Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Telstar 11N Redivivus?

Hi DX-eri,

N-am aparatura necesara pentru a verifica unele semnale ce par sa ne anunta ca satelitul dTelstar 11 N,fost nu de mult,AMC12/Astra4A de la pozitia 37.5W,prinde viata,adica emite?!L-am urmarit de citeva timp si nu stiu in ce masura firicele de semnale ne poate trezi din nou interesul pentru acest satelit.El oricum emite in banda C fara sa fie probleme de receptie.Dupa o perioada destul de lunga cind banda Ku a fost neglijata din motive technice-pozitia inclinata a satelitului,si dupa ce el si-a schimbat proprietarii,se pare ca e cazul sa ne indreptam din nou atentia spre aceasta pozitie.Insa pentru asta trebuie sa avem in dotare o antena destul de maricica,de cel putin 1.7 m in sus,pentru cei din vestul tarii.Iata cum arata footprintul satelitului,dar dupa cum arata EIRP-ul nu ne lasa loc de sperante de prinderea unui semnal util decit cu antene mari:

Insa dupa o alta harta,tot de la www.flysat.com,parca,parca situatia nu-i asa de disperata:

Eu am reusit sa vad citeva firimituri de semnal pe doi transponderi,unul cu ceva mai mult decit celalalt,dar fara sa am unul util,adica calitatea semnalului e inca pe rosu dupa bara de semnal a receptorului Strong 4500!:
    1.Transponderul 11485 V,sr.2570,fec.auto are atita semnal:

2.Transponderul 11453 V,sr.2900,auto

Desigur ca receptorul ce l-am folosit nu-mi poate indica tipul si formatul transmisiunii,motiv pentru care nu pot sa spune daca e in DVBS2,de Date,sau alt tip,am verificat semnalul si cu Vantage 7100 HD,dar fara rezultat concludent.De aceea apelez la cei care au aparatura si antena potrivite sa de-a o "raita" la aceasta pozitie.Cine stie,poate ne va confirma...

satelescu

ps-Antena folosita e de 1.5 m!
    Last edited by satelescu; 8th May 2009 at 14:01. Reason: completare

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi All,

Am reusit sa prind semnal ultil de pe acest satelit cu antena de 1.1m pe urmatorul transponder,de fapt un feed transmis in DVB-S2,codat,cu urmatoarele caracteristici:

Feed:ITA 415-IT 0005K2
    Provider:AGISAT
    Tprs:10986 V,28500,9/10

Cei care vor sa verifice semnalul cu antena lor o pot face acum,semnal care e destul de puternic dar fluctuant.

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut satelescu,
    Pana acum nimic. Cu aparatura din dotare nu pot scana DVB-S2.
    Am incercat doar tp-urile puse de tine. Observ o discordanta totala intre http://www.lyngsat.com/t11n.html si http://www.flysat.com/telstar11n.php. Nici o frecventa nu potriveste.

Intra fara probleme 11473V SR2480 de pe 34.5W.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai tineti minte.Inainte de Telstar la 37,5 W era satelitul Orion
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT
    Pana acum nimic. Cu aparatura din dotare nu pot scana DVB-S2.
    Am incercat doar tp-urile puse de tine. Observ o discordanta totala intre http://www.lyngsat.com/t11n.html si http://www.flysat.com/telstar11n.php. Nici o frecventa nu potriveste.
    Intr-adevar,MariusT,e greu de aflat cind e semnal pe noul satelit.De aceea nu avem prea multe informatii la indemina sa putem verifica cind si cum sa receptionam semnalul si tipul de transmisie.Informatiile,putine cite sint,pe cele doua liste,au provenit de la surse diferite,adica feedhunters,colaboratori ai acestor site-uri.Dar asta nu inseamna ca nu-s valabile;de fapt amindoua sursele sint sigure numai ca,cum bine stii,feed-urile au o viata scurta.Deci informatiile nu-s contradictorii,ci complementare si valabile si se pot verifica numai cind ai semnal.Ele oricum raman in listele respective ca repere pentru cei care urmaresc evolutia acestui satelit,si in masura in care feed-urile vor fi folosite la aceasi parametri,sint sanse sa vedem si noi semnalul.Din acest motiv nu reusim sa prindem semnalul cind vrem noi.Si mai este un lucru,acest satelit,lansat in acest an,este in faza de teste.Nu ne ramane decit sa asteptam pina ce providerii de programe vot fi convinsi sa se foloseasca de noul satelit si aceasta pozitie.
    Din fericire,cel putin pentru noi,cei din zona noastra,semnalul e putin mai mare decit am crezut initial{vezi mai sus}.Dovada ca feed-urile respective le-am receptionat cu antena de 1.1m. si nu cu cea de 1.5m.Cu un EIRP de aproape 50 dWB putem spera ca nu vom avea probleme la receptie.
    Despre ultimul receptionat,sint putin derutat si nu-mi explic cum de receptorul meu,Vantage,l-a memorat intrucit are un symbol rate extrem de mic:0.007MS/s la o frecventa folosita mai degraba de americani!?In general receptoarele comerciale nu memoreaza symbol rate-uri mai mici de 1000 MS.Iata ce-am receptionat cu BlindScanul receptorului acum trei zile,si pare un feed valabil numai ca sint derutat de datele technice ale transmisiei:

.

Cind am data sa vad feed-ul semnalul a disparut si asa a ramas.Mi-as fi dorit atunci sa am un spectometru si analizator ca sa-mi dau seama despe ce e vorba.Am ramas doar cu informatia memorata si cu un mare semn de intrebare!

Quote Originally Posted by satenicu
    Mai tineti minte.Inainte de Telstar la 37,5 W era satelitul Orion
    Cu mare placere mi-l amintesc fiindca pe Orion 1 am putut vedea un program preferat de mine:"BET on Jazz Int.",cu multa muzica de calitate{blues,souls,si fireste jazz}.Un alt post tv foarte bun-atunci l-am descoperit-a fost "Performance TV",care apoi a trecut pe Eurobird 1 la 28 E,iar cei care au vrut sa-si linisteasca mintea si ochiul au putut vedea exceptionalele imagini de sunet si culoare de pe "The Landscape Channel".
    Dar pentru ca pe acest satelit s-a transmis,prin 1994,dupa stiinta mea,prima oara VH-1 si nestiind ca are footprintul pe America,mi-am pierdut mult timp "calarind" suportul antenei pentru a face reglaje cit mai fine.Cu alte cuvinte mi-am facut "mina" si cu acest satelit,nestiind si neavind informatii despre receptie decit cele prea sumare ale Infosatelitului,nu demult aparut.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi MariusT,

Azi{05.09.09}la amiaza a intrat din nou semnalul pe acelasi transponder,10986 V,28500,9/10 cu acelasi indicativ de feed-ITA 415-IT 0005K2,ca acum o saptamina.Iti semnalez acest lucru pentru ca avem,se pare,un transponder activ,e adevarat fara a stii ziua si ora de functionare.Feedul era/este criptat ca data trecuta.Dar important e faptul ca semnalul e bun si ca o sa revina cu siguranta.Numai noi sa fim pe faza.
    Daca mai afli si tu ceva,da-mi{ne} de veste.
    succes,satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Precum se poate vedea,avem primul program tv stabil,PTV,din Pakistan ce transmite pe acest satelit,pe trps.12549 H,1250,2/3.Semnalul e foarte bun,cu antena de 1.5m,calitate-91%,iar cu una de 1.1m de 80%!
    Se pare ca 37.5W va fi o pozitie favorabila pentru multe feeduri si programe.Aviz amatorilor.

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut satelescu,

Confirm semnalul foarte puternic (Q 98%) pe 12549 H, incercat acum cateva minute. Si acelasi continut. Pare a fi un testcard animat.

Uitandu-ma pe harta de acoperire, pare un satelit "beton". Singurul dezavantaj ar fi elevatia mica, ceea ce il face mai putin accesibil. Din acest motiv inclin sa cred ca va fi folosit preponderent pentru feeduri, si mai putin pt programe.
    E bine totusi sa avem ceva nou sub soare.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru cei care vor sa memoreze in receptor pozitia de la 37.6-Telstar 11N o pot face acum:e vorba de un feed prezentat de Telecom Austria.Semnal foarte bun cu antena de 1.1m.
    Numele canalului:AFLESENZ
    Provider:Tadiran Scopus
    trps:10966 V,sr.3616,3/4

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)