi gasit vreo solutie intre timp, dar m-am confruntat si eu cu aceeasi problema cu vreme in urma
    intre timp am renuntat la idee, dar m-as bucura tare mult daca s-ar gasi varianta cistigatoare

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...38&postcount=7

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Cei cu probleme la inregistrarea anumitor stream-uri nestandard au raportat rezultate bune la inregistrarea efectuata cu un "build" DVB Viewer creat in acest sens. Poate faceti o incercare cu acesta. Detalii aici.
    In principiu, stream-ul inregistrat eronat s-ar putea repara, intr-adevar, numai intr-un tool de demuxare, fixare a erorilor si, eventual, re-encodare.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Merge perfect cu VLC RC1

Demuxat fisierul si muxat in MKV.
    Ma refer la Finala luata de pe iTV SPORT iTVHD 1080i 50fps.

http://s640.photobucket.com/albums/u...nt=Image-1.jpg

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cei cu probleme la inregistrarea anumitor stream-uri nestandard au raportat rezultate bune la inregistrarea efectuata cu un "build" DVB Viewer creat in acest sens. Poate faceti o incercare cu acesta. Detalii aici.
    In principiu, stream-ul inregistrat eronat s-ar putea repara, intr-adevar, numai intr-un tool de demuxare, fixare a erorilor si, eventual, re-encodare.
    Stiu programul dar cu el nu poti inregistra decat FTA, eventual.Nu recunoaste decat propriile pluginuri gen audio recorder, video plugin, s.a.m.d.
    In schimb reda perfect fisierul inregistrat.Am impresia ca TS playerul care insotea anumite versiuni mai vechi ale DVBViewer-ului avea ceva in comun cu GE-ul.Il recomand si lui imDB pentru vizionarea inregistrarilor pe pc, este postat pe undeva pe _www.exyusat.com>upload>dvbcartice>software

O demuxare/muxare iti fura doar 3/4 minute. Nu confunda cu o encodare. Asa iti va spune sigur daca este ceva care nu merge.

http://www.smlabs.net/tsmuxer_en.html
    http://www.bunkus.org/videotools/mkv...downloads.html
    O sa incerc, sper sa nu-mi prind urechile.Sincer n`am fost niciodata un admirator al programelor gen virtualdub si tmpeg encoder.Eu mai mult cu divx converter, nero recode si alte simplitati d`astea.

Multumesc amândurora !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

...................
    In principiu, stream-ul inregistrat eronat s-ar putea repara, intr-adevar, numai intr-un tool de demuxare, fixare a erorilor si, eventual, re-encodare..........

Motiv bine intemeiat pentru care am cerut o demuxare/muxare. O reencodare poate fi un bun rezultat din punct de vedere al rezultatului initial, dar nu si a calitatii finale. Un .TS de acest gen include multe conostiinte in cauza si omul nostru spune clar ca pentru el este ca un zid. Sper sa fie doar o opinie initiala, nu un rezultat final.

Ceea ce pot spune, este ca am preluat de la un amic finala de care se vb. In format .TS captata tot prin intermediul DVBVIEWER fara cutter, splitter si un VPID selectionat precis. La intrebarea facuta de mine din punct de vedere al setting-ului legat de VPID omul mi-a raspuns in mod cert, ca acesta a fost facut manual si ca nu trebuie sa ma preocup. Pot spune ca VLC RC1 a inceput imediat sa-l arate in format original fara niciun fel de probleme. Am incercat un demux initial cu Projectx, unde erorile au curs garla (deja nepreuocuparea sa incepea sa-mi dea semne de intoleranta). Dupa am folosit tsMuxer cu optiunea eliminarii vocii : add picture timing info (Optiunea este sau intra in functie doar dupa un eventual click pe pista video), aici totul a luat o intorsura si demuxul a fost facut in ceva secunde. Ajuns la acest rezultat am facut un cut...... si un mux doar pe golul facut de E'to pe care l-am si expus in imaginea reprezentata de link-ul corespuzator. Dupa tot acest vacárm inca nu-mi dau seama daca se vorbeste de o anumita protectie nepusa la punct de tip pixel sau o simpla coincidenta.

Expun pentru @tomita ultima parte a demux/mux.

Deschizi tsMuxer si prin ADD introduci fisierul tau.TS. Undeva jos alegi "demux" si prin "Browse", alegi folderul in care vei salva fisierele. In aceiasi pagina vei gasi si vocea: Add picture timing info", pe care trebuie sa nu o selectionezi. Procesul demuxarii va dura cateva secunde/minute in functie de configurarea PC-ului tau. Ajuns la acest punct, deschizi: MKVmerge.
    Tot prin acelasi :add, selectionezi fisierele rezultate din demux. Aici intervine functiunea ta. Programul prin default iti va spune ca va schimba fps-ul de la 50 la 25. Nu-ti ramane decat sa: faci un click pe V_MPEG4/AVC pentru al considera, daca se poate asa. Dupa intri in: Format specific options si alegi vocea: FPS, unde scri: 50 (acesta fiind FPS-ul original). Nu-ti ramane decat sa dai click pe: Browse, pentru alegerea fisierului de salvat si in final: Start Muxing.

In caz ca te gasesti in dificultate , scrie.
    Eventualele probleme in acest caz, pot fi rezultanta unei setari necorespunzatoare din punct de vedere: VPID, de unde consecintele pot duce si la o eventuala forma de "header". Cu toate cele , header-ul poate intervenii doar in momentul unei conexii rau calitative, sau a unei encodari in timp real.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

A mers repede si a iesit perfect.

Multzam pentru ajutor si mini tutorial!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

inregistrat un concert .....HD
    undeva la a doua pauza , a luat muhe de box restart , sa dus in blana tata inregistrarea.
    nu am mai desfacut ts-ul cu nika kmplay , mplayer2 , gmplayer vlc nik.
    folosit acest soft peste fisierul de 1.7 gb pt 5 minute.
    http://download.softpedia.ro/dl/c4c1...EO/TsRemux.exe
    reparat streamul in totalitate ...NO LOSS::P)))
    bine ca am prins pauza.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)