Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs down Atentie la escroci!

Va Salut!
    intervin aici pentru a evita ca ce mi sa intamplat mie sa nu mai pateasca si alcineva si cu speranta ca voi primi de la voi cateva sfaturi,
    acest(cosion) este un escroc si cand fac asfel de afirmati inseamna ca ma bazez pe ceva concret,
    iata si intamplarea mea;
    in urma anuntului acestui escroc l-am contactat prin PM am schimbat nr de telefon urmand sa ne vedem pentru a pune la punct toate amanuntele legate de colaborarea noastra,
    in urmatoarea zi l-am invitat la mine acasa am stabilit care sunt obligatiile de ambele parti urmand sa semnam un contract "DL' cosion pe numele adevarat Daniel Balan a venit pregatit si cu un contract care se numeste CONTRACT DE SUBAGENT AUTORIZAT PENTRU VANZAREA SI COMERCIALIZAREA PRODUSELOR SI SERVICIILOR OFERITE DE COSMOTE ROMANIA,
    toate bune si frumoase pana cand acest escroc i-mi solicita garantie pentru telefoanele care urma sa le primesc in custodie aici am avut o retinere dar zic ai ca nu o fi naiba asa de negru,ok i-i inmanez 3000 ron reprezentand contravaloarea telefoanelor i-mi taie o factura cu aceasta suma in care se specifica ca find garantie,
    asta se intampla in data de 06-02-2009,bun am inceput activitatea greoi dar din ce in ce mai bine in la aproximativ o luna ma suna disperat sa-i predau tot ce am incasat pe telefoane ca are o mare problema balbaia ceva ca fratele lui a inprumutat niste bani de la camatari si nu are de unde sa ia tot o data ruganduma sa-i inprumut o suma de bani nu am avut decat 150 euro la mine la rugamintele lui ca va ramane pe strada iam dat cu toate ca aveam o indoiala ,am terminat telefoanele solicitand altele tot ma amana din ce ce raspundea la telefon tot mai rar pna la urma nu mai raspundea de loc am facut cateva presiuni telefonice mesaje la care i-mi raspundea si tot ma amana,pana azi cand primesc un telefon de la fratele lui care i-mi vorbeste pe un ton foarte sarcastic,ca fratele lui este in spital si ca de aceia nu mai raspunde la telefon,am povestit pe larg aceasta intamplare cu speranta ca nimeni de aici sa nu se incurce cu acest escroc,am contactat un avocat si o firma de recuperari urmand ca in zilele urmatoare sa demarez recuperarea silita,erea sa uit contractul este incheiat intre firma lui si firma mea,deci contract intre 2 persoane juridice.
    Astept sfaturi si parerile voastre.
    Va Multumesc!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

la cat se ridica paguba

o sa iti fie dificil sa faci proba in instanta la tot ceea ce s-a intamplat...

bafta
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down

paguba se ridica la 5600 ron,ce nu am specificat mai sus este faptul ca toate contractele incheate cu clienti care s-au abonat la aceasta telefonie sunt la mine,o sa merg si la cosmote sa le furnizez aceste informati,
    am aflat ca in situatia mea mai sunt si alti care inca mai asteapta sperand ca vor fi contactati sasi recupereze paguba daca nu vor veni si ei aici cu intamplarile lor cu acest ESCROC.
    Acum dispun de foarte multe informati care o sa le scriu aici la momentul potrivit,o sa ramaneti uimiti ce escroc avem printre noi.

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default cosion

si eu l am contactat atunci si m a cam lamurit in pm ce gen de om este.
    ca parere personala,nu stiu daca iti vei recupera banii fara amenintari directe, in stil mafiot.pe cale juridica,daca n are bunuri pe firma si personale,nu stiu ce sa zic.oricum eu iti urez mult succes.sunt intr adevar multi escroci printre noi...
    Last edited by bebelsat; 16th May 2009 at 14:14.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari,cat despre recuperarea prejudiciului eu sunt optimist cel putin dupa ultima discutie cu avocatul meu am incredere ca voi recupera paguba este adevarat ca o sa ma coste dar chir de a fi nevoie sa cheltui toata suma si nu ma las pagubas,de ce sa benificieze un escroc?mai bine sa beneficieze firma de recuperare.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Man,ce naiba,am pretentii,tu esti partener RTC cu aproape tot mai putin cosmote,de ce te incurci cu subagenti cand tu poti obtine contractul direct fara probleme? am vorbit de atatea ori la telefon si nu ai zis nimic,asa ca.....vina e a ta si vorba aia. inainte de a incheia un contract de parteneriat cu o firma verifica la sange atat firma cat si administratorul,imi pare rau de beleaua ta dar singur te-ai bagat in ea cand aveai atatea variante la indemana.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Man,ce naiba,am pretentii,tu esti partener RTC cu aproape tot mai putin cosmote,de ce te incurci cu subagenti cand tu poti obtine contractul direct fara probleme? am vorbit de atatea ori la telefon si nu ai zis nimic,asa ca.....vina e a ta si vorba aia. inainte de a incheia un contract de parteneriat cu o firma verifica la sange atat firma cat si administratorul,imi pare rau de beleaua ta dar singur te-ai bagat in ea cand aveai atatea variante la indemana.....
    Salutare Alex1
    Acest contract este semnat inainte de a semna cu RTC asa ca nu are nici o legatura cu ce spui tu,cat despre verificari la sange sti si tu prin ce ai trecut legat de increderea in oameni.
    I-ti doresc mult noroc in tot ce faci si multa sanatate tie si familiei tale.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down nu e corect

cu parere de rau constat ca inca nu este trecut la ,lista neagra,vreti dovezi mai multe?vreti copi dupa toate documentele care le detin?stiu ca este prieten cu cineva de aici cu influenta dar asta nu cred ca ar trebui sa conteze,sau sa ne fie mila sa-l trecem in lista neagra dor pentru ca este falit,mie mi sa facut mila si l-am inprumutat cu bani......si iata rasplata,daca nu-l treceti in lista neagra inseamna ca nu este un forum corect si in lista neagra se trec doar cei cu clone ce nu mi se pare corect dar nu e treaba mea,
    voua tuturor ce intrati aici vi se pare corect?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu e corect.Da-l in gat aici pe forum.Vad ca nu macane nika.
    Si eu am postat aici despre unu care are un magazin online si vinde electronice fara garantie.Dupa ce am scris aici a trimis o factura si garantie datata in 25 octombrie parca,la lucru cumparat la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie,ca am uitat.Basca garantia o face la el la cotetz,nu intr-un service autorizat de Sony,oriunde in Romania.Asta mai si macanea pe deasupra,ca nu-i asa si treaba sta altfel de fapt.Asa ca spune tot

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Te doare mana sa scrii (cu argumente) in lista aia , sau vrei sa scriem noi pentru tine ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default re

Problema e la cei care se trezesc tepuiti si anume ca nu respecta cele mai elementare reguli... FRATILOR TRAIM IN ROMANIA deci chestii cu increderea , l-am ajutat etc nu ar trebuii sa existe . Nu stiu cum poti avea incredere in cineva pe care nu-l cunosti sa imprumuti sume de bani sau sa cumperi ceva de la respectivul sa mai astepti garantie etc fara sa te gandesti in primul rand ca poate e ceva necurat la mijloc . Si la sectiunea SHOP sunt o gramada tepuiti care au primit colete goale , au trimis banii inainte pe marfa etc . Jumatate din vina o au si cei care o cumpara si sunt fraieri ( avand incredere ) . Cel mai bine ar fii ca toti care vand ceva sa posteze poze cu produsul , acte de provenineta/garantie etc si eventual copie act de indentitate sa stii pe cine cauti in caz de ceva aiurea .
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wasexx View Post
    Problema e la cei care se trezesc tepuiti si anume ca nu respecta cele mai elementare reguli... FRATILOR TRAIM IN ROMANIA deci chestii cu increderea , l-am ajutat etc nu ar trebuii sa existe . Nu stiu cum poti avea incredere in cineva pe care nu-l cunosti sa imprumuti sume de bani sau sa cumperi ceva de la respectivul sa mai astepti garantie etc fara sa te gandesti in primul rand ca poate e ceva necurat la mijloc . Si la sectiunea SHOP sunt o gramada tepuiti care au primit colete goale , au trimis banii inainte pe marfa etc . Jumatate din vina o au si cei care o cumpara si sunt fraieri ( avand incredere ) . Cel mai bine ar fii ca toti care vand ceva sa posteze poze cu produsul , acte de provenineta/garantie etc si eventual copie act de indentitate sa stii pe cine cauti in caz de ceva aiurea .
    Nu vrei si CNP-ul celui de la care cumperi? Sa fie .. "tacamul complet".. Sunt o multime de magazine specializate, nu te obliga nimeni sa "sari"..formal, la ofertele de la sectiunea shop..
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Anonimul View Post
    Nu vrei si CNP-ul celui de la care cumperi? Sa fie .. "tacamul complet".. Sunt o multime de magazine specializate, nu te obliga nimeni sa "sari"..formal, la ofertele de la sectiunea shop..
    pai asta e problema cu rumunasii ... se calicesc la 5 lei si cumpara de pe forum in majoritatea cazurilor produse de slaba calitate ( asta ca sa nu le zic cazane ) ; cel mai bine e sa cumperi de la magazin produsul nou ai garantie dai ceva bani in plus dar nu ai batai de cap dupa . Iar referitor la ceea ce ai zis mai sus cu CNP ... da eu daca as cumpara ceva de pe forum fii sigur ca asa as face
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wasexx View Post
    din pacate ai dreptate,dar asta nu inseamna ca nu sunt si oameni de cuvant de incredere.cat despre documente eu am contract factura cu suma respectiva contractele incheiate intre clienti si cosmote,si multe informati care inca nu le pot face publice in acest moment.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Va Salut!
    revin cu noi informati,dupa ce am scris aici cele intamplate am fost contactat telefonic de "domnul" "DANIEL BALAN" cu rugamintea sa sterg ce am scris aici,bine inteles ca nu am fost de acord tot o data somandul sa-si achite datoriile,la care el a promis ca in maxim o saptamana va achita o parte din suma,a trecut o saptamana si ce credeti?nici nu mai raspundea la telefon, in urmare iam scris un mesaj in care iam reamintit ca am avut o intelegere si ca nu a respectato si ca voi incepe procedurile legale,imediat ma sunat ruganduma sa-l mai las o saptamana cu greu ma convins si in plus lam mai lasat inca o saptamana si nimic,deci am incercat sa finalizez aceasta escrocherie pe cale amiabila dar dupa cum vedeti nu se poate asa ca am demarat procedurile legale,in plus am aflat ca acet om daca i-l pot numi asa mai are datori mari si la o firma mare cu care colabora,dar toate la timpul lor,voi veni cu noutati.

ATENTIE LA ESCROCI!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)