Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Sa Traitii Bine

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Sa Traitii Bine

Închisoare până la zece ani pentru piratarea programelor TV

Ordonanţa de Urgenţă privind modificarea Legii drepturilor de autor şi a drepturilor conexe din 1996, publicată recent în Monitorul Oficial, aduce reglementări noi în ceea ce priveşte piratarea programelor TV, care va fi sancţionată cu închisoarea de la o lună la zece ani.

Noul act normativ introduce o serie de reglementări în cazul dispozitivelor de control al accesului, respectiv a acelor “decodoare” folosite pentru a urmări anumite posturi de televiziune.Cea mai mare sancţiune este prevăzută în cazul vânzării sau închirierii dispozitivelor pirat de control al accesului, care se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani. Noul cadru legal prevede sancţiuni şi în cazul utilizării anunţurilor publice ori a mijloacelor electronice de comunicare pentru promovarea decodoarelor pirate. Aceste infracţiuni se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 ani. Şi “producerea, importul, distribuirea, deţinerea, instalarea, întreţinerea sau înlocuirea în mod ilicit a dispozitivelor de control al accesului, fie originale, fie pirat, utilizate pentru serviciile de programe cu acces condiţionat, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 ani la 5 ani sau cu amendă de la 2.500 lei (RON) la 25.000 lei (RON)”, se prevede în alineatul 1, articolul 141 al legii.

Pe lângă reglementările cu privire la sancţionarea pirateriei, o altă modificare importantă a noului act normativ vizează anularea limitelor de negociere a procentelor prin care se stabilesc remuneraţiile pe care televiziunile, radiourile şi societăţile de televiziune prin cablu urmează să le plătească societăţilor de gestiune colectivă a drepturilor de autor şi conexe. (Mediafax)
    Sursahttp://www.gandul.info/2005-09-28/inchisoare

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default wfc

Who the fuck care!Sa le codeze mai bine...in fras

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Se sanctioneaza si derivarea unui CATV de la un abonat la alt vecin pentru plata pe jumatate a abonamentului.

Ma mir ca sunt atat de incuiati si nu pun taxa pe fiecare TV detinut, pentru ca-mi aduc aminte pe vremea lui ceasca am vrut sa-mi cumpar un radio portabil SONG si nu am reusit sa-l iau decat dupa ce m-am prezentat cu cartonul cu timbre.

Sau prin anii '90 am primit o amenda de 800mii pentru ca aveam TV la tara cu toate ca plateam la oras abonamentul radio-TV si acolo mergeam doar la sfarsit de saptamana .

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Oooooo .... , pai daca e asa , hai sa inchidem site-ul asta repede !
    Fanta, te rog ... la manivele !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai de ce?
    Sunt persoane pe acest forum care pirateaza programele TV?
    Eu nu cunosc
    Piratii au treaba pe mare, nu aici...
    Iar aia care dau astfel de legi ar trebui ei amendati, pentru piratarea sistemului de vot, din camere

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Ete ce sa spun...de aia nu este lege si pentru protectia artistilor si a cd-urilor originale...si de aia nu putem downloada noi de pe net...ce sa zic, de aia nu stau baietii cu dvd-uri pirat la Unirii ori la Universitate.
    Oricum trebuie sa dam o atentie mai mare "locurilor publice" in aceasat privinta.
    E, hai ca intram in UE.... si avem si noi nevoie de astfel de modificari ale legii lu' peste.
    Vom mai vedea.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

La cite legi se incalca in tara asta cred ca inca una in + ......
    In rest LET THE PARTY BEGIN sau cum zicea Fredy THE SHOW MUST GO ON

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

A ....DAAA
    pai oare nu ar fi mai bine ca prima oara sa scoata abonamentul obligatoriu de tv si radiocei care(si sunt multi si vor fi totzi in curand)au cablu sau jiji/focus/max si etc nu platesc deja un abonament..,
    de fapt s-a mai scris n ori despre asta asa ca .....sifon ...
    sa faca bine si scoata legi care sa ajute cu adevarat TARA.
    ca baietii si fetitzele se "joaca" cu sistemele lorpai sa le multzumasca prt ca asa promoveaza stiintza ....nu ramanem mereu la ceva "vechi" si cu miros de mucegai
    LASA-TI DLOR.PARLAMENTARI ACESTE LEGI CA NU SPORESC CU NIMIC BUGETUL SI PUNETZI CURURILE LA TREABA CU ADEVARAT SI SCOATETZI LEGI ADEVARATE NU TOATA ZIUA M O T I U N I M O T I U N I
    ca asa cere UE?
    sa ceara ...U(i)E

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Ei bine, recunosc.
    Sparg P*lsat Sp*rt ... de i-a dat borsu´ pe ... SLOT-ul principal.

Acum intrebarea mea cu privire la noua lege : daca spargi mai mult de 5 pachete, inchisoarea este de 10 ani, daca spargi sub 3 pachete inchisoarea e de 2 ani iar la 1 pachet (in cazul meu) scap cu 6 luni ? ?
    Dar daca ma uit la ZDF pe 7°est in Cryptoworks ? Sunt mai blinzi cu pedeapsa, avind in vedere ca oricum e si FTA pe ASTRA ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

SA PATCH-UITI BINE

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Bunic Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai fratzilor sintetzi proshti sau facetzi pe proshti (eu sint convins ca facetzi pe proshtii) Peste tot in lumea asta este interzis sa vezi programe kodate la negru,asta e clar la toata lumea dar cum hobyul gidela ca e ca necuratu e normal ca se sparg multe codari, asta da de lucru shi produce cheltuieli enorme firmelor.
    Asta o shtie fiecare,dar partea proasta e ca nu shtie fiecare sashi tzina gura shi incepe sa se laude peste tot ce a facut shi ce vede el.
    Mai nou trimit shi poze la ziar.In curind poate ca se va ajunge sa se trimita shi inregistrari pe banda la politzie shi sa va vad atunci cum scoatetzi camasha.
    Exista PM pe fiecare forum pentru intrebari shi raspunsuri dar de folosit se foloseshte foarte rar.Asha ca nu sint parlamentarii de vina ca scot legi (cu intirziere) ci prietenii care nushi pot tzine fleashca.

bafta

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

GAGi,nu e interzis peste tot in lume,dupa cum vezi,ai nostrii se mindresc si cu poze prin reviste de specialitate,deci macar sa se stiie exact cine sunt cei care se ocupa de asta

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Las ma ca nu or sa se ocupe ei acu chiar de noi,mai au treaba cu spaga, cu coruptia, etc
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mai bine s-ar ocupa de ajutorarea oamenilor alora care si-au pierdut toata averea in inundatii. Asta-i freaca pe ei acum.Tipic romanilor.Intr-o zi ,in toiul inundatiilor parlamentarii nostri intelijenti dezbateau cu mult interes LEGEA CALULUI si anume aceea de a nu mai fi considerat animal de povara..
    Deci....no comment.

Bunic Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine a avut ideea de a posta pe forum pozele?

nasoala idee

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)