Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Rugam MediaPro sa transmit PRO TV -DVB-t si SD

salutare!

Pentru ca tot avem un pachetel cat de cat decent, ar prinde bine si un
    PRO TV SD in DVB-T.

Nici un MTV RO nu ar strica dar nu stiu cum sta treaba cu drepturi/licente de terestru.

Cei care sunt in asentimentul meu, ii rog sa dea un REPLY de sustinere aici.
    Eu de exemplu am la 3 tv uri dvb-t fara hd si protv ca si prima lipsesc..

Va asigur ca va ajunge la MediaPro acesta propunere.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Intrutotul de acord! Ar fi bine sa mai intre ceva in DVB-t; ProTv-ul care are ceva vechime in media din Romania - chiar cred ca lipseste cu adevarat din DVB-T. Personal, consider ca acum cu cele cca 10 canale in dvb-t se simte o schimbare, o imbunatatire in domeniul televiziunii atat pentru zona bucuresti cat si pentru imprejurimi. Cu o antena micuta, scoasa in afara incaperii se poate beneficia de un semnal foaarte bun si o imagine "curata".
    Asadar, se pare ca lipseste ProTv-ul si putina muzica.

Numai bine!

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    salutare!

Pentru ca tot avem un pachetel cat de cat decent, ar prinde bine si un
    PRO TV SD in DVB-T.

Nici un MTV RO nu ar strica dar nu stiu cum sta treaba cu drepturi/licente de terestru.

Cei care sunt in asentimentul meu, ii rog sa dea un REPLY de sustinere aici.
    Eu de exemplu am la 3 tv uri dvb-t fara hd si protv ca si prima lipsesc..

Va asigur ca va ajunge la MediaPro acesta propunere.

Cheers BADE !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mie mi s-ar parea un pas inapoi pentru ProTV. Romanul daca vede ca se poate si cu mai putin, in veci nu e motivat sa treaca la o treapta superioara. Parerea mea e ca locul protv-ului e pe HD unde trebuie sa se preocupe sa umple grila cu continut hd.

Sunt convins ca, desi pentru moment pachetul acesta extins de programe SD este benefic, pe termen lung are ca efect intarzierea trecerii pe HD.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 3.1234

Quote Originally Posted by platondd View Post
    Mie mi s-ar parea un pas inapoi pentru ProTV. Romanul daca vede ca se poate si cu mai putin, in veci nu e motivat sa treaca la o treapta superioara. Parerea mea e ca locul protv-ului e pe HD unde trebuie sa se preocupe sa umple grila cu continut hd.

Sunt convins ca, desi pentru moment pachetul acesta extins de programe SD este benefic, pe termen lung are ca efect intarzierea trecerii pe HD.
    Pana la urma aceste pachete SD sunt pt a asigura accesul la informatie tuturor cetatenilor, in special claselor mai defavorizate. Ori daca ii zici lui nea Gheorghe ca trebuie sa-si traga plasma+receptor HD, cred ca o sa se uite cam urat... Pt cei mai avuti, probabil o sa fie curand HD pe satelit si nu numai. Parerea mea.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by platondd View Post

tipic romanesc, ne dam cu parerea fara sa citim exact.

protv sd e trasmis oricum in analog SD. deci nu are legatura cu HD ul. si mai ales cu grila HD...

noi n avem un post 16/9 si tu vrei sa treaca omu direct la HD..
    sa avem posturi in digital intai si poate 16/9,. sa ne saturam de teste si dupa vom trece si la HD 24/24.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu-l ataca pentru ca are dreptate. ce a facut ProTV-ul e laudabil.
    si am o intrebare: cate din cele trei televizoare le-ai luat dupa ce exista deja ProTVHD sau chiar TVRHD?

cat despre nea gheorghe care ar fi confuz in privinta aparaturii necesare, oricum se va uita pe analog si va ramane cu solutia "cablu".

considerand ca idealul e "hd"-ul, avem problema cu oul si gaina: televiziunile nu investesc in echipamente hd pentru ca n-au oamenii receptoare capabile, iar oamenii nu-si iau receptoare pentru ca nu exista continut pentru ele.

asa ca mult mai interesant ar fi ca televizoarele vandute sa aiba clar specificati parametrii de receptie/decodare. In prezent vanzatorii, in cele mai multe locuri, se uita ciudat daca ii intrebi de mpeg4avc. Iar faza cu HDready creza doar confuzie.

Eu zic altceva: avand in vedere ca se acorda licente pentru televiziuni HD, ar trebui sa fie incurajata vanzarea de receptoare capabile poate pana la interzicerea comercializarii celor pur-sd. Sigur ca unii o sa comenteze vis-a-vis de pret, insa pana la urma e un chip decodor nenorocit, diferente mari de pret nu s-ar justifica.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rpintea View Post
    Pana la urma aceste pachete SD sunt pt a asigura accesul la informatie tuturor cetatenilor, in special claselor mai defavorizate. Ori daca ii zici lui nea Gheorghe ca trebuie sa-si traga plasma+receptor HD, cred ca o sa se uite cam urat... Pt cei mai avuti, probabil o sa fie curand HD pe satelit si nu numai. Parerea mea.
    Ca sa imi dau si eu cu parerea..., nu sunt de acord ca HD se va promova numai pe satelit. Intradevar, pe satelit e un mediu propice de transmis HD, dar, cu putin noroc, lucrurile se pot schimba si pentru alte tehnologii. IP TV e o tehnologie care se maturizeaza poate in acest an si e posibil sa avem si noi acces la asemenea tehnologie in acest an. Nu stiu care e situatia licentelor radio, dar cred ca ar mai fi loc de un canal-doua in UHF pe DVB-T si ar fi o modalitate, cred eu, relativ ieftina de transmisie si pentru HD. Costurile mari se inregistreaza probabil in zona productiei de imagine HD, nu in zona de transport.
    In alta ordine de idei, deja producatorii de LCD TV au inceput sa comercializeze la preturi relativ scazute televizoare cu receptoare DVB-C si DVB-T incorporate + decodor AVC.
    Pe de alta parte transmisiunile SD (576i) sunt destinate aproape exclusiv televizoarelor cu CRT(nu am stat sa analizez pe plasma, dar pe LCD e aproape jale), fie ca sunt transmisiuni digitale sau analogice. Din pacate, pe un ecran LCD, datorita scalarii de la definitia nativa la definitia SD si a de-intreteserii, transmisiunile SD se vad de cel putin doua ori mai prost decit pe CRT, ca sa nu mai vorbim de faptul (grotesc in opinia mea) ca aproape toti posesorii de TV-uri 16:9 maresc imaginea 4:3 pe tot ecranul facind oamenii o idee mai lati, intra-atit incit au impresia ca oamenii asa trebuie sa arate mai grasi decit in realitate.
    Deci in concluzie, pentru un LCD TV iti trebuie transmisiuni HD (720p, 1080i) 16:9 din necesitate, nu din snobism.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    tipic romanesc, ne dam cu parerea fara sa citim exact.

protv sd e trasmis oricum in analog SD. deci nu are legatura cu HD ul. si mai ales cu grila HD...

noi n avem un post 16/9 si tu vrei sa treaca omu direct la HD..
    sa avem posturi in digital intai si poate 16/9,. sa ne saturam de teste si dupa vom trece si la HD 24/24.
    Imi cer scuze ca am o gandire mai germana, ci nu una romaneasca... Daca tot a fost ratat startul pentru SD digital, de ce sa mai trecem prin etapa asta daca oricum in viitorul f. apropiat n-o sa mai fie de actualitate?!

Eu nu cred in treaba ca "pachete SD sunt pt a asigura accesul la informatie tuturor cetatenilor". Cine nu are bani oricum nu o sa aiba acces la digital, iar o buna parte din cei cu bani sunt pacaliti de comercianti cu denumiri pompoase gen hd ready, full hd fara sa i se spuna omului ceea ce este important.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasile View Post
    Ca sa imi dau si eu cu parerea...,
    Pe de alta parte transmisiunile SD (576i) sunt destinate aproape exclusiv televizoarelor cu CRT(nu am stat sa analizez pe plasma, dar pe LCD e aproape jale), fie ca sunt transmisiuni digitale sau analogice. Din pacate, pe un ecran LCD, datorita scalarii de la definitia nativa la definitia SD si a de-intreteserii, transmisiunile SD se vad de cel putin doua ori mai prost decit pe CRT, ca sa nu mai vorbim de faptul (grotesc in opinia mea) ca aproape toti posesorii de TV-uri 16:9 maresc imaginea 4:3 pe tot ecranul facind oamenii o idee mai lati, intra-atit incit au impresia ca oamenii asa trebuie sa arate mai grasi decit in realitate.
    Deci in concluzie, pentru un LCD TV iti trebuie transmisiuni HD (720p, 1080i) 16:9 din necesitate, nu din snobism.
    100% gresit...
    Uita te la nemti , francezi, olandezi, sa vezi cum poate sa arata un post SD, 16/9.
    Raman la convingerea ca tv-urile lcd cu Mpeg4 pt dvb-t sunt mult prea scumpe pentru ceea ce ofera. Nu o sa mi schimb acum toate tv urile ca atunci cand am cumparat eu nu existau cu mpeg4....

dar ce in alte tari as beneficia de SD calitativ satelit sau dvb-t si la noi nu.

tu ai dreptate in ceea ce priveste Romania, sd se vede clar mai bine la CRT decat la LCD /Plasma.

DECI , SD nu este exclusiv pt CRT, este pt oameni priceputi nu ca cei de la butoane de le televiziunile noastrea sau la SNR.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

N-ar strica sa transmita si Pro TV in DVB-T.E drept ca se transmite deja in analogic.Daca e prea mare cheltuiala pt transmisie pot sa renunte la analogic si sa transmita numai in digital.Asa ar da un impuls trecerii la digital.Cit despre HD dupa parerea mea o sa ramina numai o optiune pt cei care nu au ce face cu banii.Uitati-va la o transmisie de calitate SD pe Rai sau TSI si nu o sa mai doriti atit HD.Calitatea transmisiilor digitale in romania este deplorabila(nu am luat in calcul AKTA ei transmit cred in sistemul micro,nano sau pico SD).

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Problema nu ne aici . Problema e in magazine : toate magazinele prezinta canale TV pe televizoarele din stand , canale preluate de la diversi operatori obscuri DTH (ex . Max , Boom , etc) Imaginea se vede groaznic si omul e convins ca asa se vede orice canal .

N-am auzit sa fie magazin care sa prezinte canale HD (nu BlueRay) , ci canale TV , sa vada omul ca uite dom'le , se poate ,, uite ce bine se vede , ia sa cumparam asa ceva .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    N-am auzit sa fie magazin care sa prezinte canale HD (nu BlueRay) , ci canale TV , sa vada omul ca uite dom'le , se poate ,, uite ce bine se vede , ia sa cumparam asa ceva .
    au mai inceput... pe la altex, cu History Ch-HD, protvhd & tvrhd. respectiv la capatul militarilor, langa hornbach, e TechnoMarket plin de tv-uri cu mpeg4-hd.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Si la Domo, in Bucur Obor, si-au tras antena si STB terestru si baga ProTVHD la teste
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut. Ce protv SD sau HD cand nici terestru analogic nu sunt in stare sa emita in Cluj-Napoca.Din 2 emitatoare ch33-oprit din luna martie(cateva sute de wati)- si ch40 -emitator de mare putere (200kw) in seara asta nu merge nici unul asa ca amatorii de fotbal au avut o pauza in seara asta.Si cand merg emitatoarele sunetul e de toata jalea.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Se poate transmite rezolutie de HD si in mpeg2.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)