Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Aparat de sudura

As dori sa-mi fac un aparat de sudura, dar nu preastiu cum de aceea va rog sama ajutati

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

puterea e radical din sectiunea de tole
    la 50 centimetri patrati un volt e pe o spira sau sectiunea impartit la frecventa
    tu trebuie sa sti cit de tare il vrei si apoi calculezi grosimea sirmei
    sirma nu mai stiu so calculez secundaru trebuie sa scoata pina la 70v

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default sudura

nu e mai simplu sa cumperi unu?
    costa pana la 150 de euro
    apropo,daca te hotarasti sa-l faci singur,nu stiu pretul materialelor unde ajunge,dar transformatoru se calculeaza cam asa:

sectiunea interna a bobinei in centimetri patrati impartita la 50 iti da numarul de spire pe volt.
    de aici inmultesti cu 220 si ai nr de spire care tre sa le aiba infasurarea primara a transformatorului.
    Infasurarea secundara o calculezi cu pana la 60 de volti
    sectiune firului cu care sa face bobina se calculeaza in functie de amperajul ce urmeaza sa fie obtinut.
    cred ca vei gasi cu google o informatie buna in acest sens.
    Clculeaza un randament de trensformare in functie de materialul din care sunt facute tolele miezului feromagnetic,tot google te ajuta aici,si obtii puterea pe care trebuie s-o aiba infasurarea primara a transformatorului
    de aici iese sectiunea firului din infasurarea primara

si cam asta e tot

mult succes!
    cred ca wikipedia da cam toate formulele de calcul daca nu ma insel

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

din cate stiu majoritatea aparatelor de sudura cumparate launmoment dat se incalzesc si trebuie sa asteptide aceea ma-m ganditsa-mifacunul stiumulti care fac dar nu cred cama-r invatac vreunul cum se face deoarece nimeni nuvrea sa aiba concurenta....am cautat pe google dar nam gasit mai nik am gasit doar acest forum...sapr sa reusesc sarealizez ""ÄCEST VIS""

Junior reMember Teacher

Posts Thanks / Likes

program pentru calcularea transformatoarelor aici
    intai fa-ti o masina de bobinat
    ar trebui sa incepi cu transformatoare mai mici, apoi sa treci la astea mari

eu folosesc unul cumparat fara probleme, si de obicei sudez cu electrod de 4

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

da unul mai mica, si de ce mkateriale am nevoie?

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am facut doua.
    Primul nu prea mi-a reusit. L-am facut pe tole E+I de la un trafo trifazat si cu sarma de 2mmp (4 puse in paralel in secundar).Desi functiona destul de bine facea zgomot pentru ca o fereastra de tole a ramas fara bobina.
    Al doilea l-am facut mai ingrijit pentru ca am avut si materiale mai bune (Tole U+I). Pentru a elimina pierderi am bobinat secundarul peste primar. Pentru secundar am folosit bara de cupru de 16mmp recuperata de la alt transformator. In secundar am scos 54Volti, dar se pare ca a iesit cam puternic, adica nu prea pot folosi electrozi de 2,5. Merge bine cu 3,5.
    Acuma sincer sa fiu nu prea merita sa-l faci si spun asta din experienta. Numai eu stiu cat am muncit sa indrept bara de cupru sa repar defectele de izolatie si sa bobinez pe un suport confectionat artizanal.
    Asa ca mai bine cumpara unul 200-300 lei nu e chiar asa mult.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

pytonu-le daca sudezi vreodata cu un mig nuti mai trebuie transfotmator de sudura cu electrozi
    migu mai sudeaza inafara de feroase si aluminiu inox si alama pe secundar nu ia mai mult de 15V

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intrebare intrebatoare ......am un miez de traf, cum stiu daca poate sa transfere din primar in secundar puterea de care am nevoie ?
    pt primar sectiune minim 2.5 mm patrati , pt secundar minim 16 mm patrati.
    dupa ce bobinezi primarul, pune o spira pe miez, masoara cu un multimetru digital tensiunea si vezi cat obtii pe spira, dupa care faci corectiile de rigoare.
    ai nevoie de:
    un miez baban.
    conductor multifilar cu izolatie de cauciuc sau plastic de 2.5mm, zeci de metri.
    conductor multifilar cu izolatie de cauciuc de 16mm zeci de metri.
    papuci cablu din cupru 16x10, cate unul pt fiecare cap sau mediana.
    2 clesti, masa si electrod.

SUCCES.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Un_Q_ View Post
    Intrebare intrebatoare ......am un miez de traf, cum stiu daca poate sa transfere din primar in secundar puterea de care am nevoie ?
    Raspunsul l-a dat @cartof_prajit in postul 2.
    Masori miezul, calculezi sectiunea (S) a miezului in centimetri patrati si puterea (P) se obtine simplu P=SxS. De exemplu un miez cu sectiunea de 10 cm patrati poate transfera 100W. Formula este orientativa.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

La sudarea cu electrozi inveliti caracteristica externa trebuie sa fie brusc coboritoare ( de la 60-70 v in secundar la mersul in gol se ajunge la cca 18-22 V tensiunea arcului ) . Acelasi lucru la sudarea WIG ( numita si TIG ; sau po....r ,, in argon " )
    La sudarea MIG caracteristica externa este constanta ( tensiunea ramane constanta , variatia puterii arcului de sudare se face prin modificarea curentului - uzual se modifica viteza de avans a sirmii ) , tensiunea arcului cca 22-28 V .
    Uzual la transformatoarele de sudare sau in circuitul secundar se creaza/intoduce o reactanta de dispersie ( intrefier variabil ) pentru obtinerea unei caracteristici coboritoare .
    Primarul transformatoarelor se bobineaxa cu mai multe prize pentru variatia comoda a puterii in secundar sau se face intrfierul variabil.
    Calculul pleaca de la puterea arcului ( U= 18 - 24 V + 2V cadera de tensiune pa cablurile de sudare si I = 80 - 110 A ) , randamentul 60-65 % =>puterea in primar => miezul => conductorii
    Pe E+I primarul ( 2 sectiuni ) se bobineaza simetric in jurul secundarului .
    Cele mai ,, beton " se bobineaza pe statorul de la motoare electrice .

Toate se incalzesc , cele industriale sint calculate pentru DA 60% ( adica la 5 minute 3 sudezi si 2 freci menta ) .

In Almanahele Tehnium a fost publicata o constructie de transformator de sudare .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Aparat de sudura

Poti incerca aici. Au si un comparator foarte interesant si util pentru comparare produse. Aparat de sudura

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

Din 05.2009 pana acum cred ca omul a ars vreo doo :P
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai ce vrei sa sudezi cu el ? Vrei mai mult de 160A in secundar? Stiu ca pentru iluminatul industrial de 24V se mai gaseau transformatoare la 1000VA . Mai stiu si am vazut functionand bine cu electrozi de 2.5 , un aparat facut foarte simplu din doua transformatoare 220/24V P=1000VA
    la care se inseriau secundarele (24+24=48V) , borne si papuci pentru amperajul respectiv si atentie la sensul infasurarilor (sfarsit cu inceput ).
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)