Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Liga 1: finala campionatului se joacă duminică!

Unirea Urziceni - Dinamo Bucureşti. Cotele caselor de pariuri dau ca favorită echipa bucureşteană, deşi teoretic Unirea Urziceni are mai multe atu-uri importante. n primul rnd nu joacă cu stress-ul rezultatului, Unirea neavnd nimic de pierdut - spre deosebire de Dinamo. Acest lucru i poate motiva pe jucători şi i poate determina să joace cu tupeu.

n al doilea rnd, Unirea este avantajată şi de un rezultat de egalitate, fiind singura echipă care a nvins n Ştefan cel Mare n această ediţie de campionat - ceea ce reprezintă un alt atu psihologic n faţa adversarilor.

Stress-ul dinamoviştilor ar putea fi intensificat şi de gndul că Urziceniul joacă n ultimele două etape cu Timişoara (echipă al cărei patron mai că nu le-a PROMIS ialomiţenilor că le cedează meciul, ceea ce se pare că a devenit un obicei n ultima vreme...) şi cu Steaua (o echipă prietenă). Dinamo mai are meci acasă cu FC Braşov, iar apoi n deplasare la Piteşti.

ntr-un campionat parcă mai mizerabil dect oricnd, sunt toate şansele să asistăm la un final de-a dreptul incendiar.

Dintre cei 23 de forumişti care şi-au dat cu părerea la pronosticuri, 9 au considerat că meciul va fi cştigat de către ialomiţeni, tot 9 merg pe varianta egalului, n timp ce numai 5 consideră că va nvinge Dinamo.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nici vorba de finala, inca se mai pot intampla destule. Totusi, daca Dinamo va castiga, devine favorita.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Petrescu, coşmarul lui Rednic!

Dacă Dinamo suferă de Complexul Urziceni, adversar pe care nu l-a nvins niciodată, şi antrenorul lui Dinamo are o mică problemă cu omologul său de pe banca Unirii.

Mai precis, este vorba de un bilanţ al duelurilor Rednic vs Petrescu, net favorabil Bursucului. n cele cinci confruntări directe dintre cei doi, antrenorul ialomiţenilor s-a impus de trei ori, iar Puriul doar o dată, şi asta acum cinci ani! O statistică deloc ncurajatoare pentru tehnicianul roş-albilor, care mine are nevoie de o victorie pentru a fi sigur de cştigarea campionatului. Mai mult, cifrele dovedesc că de fiecare dată cnd Rednic şi Petrescu s-au ntlnit, Bursucul a reuşit să contracareze ideile ofensive ale adversarului său. Cu o singură excepţie, formaţiile pregătite de Rednic n-au reuşit niciodată să marcheze mai mult de un gol mpotriva echipelor antrenate de Petrescu. Iar dacă luăm n considerare şi faptul că n 15 din cele 31 de etape de pnă acum ialomiţenii n-au primit gol, avnd cea mai bună defensivă din campionat, este lesne de nţeles de ce, foarte probabil, Puriul a avut cteva nopţi nedormite n această săptămnă.

5 ani au trecut de la prima şi ultima victorie a lui Rednic n faţa lui Petrescu

Rednic l-a lăsat pe Petrescu fără serviciu

Singura victorie a lui Rednic mpotriva lui Petrescu a fost una care i-a adus o mare satisfacţie actualului dinamovist. n sezonul 2003-2004, după instalarea lui Giovanni Becali ca preşedinte la Rapid, Puriul a fost nlocuit de Bursuc, deşi giuleştenii aveau şanse reale la titlu! Această mutare l-a bulversat pe Rednic, care nsă a avut ultimul cuvnt. Ajuns pe banca Universităţii Craiova, Puriul a bătut categoric Rapidul lui Petrescu, forţndu-l pe acesta din urmă să-şi dea demisia. La conferinţa de presă, Rednic a cntat: Ce bine mi pare că ai luat ţeapă, o dedicaţie specială pentru cuplul Copos - Giovanni.

Puriul, mai multe trofee, Bursucul, imagine mai bună

Chiar dacă de-a lungul carierei sale de antrenor Mircea Rednic a cştigat cinci trofee, iar Dan Petrescu niciunul, paradoxal, actualul tehnician al Unirii are o imagine mai bună. Acest lucru s-a văzut şi n momentul n care FRF ncerca să găsească un nlocuitor pentru Victor Piţurcă. Dacă numele lui Dan Petrescu a fost trecut pe lista federaţiei, Puriul nu a fost niciodată luat n calcul, ceea ce l-a enervat pe tehnicianul dinamovist. Rednic a cştigat două titluri, unul cu Rapid, unul cu Dinamo, o Cupă şi două Supercupe, toate cu Rapid.

Petrescu vs Rednic
    DATA MECIUL
    14.04.2004 U Craiova (Rednic) - Rapid (Petrescu) 3-1
    11.08.2004 Sportul (Petrescu) - U Craiova (Rednic) 2-0
    18.11.2006 Urziceni (Petrescu) - Dinamo (Rednic) 1-1
    19.05.2007 Dinamo (Rednic) - Urziceni (Petrescu) 1-2
    04.11.2007 Rapid (Rednic) - Urziceni (Petrescu) 1-1
    16.11.2008 Dinamo (Rednic) - Urziceni (Petrescu) 0-1
    Bilanţ: 6 meciuri 3 victorii Petrescu, 2 egaluri, 1 victorie Rednic

Sursa: Pro Sport

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

n acest moment, Unirea Urziceni - Dinamo Bucureşti 2 e al treilea cel mai pariat pronostic pe ziua de astăzi la Astra.

Cu toate avantajele despre care am scris mai sus şi care se află de partea Unirii, ncep să cred că la finalul campionatului tot Dinamo va ieşi nvingătoare.

Ar fi prea frumos să nvingă Urziceniul. Mă rog, mai puţin pentru suporterii dinamovişti. Dar măcar s-ar mai anima puţin Liga asta...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca imi este permis sa imi spun parerea, cred ca acest meci va fi influentat de arbitri.
    Iau in calcul declaratia lui Bornescu, de aseara, care spunea ca Dinamo va fi campioana, asta inseamna, ca in mediul fotbalului, lucrurile se stiu.

Dinamo, la ora asta, nu este in stare sa cistige un meci cu o echipa serioasa, care vrea sa i se puna impotriva.
    In schimb, o cred in stare sa propuna inor jucatori de la Urziceni sa-i aduca la Dinamo sa joace in Liga, asa ca, fiti cu ochii pe greseli personale.

Nu cred ca au curajul sa umble arbitri, asa ca, meciul se va decide in urma unor greseli personale, ori un jucator de la urziceni va lua rosu, ori va face un penalty.

Daca nu va fi nici una din astea doua, Urziceni va cistiga.

Observati si voi publicatiile de sport, nimeni nu vorbeste de victoria Urziceniului, toti discuta doar de citi bani ia Dinamo in cazul luarii titlului.

Deci, ceva neoficial se banuieste.

Insa, de-aia e fotbalul frumos, pentru ca exista si oameni care au coloana vertebrala verticala, Dan Petrescu, sigur e un urmas al lui Stefan cel Mare sau Mihai Viteazu, astia nu s-au inclinat niciodata in fata cuiva.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Echipele probabile:

UNIREA URZICENI: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, Mehmedovici, Bordeanu - Varga, Ricardo, Brandan, I. Apostol - T. Bălan - Bilaşco

DINAMO BUCUREŞTI:
    Matache - Scarlatache, L. Goian, Moţi, Simao - Torje, N'Doye, Boştină, Ad. Cristea - Dănciulescu, M. Niculae

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Acum o sa inceapa prabusirea la Dinamo.

Deja 3 echipe care aveau fixate prime substantiale de obiectiv au clacat, e vorba de Steaua, unde jiji promisese prime de 200.000 euro la fiecare jucator pentru calificarea in Europa.
    La Rapid, acelasi lucru, Copos dadea 150.000 euro iar Craiova, prin Mititelu platea si ea.

Se pare ca, voit sau nu, patronii vor tine banii in punga.

Poate vor invata si jucatorii sa nu mai creada cind li se promit prime, si isi dau sufletul pe teren, sa se aleaga praful.

Sa nu deviez, eu consider in acest moment ca Timisoara va decide campioana, si asa cum faceau Germania Federala si Austria, sau Anglia si Irlanda de Nord, aveau grija sa se califice impreuna.
    La fel si Timisoara, daca va pierde cu Urziceni, si cu cele 6 puncte redata ii va depasi pe Dinamo, care va putea sa isi incerce norocul in noua editie a Euro League, in loc de Champions League.

Spun asta pentru ca Brasovul lui Razvan, nu se va preda.
    Iar Dinamo, de cind e arbitrata de straini, a demonstrat ca nu are valoare sa cistige, pentru ca aia nu stiu cine e Danciulescu si nu li se inmoaie picioarele daca el cade in careu.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ar fi exclus ca Unirii să i fie puse beţe n roate n ultimele două etape (gen penalizări cu puncte pentru cine ştie ce motiv, să joace fără spectatori, etc.).

Acum 3 ani Sportul Studenţesc a ndrăznit să pună probleme şi drept răsplată a primit retrogradarea pentru a i se face loc echipei lui Condescu.

Orice e posibil n mizeria asta de campionat.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Comentariu interesant din Prosport:

"Borcea is trying to connect to uefa champions league....loading.....fatal error....the connections was reset by Urziceni...PLEASE TRY AGAIN...NEXT YEAR"

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    ...
    Previziunea mea s-a dovedit exacta, nu datorita norocului, ci cunoasterii caracterului romanilor.
    Romanii, mai ales astia cu bani, nu accepta o infringere, in ideea de a invata, desi asta e singurul mod de a evolua.

Asa ca articolul din GSP nu ma mira.
    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/brun...ni-139876.html

De sute de ani, se cunoaste ca romanul, la necaz, distruge tot ce are mai bun, exista carti, pilde, povesti, istorie cu acest subiect.

Nimeni nu invata, insa, din greselile altora, toti vor sa invete din greselile lor.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post

Deja 3 echipe care aveau fixate prime substantiale de obiectiv au clacat, e vorba de Steaua, unde jiji promisese prime de 200.000 euro la fiecare jucator pentru calificarea in Europa.
    La Rapid, acelasi lucru, Copos dadea 150.000 euro iar Craiova, prin Mititelu platea si ea.

Se pare ca, voit sau nu, patronii vor tine banii in punga.

Poate vor invata si jucatorii sa nu mai creada cind li se promit prime, si isi dau sufletul pe teren, sa se aleaga praful.

Sa nu deviez, eu consider in acest moment ca Timisoara va decide campioana, si asa cum faceau Germania Federala si Austria, sau Anglia si Irlanda de Nord, aveau grija sa se califice impreuna.
    La fel si Timisoara, daca va pierde cu Urziceni, si cu cele 6 puncte redata ii va depasi pe Dinamo, care va putea sa isi incerce norocul in noua editie a Euro League, in loc de Champions League.

Spun asta pentru ca Brasovul lui Razvan, nu se va preda.
    Iar Dinamo, de cind e arbitrata de straini, a demonstrat ca nu are valoare sa cistige, pentru ca aia nu stiu cine e Danciulescu si nu li se inmoaie picioarele daca el cade in careu.

Ce am spus cu o saptamina in urma e una, dar azi dimineata la stirile sportive de la Antena 1 nici nu s-a pomenit de Urziceni.
    Are idee cineva de ce incalca Antena 1 etica ?

Felicitari Brasovului, Dinamo a dovedit ca fara blaturi nu bate pe nimeni.
    Acelasi lucru si Steaua si Rapid si cine o mai fi.

Felicitari DNA, ati bagat frica in ei, macar asa vom avea fotbal sanatos.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread