Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sfat realizare bucla

Salutare , am rugamintea la voi ce realizati pe vremuri bucla la dipoalele de CANAL 2, Doresc ca sa nu mai incurc borcanele intre ce afirma lumea si ce e corect .
    De ex pana acum la un dipol de 2.33M si la unu de 2.39M am realizat dupa ce a zis lumea bucla de la 1.01M pana la 1.18M , habar nu am care bucla rezoneaza corect in 56Mhz , teoretic bucla de 56Mhz da undeva la 1.75M bucla , asa ceva e anomalic dupa cum suna sa atarn vreo 2 metri de bucla [ bucloi] pe o antena .. de aceea am scris aici ca vreau sfaturi corecte .
    73's

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut. In diferite carti despre antene am gasit lungimea buclei pentru canalul R2(58-66MHz,norma OIRT) de 1584 mm.
    Lungimea buclei lb=(150/f)Vk.(f-frecventa centrala si Vk-factor de scurtare,Vk=0,66 depinde de tipul cablului coaxial, pentru cablul coaxial cu izolatie centrala compacta=0,66).Am cateva scheme de antene pentru canalul R2,una din scheme fiind a unei antene cu 3 elementi fabricata industrial inainte de 1990.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

VK5DJ's YAGI CALCULATOR

Yagi design frequency =56,00 MHz
    Wavelength =5353 mm
    Elements contacting a metal boom 25,00 mm in diam.
    Director/reflector diam =7,00 mm
    Radiator diam =10,00 mm

ELEMENT LENGTHS AND SPACING
    Reflector
    2631 mm long at boom position = 30 mm

Radiator
    Single dipole 2548 mm tip to tip at boom posn =1101 mm
    Folded dipole 2599 mm tip to tip at boom posn =1101 mm

Dir Length Spaced Boom position Gain Gain
    (no.) ( mm ) ( mm ) ( mm ) (dBd) (dBi)
    1 2468 402 1502 4,8 7,0
    2 2448 964 2466 6,5 8,7

Director spacings are measured from the previous element
    Tolerance for element lengths is +/- 16 mm

Boom position is the mounting point for each element as measured
    from the rear of the boom and includes the 30 mm overhang.The total boom length is 2496 mm including two overhangs

The beam's estimated 3dB bandwidth is 75 deg

A half wave 4:1 balun uses 0,75 velocity factor RG-6 (foam PE) and is 2008 mm long plus leads

Here are some construction details for a folded dipole

Measurements are taken from the inside of bends
    Folded dipole length measured tip to tip = 2599mm
    Total rod length =5230mm
    Centre of rod=2615mm
    Distance HI=GF=1262mm
    Distance HA=GE=1301mm
    Distance HB=GD=1340mm
    Distance HC=GC=2615mm
    Gap at HG=25mm
    Bend diameter BI=DF=50mm

If the dipole is considered as a flat plane (see ARRL Antenna Handbook) then its resonant frequency is 55,2MHz and K is 0,957

Daca vrei un calculator de YAGI uite aici
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

merci de sfaturi . eu am incercat prima bucla de 158CM , vine primul sporadic compar fara de ce am avut pana acum cum se manifesta . si tot asa pana o sa dau si cu 1.74CM de bucla .. is curios care so brodi pe un dipol 2.36M

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Bre, n-auzi, bucla are fix 2008mm fara capetele de legatura.

A half wave 4:1 balun uses 0,75 velocity factor RG-6 (foam PE) and is 2008 mm long plus leads
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Bre, n-auzi, bucla are fix 2008mm fara capetele de legatura.

bre .. aud taica .. nauzi si tu ca tre sa inceapa sporadic sa vad care e bucla reala .. pana atunci am cu ce .. aia de 1.58m

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

nu inteleg de ce papucile mele bucla de 2m nu merge neam in antena ! am luat si 1.75m si abia daca misca , e un fel de aia de 118cm ..
    cea mai buna pare a fi 158cm si aia de 165cm . am ramas la 160cm si vad ca am luat fara amplificator de 3dB rusia 1 una din locatiile soci / ostankino or skt petersburg

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Bucla are 0,66 din lungimea dipolului.Masurarea se face de unde e desizolat firul central
    [SIGPIC][/SIGPIC]

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Nea Zvartosule, da' matale, ce fel de cablu folosesti? 75, 50 sau alte oahme? Sau ai bagat cablul de la triodina lu' tataia in modul loop? Ai?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Nea Zvartosule, da' matale, ce fel de cablu folosesti? 75, 50 sau alte oahme? Sau ai bagat cablul de la triodina lu' tataia in modul loop? Ai?
    cablu de 75 rg59 din ala nemtesc cu folie de curpu reala care in acid azotic se inverzeste si se topeste

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    nu am directiva am numnai vibrator , amn cacluat cum 2M de coaxial pe bucla ,am pe casa cel deal 2lea dipol cu 2M e pozitionat est vest , am dipolu cu fata spre cer la 158cm bucla pozitionat cu fata nitel in sus vreo 20° aplecat pe spate sa priveasca dipolu ceru ..
    rezultatul pana acu 160cm de bucla merge la sporadic , a luat rusia 1
    dipolu cu 118cm la luat vag . AM pus pe dipol normal ca era la indemana bucla de 2M nu mergea
    acu am pus pe a doua antena bucla , artept raspunsul! mai intai sporadic pe band de 60mega si vorbim dupa aia !

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

A half wave 4:1 balun uses 0,79 velocity factor RG-59 (foam PE) and is 2115 mm long plus leads

Total rod length =5287mm
    Centre of rod=2643mm
    Distance HI=GF=1237mm
    Distance HA=GE=1315mm
    Distance HB=GD=1394mm
    Distance HC=GC=2643mm
    Gap at HG=25mm
    Bend diameter BI=DF=100mm

If the dipole is considered as a flat plane (see ARRL Antenna Handbook) then its resonant frequency is 54,7MHz and K is 0,948

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

A half wave 4:1 balun uses 0,79 velocity factor RG-59 (foam PE) and is 2115 mm long plus leads

Total rod length =5287mm
    Centre of rod=2643mm
    Distance HI=GF=1237mm
    Distance HA=GE=1315mm
    Distance HB=GD=1394mm
    Distance HC=GC=2643mm
    Gap at HG=25mm
    Bend diameter BI=DF=100mm

If the dipole is considered as a flat plane (see ARRL Antenna Handbook) then its resonant frequency is 54,7MHz and K is 0,948
    DIPOLE lenght - 2350MM -

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

bucloaia aia de 2M merge in canal 1 canal 2 se moaie
    bucla de 158 merge slab canal 1 si mai bien cnaal 2
    faza e ca una e orienatata est vest aia de 2m bcula
    si alalta cu 160cm nord vest sud est

alte sugesti .. care ar fi directia buna la sporadcic in bucuresi .. cum sa mai fac antena . indoire calcul unghi pentru sporadic ..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)