Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Recomandare antena Dvb-T

Buna tuturor,
    Am rugamintea sa-mi recomandati unul din modelele de antene Dvb-T din link-ul urmator: http://www.antenee.ro/APP_shop/prodL...?idCategory=93
    Astept o parere avizata. Locuiesc in cartierul Berceni zona Brancoveanu-Budimex.Blocul in care locuiesc are 4 etaje si este ecranat de un bloc de 10 etaje. orientarea apartamentului catre sud, emitatorul de la Big Berceni il am la N-NE.Acum am o antena Da-6000 de la Antech, de la care nu pot scoate foarte multe.TVR 1 si 2 si HD semnal 25-35 %. ProTv HD, merge brici. Noile canale nu-mi intra, inca !

Multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi.
    SS2 rev. 2.3; AltDvb 2.2 & DvbWiewer Pro; Gibertini Al 85 cm; H-H Strong; Digibox Strong; 2 X IPTV iDolceTv;1X IPTV Digiplay
    AverTv Hybrid Super 007 - DVB-T

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Io zic sa mai astepti un pic pana intra si emitatorul din Berceni. DA-6000 e o antena activa foarte buna pt. receptie locala...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In primul rand , va sfatuiesc pe voi sa nu folositi in casa sau pe geamuri antena de dvb-t , Multi incurca vhf cu uhf , multi incurca dvb-t cu analogul si icepe contrazicerea ca nu exista dvb-t si ca lumea viseaza digital .
    Pentru realizare de antena cat mai sta in picioaere analogul se calibreaza din periferia bucurestiului receptiile bulgaresti canl 44 nova , 56 bulgaria 1 , swa-urile nu vor merge garantat deoarece bfp al doilea este alimentat gresit si nu sta in parametri . antenele trebuies sa fie cat mai sus , minim 5 metri de pamant si cu fata spre statie , inco data UHF este sensibil si nu este ca vhf , sau facut teste in afara si uiful este afectat uneori de ceata uneori de nori foarte josi , si uneori chiar de pungi au nailoanele aduse in aer de furtuni persistand scadera si reflexiile semnaleor .
    AM trecut si trec prin cea mai mare perioada in care am dat jdemii de edpxlicati la preistoriici bucurestiului si mai ales la pustani marlani de bucuresti ce habar nu au . EI zic ca trebue compact nene sa iasa anteana si model sa stea pe perte pe geam si pe nu mai stiu unde ca sus in nici un caz , de ce sa trag eu fire .. .. o sa vada luna tv si live sun tv .. nu imi e rusine dar sciu exact ce ma stresat in zilele astea . lume ce nu realizeaza , antene pe masa geam iuntre geamuri pereti si cineste si in veceuri ca deh e romania .. e vai de noi ...sa vedeti cand cade analogul si nu vor mai gasi tv sa ii vezi atunci ce cearta vor fae in magazine ca sunt dusi cu capu cei cu dvbt si ca se imbogatesc si nu este reala emisia .. o sa vedeti ce rasete si ce comicitate urmeaza .. deja a inceput ...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default info

un prezent cam "sumbru" si asa cum am mai scris pe aici in alt topic , ar fii foarte bine venit un sondaj pe forum vis-a-vis de zonele si receptia/puterea semnalului , macar pt. orasele in care au "tendinta" de a functiona noua "televiziune digitala"
    acest sondaj cred ca va fii destul de benefic pt. televiziuniile care au inceput sa emita sau vor incepe in august la puterea de receptie si zonele mai defavorizate pt. dvb-t
    altfel isi cam vor "taia craca singuri de sub picioare" in favoarea cablului digital tv
    nici nu vreau sa ma gandesc cum va arata Bucurestiul sau Sibiul sau in ce alt oras se mai receptioneaza "tentaviva" de dvb-t , "impazit" de zeci de antene pe la balcoanele blocurilor sau cum era "odinioara" pe bloc , fiindca nici nu se poate lua in seama o "antena colectiva" in prezent , investitie foarte mare cu performante foarte mici

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)