Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Triax TDS 110 + LNB Inverto Twin Black Ultra

Triax TDS 110 + LNB Inverto Twin Black Ultra

- ce motor recomandati ?
    - a incercat cineva aceasta varianta ?
    - recomandati eventual un alt tip de LNB twin ?

Link catre acest tip de LNB : http://www.inverto.tv/products/produ...ection=1&id=68

Multumesc.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am combinatia asta... cu exceptia lnb-ului care este modelul single. Iti recomand dm3800 ca montura. In total m-a costat aproximativ 5 milioane intreg ansamblul. Foarte multumit!

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Lnb

@softy2k

spune-mi te rog cum se comporta acest LNB ( daca l-ai testat ) ? Am primit si eu unul tot twin acum vreo doua saptamani dar inca n-am avut timp sa-l pun pe antena. sper sa reusesc vineri noapte sau sambata dimineata sa-l pun.
    Triax 1.1m + HH Moteck SG2100A

KAON KSF100 - KaonTeam Firm BL2.1.9v4
    Dreambox DM500HD - Enigma 2

Inverto - IDLB-TWNL40-ULTRA

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu am testat acest LNB.
    Am gasit diverse topicuri pozitive despre el , cum ar fi acesta : http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=82830

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Inverto Black Ultra

Sanatate!
    Intr-un numar (nu foarte) mai vechi al revistei InfoSatelit este un articol in care se dau rezultatele testelor comparative a mai multor LNB-uri - rezultate care le dau castigatoare pe cele din gama Black Ultra. Alte detalii (inclusiv preturi) la DigitalSatelit in Cj.
    Greetings Alexandru!
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default lnb

salut vorbesc din pozitia de detinator de invacom si inverto .pot sa spun ca acolo unde Invacomul nici nu mirosea ASTRA 2D INVERTO mi-a fixat canalele mult cautate.Mentionez ca folosesc acum inverto single+ghid de unda invacom si antena de 180 din petale din otel.ghidul de unda de la invacom e pe masura renumelui, lnb-ul pe mine nu ma convins.Referitor la gama ofset am dual twim pe antena 0.9 pe digi si semnalul e peste 85%pe toate transponderele.Acum fiecare alege dupa cum poate, recomandarea mea e inverto
    VU+DUO2

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Lnb

De apreciat raspunsurile voastre, va multumesc, si abia astept sa-l pun si eu ca sa vedem ce stie.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tjd1971 View Post
    salut vorbesc din pozitia de detinator de invacom si inverto .pot sa spun ca acolo unde Invacomul nici nu mirosea ASTRA 2D INVERTO mi-a fixat canalele mult cautate.Mentionez ca folosesc acum inverto single+ghid de unda invacom si antena de 180 din petale din otel.ghidul de unda de la invacom e pe masura renumelui, lnb-ul pe mine nu ma convins.Referitor la gama ofset am dual twim pe antena 0.9 pe digi si semnalul e peste 85%pe toate transponderele.Acum fiecare alege dupa cum poate, recomandarea mea e inverto
    Perfect de acord cu tine in privinta performatelor invacom-ului , am testat acum cativa ani loturi intregi (in speranta ca a fost unele cu defecte de fabricatie) si concluzia a fost una clara: nu se ridica nici pe departe la valoarea remunerata , lnb-uri vechi de acum 6-7 ani il umbresc la performante.Dintre acestea m-a uimit un lot de philips de 0.6 db , acesta a fost cel mai sensibil lnb din cate am incercat.

@softy2k

montura opticum dm3800 si lnb inverto .....asta iti recomand si eu.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lazlow View Post
    @softy2k

spune-mi te rog cum se comporta acest LNB ( daca l-ai testat ) ? Am primit si eu unul tot twin acum vreo doua saptamani dar inca n-am avut timp sa-l pun pe antena. sper sa reusesc vineri noapte sau sambata dimineata sa-l pun.
    ==============================

salut,

eu am varianta single de lnb in discutie recomandata de tjd1971 ... pe aceasta cale ii multumesc de recomandare ... sa stii ca la mine pe antena de 1,4 m dar cu performante de 1,2 m ...o poveste mai veche povestita aci pe forum ... pe echosmart 792 , am un castig in plus de max 10% la semnal si max 5% la calitate aci variind de la un tp la altul ... chiar daca e dublu ca pret fata de unul no name turcesc sa stii ca isi merita banii ... black ultra isi face treaba acolo unde nu o fac ale lnb-uri. Pot sa iti spun ca pe Yavido 12149 astra 19,2 e ... la intrebarea mea aci pe forum ai raspuns si tu ... nu miroseam semnal aici in Bacau ... acum am 35-36% deci o imbunatatire ... deci concluzia ... e treaba buna cu acest lnb.

numai de bine ,

theghostbuster
    DM 800 HD, DM 500s
    offset fix 1,5m, offset 1,4m mobil, lnb inverto ultra black, opticum dm2800 ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tjd1971 View Post
    Da si tu niste link-uri sa vada si eu lnb-ul si ghidul de unda...am invacom 0,2db , dar as testa inverto prea o zici cu foc...DACA MAI STIE CINEVA NISTE LNB-URI PERFORMANTE SA PUNA NISTE SFATURI ...NU MA INTERESEAZA PRETUL ...MERITA ACEASTA PASIUNE ORICE SUMA !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    ...Dintre acestea m-a uimit un lot de philips de 0.6 db , acesta a fost cel mai sensibil lnb din cate am incercat.
    Eu am tot Philips. Din 1998 cred ca e.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bobbob View Post
    Da si tu niste link-uri sa vada si eu lnb-ul si ghidul de unda...am invacom 0,2db , dar as testa inverto prea o zici cu foc...DACA MAI STIE CINEVA NISTE LNB-URI PERFORMANTE SA PUNA NISTE SFATURI ...NU MA INTERESEAZA PRETUL ...MERITA ACEASTA PASIUNE ORICE SUMA !
    Ghidul de unda este ADF 120 de la Invacom iar lnb este Inverto white tech single flange 0.3 dB.Pe site la Invacom se poate vedea ghidul de unda sau pe satmedia.ro.Lnb Inverto se gaseste la majoritatea magazinelor de profil din tara.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Yavido

Quote Originally Posted by theghostbuster View Post
    ==============================

salut,

eu am varianta single de lnb in discutie recomandata de tjd1971 ... pe aceasta cale ii multumesc de recomandare ... sa stii ca la mine pe antena de 1,4 m dar cu performante de 1,2 m ...o poveste mai veche povestita aci pe forum ... pe echosmart 792 , am un castig in plus de max 10% la semnal si max 5% la calitate aci variind de la un tp la altul ... chiar daca e dublu ca pret fata de unul no name turcesc sa stii ca isi merita banii ... black ultra isi face treaba acolo unde nu o fac ale lnb-uri. Pot sa iti spun ca pe Yavido 12149 astra 19,2 e ... la intrebarea mea aci pe forum ai raspuns si tu ... nu miroseam semnal aici in Bacau ... acum am 35-36% deci o imbunatatire ... deci concluzia ... e treaba buna cu acest lnb.

numai de bine ,

theghostbuster

Salut,

La mine Yavido se mentine in aceleasi conditii ca in februarie cand am discutat asa ca maine voi vedea ce aduce nou acest minunat LNB intrucat la noapte cand il voi monta nu voi putea testa deoarece cum am mai spus nu imi intra TP-ul ala noaptea, sau cine stie poate il simte si intra ceva. Daca intra cat de cat ( chiar si semnal foarte slab ) inseamna ca-si face treaba bine. Maine sau duminica revin cu detalii dupa upgrade.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)